
| Ποιος είναι ο τύπος αμαξώματος, Lexus ES VIII (XZ20)? | Σεντάν , 4 Πόρτες, 5 Καθίσματα |
|---|---|
| Ποια είναι η κατανάλωση καυσίμου, Lexus ES VIII (XZ20) 350h (244 Hp) Hybrid AWD CVT? | 5.3 l/100 km 44.4 US mpg 53.3 UK mpg 18.9 km/l |
| Πόσο γρήγορο είναι το αυτοκίνητο, 2026 ES VIII (XZ20) 350h (244 Hp) Hybrid AWD CVT? | 200 km/h | 124.27 mph 0-100 km/h: 7.5 δευτ 0-60 mph: 7.1 δευτ |
| Ποια είναι η ισχύς του κινητήρα, Lexus ES Σεντάν 2026 350h (244 Hp) Hybrid AWD CVT? | 244 Hp, 235 Nm 173.33 lb.-ft. |
| Πόσο είναι ο κυβισμός του κινητήρα, Lexus ES Σεντάν 2026 350h (244 Hp) Hybrid AWD CVT? | 2.5 l 2487 cm3 151.77 cu. in. |
| Πόσους κυλίνδρους έχει ο κινητήρας, 2026 Lexus 350h (244 Hp) Hybrid AWD CVT? | 4, σε σειρά |
| Ποιο είναι το σύστημα κίνησης, Lexus ES VIII (XZ20) Σεντάν 2026 350h (244 Hp) Hybrid AWD CVT? | Οδήγηση όλων των τροχών (4x4). FHEV (πλήρες υβριδικό ηλεκτρικό όχημα). O κινητήρας εσωτερικής καύσης κινεί τους εμπρόσθιους τροχούς, ένας ηλεκτροκινητήρας κινεί τους εμπρόσθιους τροχούς, ένας ηλεκτρικός κινητήρας κινεί τους πίσω τροχούς. Υπάρχει δυνατότητα κίνησης σε πλήρη ηλεκτρική ή μικτή λειτουργία. |
| Πόσο είναι το μήκος του οχήματος, 2026 Lexus ES Σεντάν ? | 5140 mm 202.36 in. |
| Πόσο είναι το πλάτος του οχήματος, 2026 Lexus ES Σεντάν ? | 1920 mm 75.59 in. |
| Ποιο είναι το βάρος του αυτοκινήτου, 2026 Lexus ES VIII (XZ20) 350h (244 Hp) Hybrid AWD CVT? | 1875 κιλά 4133.67 lbs. |
| Ποιο είναι το μέγιστο επιτρεπόμενο βάρος, 2026 Lexus ES VIII (XZ20) 350h (244 Hp) Hybrid AWD CVT? | 2370 κιλά 5224.96 lbs. |
| Πόσο διάστημα χώρου, 2026 Lexus ES Σεντάν ? | 377 l 13.31 cu. ft. |
| Πόσες ταχύτητες έχει το κιβώτιο ταχυτήτων, Τι τύπος είναι το κιβώτιο ταχυτήτων, 2026 Lexus ES VIII (XZ20) 350h (244 Hp) Hybrid AWD CVT? | αυτόματο κιβώτιο ταχυτήτων CVT |
| μάρκα | Lexus |
|---|---|
| μοντέλο | ES |
| παραγωγή | ES VIII (XZ20) |
| τροποποιήσεις (κινητήρας) | 350h (244 Hp) Hybrid AWD CVT |
| έναρξη της παραγωγής | Ενδέχεται, 2026 έτος |
| Αρχιτεκτονική της μονάδας κίνησης | FHEV (πλήρες υβριδικό ηλεκτρικό όχημα) |
| Τύπος κουπέ | Σεντάν |
| Καθίσματα | 5 |
| Πόρτες | 4 |
| Κατανάλωση καυσίμου - Κύκλος εντός πόλης (EPA) | 5 l/100 km
47 US mpg 56.5 UK mpg 20 km/l |
|---|---|
| Κατανάλωση καυσίμου - Κύκλος εκτός πόλης (EPA) | 5.6 l/100 km
42 US mpg 50.4 UK mpg 17.9 km/l |
| Κατανάλωση καυσίμου - Μικτός κύκλος (EPA) | 5.3 l/100 km
44.4 US mpg 53.3 UK mpg 18.9 km/l |
| Τύπος καυσίμου | Βενζίνη |
| Επιτάχυνση 0 - 100 χλμ/ώρα | 7.5 δευτ |
| Επιτάχυνση 0 - 62 mph | 7.5 δευτ |
| Επιτάχυνση 0 - 60 mph | 7.1 δευτ |
| μέγιστη ταχύτητα | 200 km/h 124.27 mph |
| Αναλογία βάρους/ισχύος | 7.7 κιλά/Hp, 130.1 Hp/τόνος |
| Αναλογία βάρους/Ροπή | 8 κιλά/Nm, 125.3 Nm/τόνος |
| Τάση μπαταρίας | 251.6 V |
|---|---|
| Τεχνολογία μπαταρίας | Ιόντων λιθίου (Li-Ion) |
