
| De ce tip este caroseria, Lexus ES VIII (XZ20)? | Sedan, 4 Uşi, 5 scaune |
|---|---|
| Care este consumul de combustibil, Lexus ES VIII (XZ20) 350h (244 Hp) Hybrid AWD CVT? | 5.3 l/100 km 44.4 US mpg 53.3 UK mpg 18.9 km/l |
| Cât de rapidă este mașina, 2026 ES VIII (XZ20) 350h (244 Hp) Hybrid AWD CVT? | 200 km/h | 124.27 mph 0-100 km/h: 7.5 sec 0-60 mph: 7.1 sec |
| Care este puterea motorului, Lexus ES Sedan 2026 350h (244 Hp) Hybrid AWD CVT? | 244 CP, 235 Nm 173.33 lb.-ft. |
| Care este volumul motorului, Lexus ES Sedan 2026 350h (244 Hp) Hybrid AWD CVT? | 2.5 l 2487 cm3 151.77 cu. in. |
| Câți cilindri are motorul, 2026 Lexus 350h (244 Hp) Hybrid AWD CVT? | 4, in linie |
| Care este sistemul de transmisie, Lexus ES VIII (XZ20) Sedan 2026 350h (244 Hp) Hybrid AWD CVT? | Tracţiune integrală (4x4). FHEV (vehicul electric complet hibrid). MAI pune în mișcare roțile din față, un motor electric pune în mișcare roțile din față, un motor electric pune în mișcare roțile din spate. Este posibilă deplasarea în regim complet electric sau mixt. |
| Care este lungimea vehiculului, 2026 Lexus ES Sedan? | 5140 mm 202.36 in. |
| Care este lățimea vehiculului, 2026 Lexus ES Sedan? | 1920 mm 75.59 in. |
| Care este greutatea vehiculului, 2026 Lexus ES VIII (XZ20) 350h (244 Hp) Hybrid AWD CVT? | 1875 kg 4133.67 lbs. |
| Care este masa maximă admisă, 2026 Lexus ES VIII (XZ20) 350h (244 Hp) Hybrid AWD CVT? | 2370 kg 5224.96 lbs. |
| Cât de mult spațiu portbagaj, 2026 Lexus ES Sedan? | 377 l 13.31 cu. ft. |
| Câte transmisii are cutia, Ce tip este cutia de viteze, 2026 Lexus ES VIII (XZ20) 350h (244 Hp) Hybrid AWD CVT? | cutie automată CVT |
| Marcă | Lexus |
|---|---|
| Model | ES |
| Generație | ES VIII (XZ20) |
| Modificare (Tip motor) | 350h (244 CP) Hybrid AWD CVT |
| Anul inceperii productiei | Mai, 2026 an |
| Arhitectura grupului propulsor | FHEV (vehicul electric complet hibrid) |
| Tipul caroseriei | Sedan |
| Număr de scaune | 5 |
| Număr de uşi | 4 |
| Consumul de combustibil - urban (EPA) | 5 l/100 km
47 US mpg 56.5 UK mpg 20 km/l |
|---|---|
| Consumul de combustibil - extra-urban (EPA) | 5.6 l/100 km
42 US mpg 50.4 UK mpg 17.9 km/l |
| Consumul de combustibil - mixt (EPA) | 5.3 l/100 km
44.4 US mpg 53.3 UK mpg 18.9 km/l |
| Tipul de combustibil | Benzină |
| Acceleraţie 0 - 100 km/h | 7.5 sec |
| Acceleraţie 0 - 62 mph | 7.5 sec |
| Acceleraţie 0 - 60 mph | 7.1 sec |
| Viteza maximă | 200 km/h 124.27 mph |
| Raport greutate/putere | 7.7 kg/CP, 130.1 CP/tonă |
| Raport greutate/Cuplu | 8 kg/Nm, 125.3 Nm/tonă |
| Voltajul bateriei | 251.6 V |
|---|---|
| Tehnologia de stocare a bateriei | Litiu-ion (Li-Ion) |
| Electric motor 1 | |
| Putere Motor electric | 201 CP |
| Cuplu motor electric | 270 Nm 199.14 lb.-ft. |
| Locația motorului electric | Integrat în transmisie |
| Tip motor electric | Sincron |
| Electric motor 2 | |
| Putere Motor electric | 54 CP |
| Cuplu motor electric | 123 Nm 90.72 lb.-ft. |
| Locația motorului electric | Puntea spate, Transversal |
| Tip motor electric | Sincron |
| Puterea sistemului | 244 CP |
| Putere | 186 CP @ 6000 rot/min |
|---|---|
| Putere pe litru volum de lucru | 74.8 CP/l |
| Cuplu | 235 Nm @ 4200 rot/min 173.33 lb.-ft. @ 4200 rot/min |
| Dispunerea motorului | Faţă, Transversal |
| Model/Cod motor | A25A-FXS |
| Volumul motorului | 2487 cm3 151.77 cu. in. |
| Numărul de cilindri | 4 |
| Configurația motorului | in linie |
| Diametrul cilindrilor | 87.5 mm 3.44 in. |
| Cursa cilindrilor | 103.48 mm 4.07 in. |
| Raport de compresie | 13.9:1 |
| Numărul de supape per cilindru | 4 |
| Sistem de injecție de combustibil | Injecție directă și injecție cu mai multe porturi |
| Aspirația motorului | Motor aspirat natural |
| Distribuție | DOHC, Dual VVT-i |
| Capacitate baie ulei | 4.5 l 4.76 US qt | 3.96 UK qt |
| Specificația uleiului de motor | Autentificați-vă pentru a vedea. |
| Sisteme motor | Sistem Start & Stop |
| Masă proprie | 1875 kg 4133.67 lbs. |
|---|---|
| Masă maximă autorizată | 2370 kg 5224.96 lbs. |
| Încarcatura maxima | 495 kg 1091.29 lbs. |
| Volumul minim al portbagajului | 377 l 13.31 cu. ft. |
| Volumul rezervorului | 55 l 14.53 US gal | 12.1 UK gal |
| Lungime | 5140 mm 202.36 in. |
|---|---|
| Lăţime | 1920 mm 75.59 in. |
| Înălţime | 1554 mm 61.18 in. |
| Ampatament | 2950 mm 116.14 in. |
| Ecartament faţă | 1655 mm 65.16 in. |
| Ecartament spate | 1693 mm 66.65 in. |
| Garda la sol | 138 mm 5.43 in. |
| Coeficientul aerodinamic (Cx) | 0.28 |
| Arhitectura sistemului de transmisie | MAI pune în mișcare roțile din față, un motor electric pune în mișcare roțile din față, un motor electric pune în mișcare roțile din spate. Este posibilă deplasarea în regim complet electric sau mixt. |
|---|---|
| Tractiune | Tracţiune integrală (4x4) |
| Numărul de viteze și tipul cutiei de viteze | cutie automată CVT |
| Suspensie faţă (front suspension) | Independent, tip McPherson cu arcuri elicoidale și bară stabilizatoare |
| Suspensie spate (rear suspension) | Suspensie independentă cu arc multi-legături cu stabilizator |
| Frâne faţă (Front brakes) | discuri ventilate, 328x28 mm |
| Frâne spate (Rear brakes) | discuri ventilate, 317x18 mm |
| Sisteme de asistență | ABS (Sistem de antiblocare a roților) |
| Tipul de virare (steering type) | cremaliere |
| Servodirecţie | Electrică |
| Dimensiunea jantelor | 19 |