
| Korimalli, Lexus ES VIII (XZ20)? | Sedan , 4 Ovien, 5 Paikkojen |
|---|---|
| Polttoaineen kulutus, Lexus ES VIII (XZ20) 350h (244 Hp) Hybrid AWD CVT? | 5.3 l/100 km 44.4 US mpg 53.3 UK mpg 18.9 km/l |
| Huippunopeus, 2026 ES VIII (XZ20) 350h (244 Hp) Hybrid AWD CVT? | 200 km/h | 124.27 mph 0-100 km/h: 7.5 s 0-60 mph: 7.1 s |
| Teho, Lexus ES Sedan 2026 350h (244 Hp) Hybrid AWD CVT? | 244 hv, 235 Nm 173.33 lb.-ft. |
| Sylinteritilavuus, Lexus ES Sedan 2026 350h (244 Hp) Hybrid AWD CVT? | 2.5 l 2487 sm3 151.77 cu. in. |
| Sylinterien lukumäärä, 2026 Lexus 350h (244 Hp) Hybrid AWD CVT? | 4, Rivimoottori |
| Vetotapa, Lexus ES VIII (XZ20) Sedan 2026 350h (244 Hp) Hybrid AWD CVT? | Neliveto. FHEV (Täysihybridi). Polttomoottori liikuttaa etupyöriä, yksi sähkömoottori liikuttaa etupyöriä, yksi sähkömoottori liikuttaa takapyöriä. Mahdollista täysin sähköinen tai sekatoiminnollinen liikkuminen. |
| Pituus, 2026 Lexus ES Sedan ? | 5140 mm 202.36 in. |
| Leveys, 2026 Lexus ES Sedan ? | 1920 mm 75.59 in. |
| Nettopaino, 2026 Lexus ES VIII (XZ20) 350h (244 Hp) Hybrid AWD CVT? | 1875 kg 4133.67 lbs. |
| Kokonaispaino, 2026 Lexus ES VIII (XZ20) 350h (244 Hp) Hybrid AWD CVT? | 2370 kg 5224.96 lbs. |
| Tavaratila, 2026 Lexus ES Sedan ? | 377 l 13.31 cu. ft. |
| Vaihteiden lukumäärä, Vaihdelaatikko, 2026 Lexus ES VIII (XZ20) 350h (244 Hp) Hybrid AWD CVT? | automaattinen vaihdelaatikko CVT |
| Merkki | Lexus |
|---|---|
| Malli | ES |
| Sukupolvi | ES VIII (XZ20) |
| Versio (moottori) | 350h (244 hv) Hybrid AWD CVT |
| Tuotannon aloitusvuosi | Toukokuu, 2026 v |
| Tehoyksikön rakenne | FHEV (Täysihybridi) |
| Korimalli | Sedan |
| Paikkojen lukumäärä | 5 |
| Ovien lukumäärä | 4 |
| Polttoaineenkulutus - kaupunki (EPA) | 5 l/100 km
47 US mpg 56.5 UK mpg 20 km/l |
|---|---|
| Polttoaineenkulutus - maantie (EPA) | 5.6 l/100 km
42 US mpg 50.4 UK mpg 17.9 km/l |
| Polttoaineenkulutus - yhdistetty (EPA) | 5.3 l/100 km
44.4 US mpg 53.3 UK mpg 18.9 km/l |
| Polttoaineen tyyppi | Bensiini |
| Kiihtyvyys 0 - 100 km/h | 7.5 s |
| Kiihtyvyys 0 - 62 mph | 7.5 s |
| Kiihtyvyys 0 - 60 mph | 7.1 s |
| Huippunopeus | 200 km/h 124.27 mph |
| Paino/teho suhde | 7.7 kg/hv, 130.1 hv/tonnia |
| Paino/Vääntömomentti suhde | 8 kg/Nm, 125.3 Nm/tonnia |
| Akun jännite | 251.6 V |
|---|---|
| Akun teknologia | Litium-ioni (Li-Ion) |
| Sähkömoottori 1 | |
| Sähkömoottorin teho | 201 hv |
| Vääntömomentti sähkömoottori | 270 Nm 199.14 lb.-ft. |
