
| Av vilken typ är karosseriet, Lexus ES VIII (XZ20)? | Sedan , 4 dörrar, 5 platser |
|---|---|
| Hur stor är bränsleförbrukningen, Lexus ES VIII (XZ20) 350h (244 Hp) Hybrid AWD CVT? | 5.3 l/100 km 44.4 US mpg 53.3 UK mpg 18.9 km/l |
| Hur snabb är bilen, 2026 ES VIII (XZ20) 350h (244 Hp) Hybrid AWD CVT? | 200 km/t | 124.27 mph 0-100 km/t: 7.5 s 0-60 mph: 7.1 s |
| Vad har motorn för toppeffekt, Lexus ES Sedan 2026 350h (244 Hp) Hybrid AWD CVT? | 244 hk, 235 Nm 173.33 lb.-ft. |
| Hur stor är motorns volym, Lexus ES Sedan 2026 350h (244 Hp) Hybrid AWD CVT? | 2.5 l 2487 cm3 151.77 cu. in. |
| Hur många cylindrar har motorn, 2026 Lexus 350h (244 Hp) Hybrid AWD CVT? | 4, Regelbundna |
| Vilken är typen av drivning, Lexus ES VIII (XZ20) Sedan 2026 350h (244 Hp) Hybrid AWD CVT? | Fyrhjulsdrift (4x4). FHEV (Full Hybrid). En förbränningsmotor driver framhjulen, en elmotor driver framhjulen, en elmotor driver bakhjulen. Bilen kan framföras i fullt elektriskt eller blandat läge. |
| Vad har fördonet för längd, 2026 Lexus ES Sedan ? | 5140 mm 202.36 in. |
| Hur bred är bilen, 2026 Lexus ES Sedan ? | 1920 mm 75.59 in. |
| Hur mycket väger bilen, 2026 Lexus ES VIII (XZ20) 350h (244 Hp) Hybrid AWD CVT? | 1875 kg 4133.67 lbs. |
| Vad är den maximala tillåtna massan, 2026 Lexus ES VIII (XZ20) 350h (244 Hp) Hybrid AWD CVT? | 2370 kg 5224.96 lbs. |
| Hur mycket bagageutrymme, 2026 Lexus ES Sedan ? | 377 l 13.31 cu. ft. |
| Hur många växlar har lådan, Vilken typ av växellåda har den, 2026 Lexus ES VIII (XZ20) 350h (244 Hp) Hybrid AWD CVT? | Automat CVT |
| Märke | Lexus |
|---|---|
| Modell | ES |
| Generation | ES VIII (XZ20) |
| Modifikation (motor) | 350h (244 hk) Hybrid AWD CVT |
| fabrikstillverkning, början | Maj, 2026 år |
| Framdrivningssytemets arkitektur | FHEV (Full Hybrid) |
| Karosseri | Sedan |
| Antal platser | 5 |
| Antal dörrar | 4 |
| Bränsleförbrukning - Stadskörning (EPA) | 5 l/100 km
47 US mpg 56.5 UK mpg 20 km/l |
|---|---|
| Bränsleförbrukning - Landsvägskörning (EPA) | 5.6 l/100 km
42 US mpg 50.4 UK mpg 17.9 km/l |
| Bränsleförbrukning - Blandad körning (EPA) | 5.3 l/100 km
44.4 US mpg 53.3 UK mpg 18.9 km/l |
| Typ bränsle | Bensin |
| Acceleration 0 - 100 km/t | 7.5 s |
| Acceleration 0 - 62 mph | 7.5 s |
| Acceleration 0 - 60 mph | 7.1 s |
| Toppfart | 200 km/t 124.27 mph |
| Vikt/effektförhållande | 7.7 kg/hk, 130.1 hk/ton |
| Vikt/Vridmoment förhållande | 8 kg/Nm, 125.3 Nm/ton |
| Batterispänning | 251.6 V |
|---|---|
| Batteriteknik | Litiumjon (Li-Ion) |
| Elmotor 1 | |
| Elektrisk motoreffekt | 201 hk |
| Elektrisk Vridmoment | 270 Nm 199.14 lb.-ft. |
| Elmotorns placering | Integrerad i transmissionen |
| Typ av elektrisk motor | Synkron |
| Elmotor 2 | |
| Elektrisk motoreffekt | 54 hk |
| Elektrisk Vridmoment | 123 Nm 90.72 lb.-ft. |
| Elmotorns placering | Bakaxel, tvärgående |
| Typ av elektrisk motor | Synkron |
| Systemkraft | 244 hk |
| Effekt | 186 hk @ 6000 varv/min |
|---|---|
| Effekt per liter slagvolym | 74.8 hk/l |
| Vridmoment | 235 Nm @ 4200 varv/min 173.33 lb.-ft. @ 4200 varv/min |
| Motorlayout | Främre, tvärgående |
| Motormodell/Motorkod | A25A-FXS |
| Cylindervolym | 2487 cm3 151.77 cu. in. |
| Antal cylindrar | 4 |
| Motorkonfiguration | Regelbundna |
| Cylinderdiameter | 87.5 mm 3.44 in. |
| Cylinder, Slaglängd | 103.48 mm 4.07 in. |
| Mån av förtätning | 13.9:1 |
| Antal klaffar vid förtätning | 4 |
| Bränsleinsprutningssystem | Direkt insprutning och Multi-port indirekt insprutning |
| Motorns aspiration | Naturligt sugmotor |
| Lasthållningsventil | DOHC, Dual VVT-i |
| Motoroljekapacitet | 4.5 l 4.76 US qt | 3.96 UK qt |
| Motoroljespecifikation | Logga in för att se. |
| Motorsystem | Start & stopp system |
| Egen massa | 1875 kg 4133.67 lbs. |
|---|---|
| Tillåten massa | 2370 kg 5224.96 lbs. |
| Maximal lastkapacitet | 495 kg 1091.29 lbs. |
| Minimalt volym av bagagehylla | 377 l 13.31 cu. ft. |
| Tankvolym | 55 l 14.53 US gal | 12.1 UK gal |
| Längd | 5140 mm 202.36 in. |
|---|---|
| Bredd | 1920 mm 75.59 in. |
| Höjd | 1554 mm 61.18 in. |
| Hjulbas | 2950 mm 116.14 in. |
| Spårvidd fram | 1655 mm 65.16 in. |
| Spårvidd bak | 1693 mm 66.65 in. |
| Frigångshöjd | 138 mm 5.43 in. |
| Dragkoefficient (Cd) | 0.28 |
| Drivverkets arkitektur | En förbränningsmotor driver framhjulen, en elmotor driver framhjulen, en elmotor driver bakhjulen. Bilen kan framföras i fullt elektriskt eller blandat läge. |
|---|---|
| Bedrivning | Fyrhjulsdrift (4x4) |
| Antal växlar och typ av växellåda | Automat CVT |
| Hjulupphängning fram | Oberoende typ McPherson med spiralfjäder och antirullstång |
| Hjulupphängning bak | Oberoende flerlänksfjäderupphängning med stabilisator |
| Bromssystem fram | Vent skivor, 328x28 mm |
| Bromssystem bak | disk- ventil , 317x18 mm |
| Hjälpsystem | ABS (Antiblockeringssystem) |
| Styrsystem | Rack och drev |
| Servostyrning | Elektrisk förstärkare |
| Storlek av | 19 |