
| Korimalli, Volkswagen ID.5? | Coupe , SUV, 5 Ovien, 5 Paikkojen |
|---|---|
| Sähkömoottorin toimintasäde, Pure 61 kWh (190 Hp)? | 395-442 km 245.44 - 274.65 mi |
| Virrankulutus, Volkswagen ID.5 Pure 61 kWh (190 Hp)? | 15.7-17.6 kWh/100 km 25.27 - 28.32 kWh/100 mi 133 - 119 MPGe 6.4 - 5.7 km/kWh 4 - 3.5 mi/kWh |
| Huippunopeus, 2026 ID.5 Pure 61 kWh (190 Hp)? | 160 km/h | 99.42 mph 0-100 km/h: 8.4 s 0-60 mph: 8 s |
| Teho, Volkswagen ID.5 Coupe , SUV 2026 Pure 61 kWh (190 Hp)? | 190 hv, 350 Nm 258.15 lb.-ft. |
| Vetotapa, Volkswagen ID.5 Coupe , SUV 2026 Pure 61 kWh (190 Hp)? | Takaveto . BEV (Sähköauto). Yksi sähkömoottori liikuttaa takapyöriä. |
| Pituus, 2026 Volkswagen ID.5 Coupe , SUV? | 4599 mm 181.06 in. |
| Leveys, 2026 Volkswagen ID.5 Coupe , SUV? | 1852 mm 72.91 in. |
| Nettopaino, 2026 Volkswagen ID.5 Pure 61 kWh (190 Hp)? | 1976 kg 4356.33 lbs. |
| Kokonaispaino, 2026 Volkswagen ID.5 Pure 61 kWh (190 Hp)? | 2580 kg 5687.93 lbs. |
| Tavaratila, 2026 Volkswagen ID.5 Coupe , SUV? | 539 - 1551 l 19.03 - 54.77 cu. ft. |
| Vaihteiden lukumäärä, Vaihdelaatikko, 2026 Volkswagen ID.5 Pure 61 kWh (190 Hp)? | 1, automaattinen vaihdelaatikko |
| Merkki | Volkswagen |
|---|---|
| Malli | ID.5 |
| Sukupolvi | ID.5 |
| Versio (moottori) | Pure 61 kWh (190 hv) |
| Tuotannon aloitusvuosi | Maaliskuu, 2026 v |
| Tehoyksikön rakenne | BEV (Sähköauto) |
| Korimalli | Coupe , SUV |
| Paikkojen lukumäärä | 5 |
| Ovien lukumäärä | 5 |
| Polttoaineen tyyppi | Sähkö |
|---|---|
| Kiihtyvyys 0 - 100 km/h | 8.4 s |
| Kiihtyvyys 0 - 62 mph | 8.4 s |
| Kiihtyvyys 0 - 60 mph (Laskettu Auto-Data.net) | 8 s |
| Huippunopeus | 160 km/h 99.42 mph |
| Paino/teho suhde | 10.4 kg/hv, 96.2 hv/tonnia |
| Paino/Vääntömomentti suhde | 5.6 kg/Nm, 177.1 Nm/tonnia |
| Akun bruttokapasiteetti | 61 kWh |
|---|---|
| Akun (käyttökelpoinen) nettokapasiteetti | 58 kWh |
| Akun jännite | 332.8 V |
| Akun teknologia | Litium-rautafosfaatti (LiFePO4) |
| Akun sijainti | Lattian alla |
| Toimintasäde sähköllä (WLTP) | 395-442 km 245.44 - 274.65 mi |
| Sähkönkulutus (WLTP) | 15.7-17.6 kWh/100 km
25.27 - 28.32 kWh/100 mi 133 - 119 MPGe 6.4 - 5.7 km/kWh 4 - 3.5 mi/kWh |
| Latausportit | Kirjaudu sisään nähdäksesi. |
| Sähkömoottori 1 | |
| Sähkömoottorin teho | 190 hv |
| Vääntömomentti sähkömoottori | 350 Nm 258.15 lb.-ft. |
| Sähkömoottorin malli/koodi | EEJ |
| Sähkömoottorin sijainti | Taka-akseli, poikittain |
| Sähkömoottorin tyyppi | Synkroninen |
| Järjestelmän kokonaisteho | 190 hv |
| Järjestelmän vääntömomentti | 350 Nm 258.15 lb.-ft. |
| Paino | 1976 kg 4356.33 lbs. |
|---|---|
| Enimmäispaino | 2580 kg 5687.93 lbs. |
| Paino/teho-suhde | 604 kg 1331.59 lbs. |
| Matkatavarasäiliön vähimmäistilavuus | 539 l 19.03 cu. ft. |
| Matkatavarasäiliön enimmäistilavuus | 1551 l 54.77 cu. ft. |
| Sallittu perävaunumassa jarruin (8%) | 1200 kg 2645.55 lbs. |
| Sallittu perävaunumassa jarruin (12%) | 1000 kg 2204.62 lbs. |
| Sallittu perävaunumassa jarruitta | 750 kg 1653.47 lbs. |
| Sallittu vetoaisakuorma | 75 kg 165.35 lbs. |
| Pituus | 4599 mm 181.06 in. |
|---|---|
| Leveys | 1852 mm 72.91 in. |
| Leveys sis. ulkopeilit | 2108 mm 82.99 in. |
| Korkeus | 1618 mm 63.7 in. |
| Pyörän perusta | 2771 mm 109.09 in. |
| Etupyörän jälki | 1588-1598 mm 62.52 - 62.91 in. |
| Takapyörän jälki | 1563-1569 mm 61.54 - 61.77 in. |
| Maavara | 163 mm 6.42 in. |
| Vähimmäiskääntöhalkaisija | 10.3 m 33.79 ft. |
| lähestymiskulma | 15.9° |
| Jättökulma | 17.3° |
| ylityskulma | 12.7° |
| Liikkumisen rakenne | Yksi sähkömoottori liikuttaa takapyöriä. |
|---|---|
| Pyörän ohjaus | Takaveto |
| Vaihteiden lukumäärä ja vaihteiston tyyppi | 1 vaihteinen, automaattinen vaihdelaatikko |
| Etujousitus | Itsenäinen, tyyppi McPherson kierrejousella ja kallistuksenvakaimella |
| Takajousitus | Itsenäinen monilenkkijousitus stabilisaattorilla |
| Etujarrut | Tuuletetut levyt |
| Takajarrut | Rummut |
| Apujärjestelmät | ABS (Lukkiutumattomat jarrut) |
| ohjaustyyppi | Cremaillere |
| Voimaohjaus | Sähköinen ohjaus |
| Renkaan koko | 235/55 R19; 235/50 R20 |
| Vanteen koko | 8J x 19; 8J x 20 |