
| What is the body type, Volkswagen ID.5? | Coupe, SUV, 5 Doors, 5 Seats |
|---|---|
| What is the range of pure electric driving, Pure 61 kWh (190 Hp)? | 395-442 km 245.44 - 274.65 mi |
| What is electricity consumption, Volkswagen ID.5 Pure 61 kWh (190 Hp)? | 15.7-17.6 kWh/100 km 25.27 - 28.32 kWh/100 mi 133 - 119 MPGe 6.4 - 5.7 km/kWh 4 - 3.5 mi/kWh |
| How fast is the car, 2026 ID.5 Pure 61 kWh (190 Hp)? | 160 km/h | 99.42 mph 0-100 km/h: 8.4 sec 0-60 mph: 8 sec |
| How much power, Volkswagen ID.5 Coupe, SUV 2026 Pure 61 kWh (190 Hp)? | 190 Hp, 350 Nm 258.15 lb.-ft. |
| What is the drivetrain, Volkswagen ID.5 Coupe, SUV 2026 Pure 61 kWh (190 Hp)? | Rear wheel drive. BEV (Electric Vehicle). One electric motor drives the rear wheels. |
| How long is this vehicle, 2026 Volkswagen ID.5 Coupe, SUV? | 4599 mm 181.06 in. |
| How wide is the vehicle, 2026 Volkswagen ID.5 Coupe, SUV? | 1852 mm 72.91 in. |
| What is the curb weight, 2026 Volkswagen ID.5 Pure 61 kWh (190 Hp)? | 1976 kg 4356.33 lbs. |
| What is the gross weight, 2026 Volkswagen ID.5 Pure 61 kWh (190 Hp)? | 2580 kg 5687.93 lbs. |
| How much trunk (boot) space, 2026 Volkswagen ID.5 Coupe, SUV? | 539 - 1551 l 19.03 - 54.77 cu. ft. |
| How many gears, What type is the gearbox, 2026 Volkswagen ID.5 Pure 61 kWh (190 Hp)? | 1, automatic transmission |
| Brand | Volkswagen |
|---|---|
| Model | ID.5 |
| Generation | ID.5 |
| Modification (Engine) | Pure 61 kWh (190 Hp) |
| Start of production | March, 2026 year |
| Powertrain Architecture | BEV (Electric Vehicle) |
| Body type | Coupe, SUV |
| Seats | 5 |
| Doors | 5 |
| Fuel Type | Electricity |
|---|---|
| Acceleration 0 - 100 km/h | 8.4 sec |
| Acceleration 0 - 62 mph | 8.4 sec |
| Acceleration 0 - 60 mph (Calculated by Auto-Data.net) | 8 sec |
| Maximum speed | 160 km/h 99.42 mph |
| Weight-to-power ratio | 10.4 kg/Hp, 96.2 Hp/tonne |
| Weight-to-torque ratio | 5.6 kg/Nm, 177.1 Nm/tonne |
| Gross battery capacity | 61 kWh |
|---|---|
| Net (usable) battery capacity | 58 kWh |
| Battery voltage | 332.8 V |
| Battery technology | Lithium iron phosphate (LiFePO4) |
| Battery location | Below the floor |
| All-electric range (WLTP) | 395-442 km 245.44 - 274.65 mi |
| Average Energy consumption (WLTP) | 15.7-17.6 kWh/100 km
25.27 - 28.32 kWh/100 mi 133 - 119 MPGe 6.4 - 5.7 km/kWh 4 - 3.5 mi/kWh |
| Charging ports | Log in to see. |
| Electric motor 1 | |
| Electric motor power | 190 Hp |
| Electric motor Torque | 350 Nm 258.15 lb.-ft. |
| Electric motor model/code | EEJ |
| Electric motor location | Rear axle, Transverse |
| Electric motor type | Synchronous |
| System power | 190 Hp |
| System torque | 350 Nm 258.15 lb.-ft. |
| Kerb Weight | 1976 kg 4356.33 lbs. |
|---|---|
| Max. weight | 2580 kg 5687.93 lbs. |
| Max load | 604 kg 1331.59 lbs. |
| Trunk (boot) space - minimum | 539 l 19.03 cu. ft. |
| Trunk (boot) space - maximum | 1551 l 54.77 cu. ft. |
| Permitted trailer load with brakes (8%) | 1200 kg 2645.55 lbs. |
| Permitted trailer load with brakes (12%) | 1000 kg 2204.62 lbs. |
| Permitted trailer load without brakes | 750 kg 1653.47 lbs. |
| Permitted towbar download | 75 kg 165.35 lbs. |
| Length | 4599 mm 181.06 in. |
|---|---|
| Width | 1852 mm 72.91 in. |
| Width including mirrors | 2108 mm 82.99 in. |
| Height | 1618 mm 63.7 in. |
| Wheelbase | 2771 mm 109.09 in. |
| Front track | 1588-1598 mm 62.52 - 62.91 in. |
| Rear (Back) track | 1563-1569 mm 61.54 - 61.77 in. |
| Ride height (ground clearance) | 163 mm 6.42 in. |
| Minimum turning circle (turning diameter) | 10.3 m 33.79 ft. |
| Approach angle | 15.9° |
| Departure angle | 17.3° |
| Ramp-over (brakeover) angle | 12.7° |
| Drivetrain Architecture | One electric motor drives the rear wheels. |
|---|---|
| Drive wheel | Rear wheel drive |
| Number of gears and type of gearbox | 1 gears, automatic transmission |
| Front suspension | Independent, type McPherson with coil spring and anti-roll bar |
| Rear suspension | Independent multi-link spring suspension with stabilizer |
| Front brakes | Ventilated discs |
| Rear brakes | Drum |
| Assisting systems | ABS (Anti-lock braking system) |
| Steering type | Steering rack and pinion |
| Power steering | Electric Steering |
| Tires size | 235/55 R19; 235/50 R20 |
| Wheel rims size | 8J x 19; 8J x 20 |