| Sähkömoottorin sijainti | Integroitu vaihteistoon |
| Sähkömoottorin tyyppi | Synkroninen |
| Sähkömoottori 2 | |
| Sähkömoottorin teho | 54 hv |
| Vääntömomentti sähkömoottori | 123 Nm 90.72 lb.-ft. |
| Sähkömoottorin sijainti | Taka-akseli, poikittain |
| Sähkömoottorin tyyppi | Synkroninen |
| Järjestelmän kokonaisteho | 244 hv |
| Teho | 186 hv @ 6000 kierrosta/min |
|---|---|
| Teho työtilavuuslitraa kohden | 74.8 hv/l |
| Vääntömomentti | 235 Nm @ 4200 kierrosta/min 173.33 lb.-ft. @ 4200 kierrosta/min |
| Moottorin asettelu | Edessä, poikittain |
| Moottorin malli/koodi | A25A-FXS |
| Moottorin tilavuus | 2487 sm3 151.77 cu. in. |
| Sylinterien lukumäärä | 4 |
| Moottorin kokoonpano | Rivimoottori |
| Sylinterien halkaisija | 87.5 mm 3.44 in. |
| Männän liike | 103.48 mm 4.07 in. |
| Puristussuhde | 13.9:1 |
| Venttiilien lukumäärä/sylinteri | 4 |
| Polttoaineen ruiskutusjärjestelmä | Suoraruiskutus ja Monipistesuihkutus |
| Moottorin toive | Vapaasti hengittävä moottori |
| Kaasunjakelumekanismi | DOHC, Dual VVT-i |
| Moottorin öljytilavuus | 4.5 l 4.76 US qt | 3.96 UK qt |
| Moottoriöljyn eritelmät | Kirjaudu sisään nähdäksesi. |
| Moottorijärjestelmät | Käynnistys- & pysäytysjärjestelmä |
| Paino | 1875 kg 4133.67 lbs. |
|---|---|
| Enimmäispaino | 2370 kg 5224.96 lbs. |
| Paino/teho-suhde | 495 kg 1091.29 lbs. |
| Matkatavarasäiliön vähimmäistilavuus | 377 l 13.31 cu. ft. |
| Polttoainesäiliön tilavuus | 55 l 14.53 US gal | 12.1 UK gal |
| Pituus | 5140 mm 202.36 in. |
|---|---|
| Leveys | 1920 mm 75.59 in. |
| Korkeus | 1554 mm 61.18 in. |
| Pyörän perusta | 2950 mm 116.14 in. |
| Etupyörän jälki | 1655 mm 65.16 in. |
| Takapyörän jälki | 1693 mm 66.65 in. |
| Maavara | 138 mm 5.43 in. |
| Ilmanvastuskerroin (Cd) | 0.28 |
| Liikkumisen rakenne | Polttomoottori liikuttaa etupyöriä, yksi sähkömoottori liikuttaa etupyöriä, yksi sähkömoottori liikuttaa takapyöriä. Mahdollista täysin sähköinen tai sekatoiminnollinen liikkuminen. |
|---|---|
| Pyörän ohjaus | Neliveto |
| Vaihteiden lukumäärä ja vaihteiston tyyppi | automaattinen vaihdelaatikko CVT |
| Etujousitus | Itsenäinen, tyyppi McPherson kierrejousella ja kallistuksenvakaimella |
| Takajousitus | Itsenäinen monilenkkijousitus stabilisaattorilla |
| Etujarrut | Tuuletetut levyt , 328x28 mm |
| Takajarrut | Tuuletetut levyt , 317x18 mm |
| Apujärjestelmät | ABS (Lukkiutumattomat jarrut) |
| ohjaustyyppi | Cremaillere |
| Voimaohjaus | Sähköinen ohjaus |
| Vanteen koko | 19 |