| Ηλεκτρικός κινητήρας 1 | |
| Ηλεκτρική ισχύς του κινητήρα | 201 Hp |
| Ηλεκτρικό μοτέρ ροπής | 270 Nm 199.14 lb.-ft. |
| Θέση ηλεκτρικού κινητήρα | Ενσωματωμένο στη μετάδοση |
| Τύπος ηλεκτροκινητήρα | Σύγχρονος |
| Ηλεκτρικός κινητήρας 2 | |
| Ηλεκτρική ισχύς του κινητήρα | 54 Hp |
| Ηλεκτρικό μοτέρ ροπής | 123 Nm 90.72 lb.-ft. |
| Θέση ηλεκτρικού κινητήρα | Πίσω άξονας, εγκάρσια |
| Τύπος ηλεκτροκινητήρα | Σύγχρονος |
| Συνολική ισχύς συστήματος | 244 Hp |
| δύναμη | 186 Hp @ 6000 σ.α.λ. |
|---|---|
| Ισχύς ανά λίτρο κυβισμού | 74.8 Hp/l |
| Ονομαστική ροπή του κινητήρα | 235 Nm @ 4200 σ.α.λ. 173.33 lb.-ft. @ 4200 σ.α.λ. |
| Διάταξη κινητήρα | Εμπρός, εγκάρσια |
| Μοντέλο/Κωδικός κινητήρα | A25A-FXS |
| Κυβισμός κινητήρα | 2487 cm3 151.77 cu. in. |
| Αριθμός κυλίνδρων | 4 |
| Διαμόρφωση κινητήρα | σε σειρά |
| Διάμετρος κυλίνδρου | 87.5 mm 3.44 in. |
| Διαδρομή εμβόλιου | 103.48 mm 4.07 in. |
| Βαθμός συμπίεσης | 13.9:1 |
| Αριθμός βαλβίδων ανά κύλινδρο | 4 |
| Σύστημα ψεκασμού καυσίμου | Άμεση έγχυση και πολλαπλή έγχυση πολλαπλών θυρών |
| Αναρρόφηση κινητήρα | Φυσικά αναρριχημένος κινητήρας |
| Μηχανισμός διανομής αερίων | DOHC, Dual VVT-i |
| Χωρητικότητα λαδιού κινητήρα | 4.5 l 4.76 US qt | 3.96 UK qt |
| Προδιαγραφές λαδιού κινητήρα | Συνδεθείτε για να δείτε. |
| Συστήματα κινητήρα | Start & Stop Σύστημα |
| βάρος | 1875 κιλά 4133.67 lbs. |
|---|---|
| Μέγιστο βάρος | 2370 κιλά 5224.96 lbs. |
| Μέγιστο ωφέλιμο φορτίο | 495 κιλά 1091.29 lbs. |
| Ελάχιστος όγκος χώρου αποσκευών | 377 l 13.31 cu. ft. |
| Χωρητικότητα δεξαμενής καυσίμων | 55 l 14.53 US gal | 12.1 UK gal |
| μήκος | 5140 mm 202.36 in. |
|---|---|
| πλάτος | 1920 mm 75.59 in. |
| ύψος | 1554 mm 61.18 in. |
| μεταξόνιο | 2950 mm 116.14 in. |
| εμπρός ίχνος | 1655 mm 65.16 in. |
| Πίσω ίχνος | 1693 mm 66.65 in. |
| Απόσταση από το έδαφος | 138 mm 5.43 in. |
| Συντελεστής οπισθέλκουσας (Cd) | 0.28 |
| Αρχιτεκτονική του συστήματος κίνησης | O κινητήρας εσωτερικής καύσης κινεί τους εμπρόσθιους τροχούς, ένας ηλεκτροκινητήρας κινεί τους εμπρόσθιους τροχούς, ένας ηλεκτρικός κινητήρας κινεί τους πίσω τροχούς. Υπάρχει δυνατότητα κίνησης σε πλήρη ηλεκτρική ή μικτή λειτουργία. |
|---|---|
| Κίνηση | Οδήγηση όλων των τροχών (4x4) |
| Αριθμός γραναζιών και τύπος κιβωτίου ταχυτήτων | αυτόματο κιβώτιο ταχυτήτων CVT |
| Εμπρός ανάρτηση | Ανεξάρτητο, τύπου McPherson με σπειροειδή ελατήριο και αντιστρεπτική ράβδο |
| Πίσω ανάρτηση | Ανεξάρτητη ανάρτηση ελατηρίου πολλαπλών συνδέσμων με σταθεροποιητή |
| Εμπρός φρένα | αεριζόμενοι δίσκοι , 328x28 mm |
| Πίσω φρένα | αεριζόμενοι δίσκοι , 317x18 mm |
| Βοηθητικά συστήματα | ABS (Σύστημα αντιμπλοκαρίσματος τροχών) |
| Τύπος διεύθυνσης | Τσουκράνια διαχείρισης (με δόντια) |
| υδραυλικό τιμόνι | Ηλεκτρικό Τιμόνι |
| μέγεθος των ζάντων | 19 |