
| Av vilken typ är karosseriet, Volkswagen ID.5? | Kupe , SUV , 5 dörrar, 5 platser |
|---|---|
| Hur mycket kan den tillryggalägga på enbart sröm, Pure 61 kWh (190 Hp)? | 395-442 km 245.44 - 274.65 mi |
| Vad är elförbrukningen, Volkswagen ID.5 Pure 61 kWh (190 Hp)? | 15.7-17.6 kWh/100 km 25.27 - 28.32 kWh/100 mi 133 - 119 MPGe 6.4 - 5.7 km/kWh 4 - 3.5 mi/kWh |
| Hur snabb är bilen, 2026 ID.5 Pure 61 kWh (190 Hp)? | 160 km/t | 99.42 mph 0-100 km/t: 8.4 s 0-60 mph: 8 s |
| Vad har motorn för toppeffekt, Volkswagen ID.5 Kupe , SUV 2026 Pure 61 kWh (190 Hp)? | 190 hk, 350 Nm 258.15 lb.-ft. |
| Vilken är typen av drivning, Volkswagen ID.5 Kupe , SUV 2026 Pure 61 kWh (190 Hp)? | Bakhjulsdrift. BEV (Elbil). En elmotor driver bakhjulen. |
| Vad har fördonet för längd, 2026 Volkswagen ID.5 Kupe , SUV ? | 4599 mm 181.06 in. |
| Hur bred är bilen, 2026 Volkswagen ID.5 Kupe , SUV ? | 1852 mm 72.91 in. |
| Hur mycket väger bilen, 2026 Volkswagen ID.5 Pure 61 kWh (190 Hp)? | 1976 kg 4356.33 lbs. |
| Vad är den maximala tillåtna massan, 2026 Volkswagen ID.5 Pure 61 kWh (190 Hp)? | 2580 kg 5687.93 lbs. |
| Hur mycket bagageutrymme, 2026 Volkswagen ID.5 Kupe , SUV ? | 539 - 1551 l 19.03 - 54.77 cu. ft. |
| Hur många växlar har lådan, Vilken typ av växellåda har den, 2026 Volkswagen ID.5 Pure 61 kWh (190 Hp)? | 1, Automat |
| Märke | Volkswagen |
|---|---|
| Modell | ID.5 |
| Generation | ID.5 |
| Modifikation (motor) | Pure 61 kWh (190 hk) |
| fabrikstillverkning, början | Mars, 2026 år |
| Framdrivningssytemets arkitektur | BEV (Elbil) |
| Karosseri | Kupe , SUV |
| Antal platser | 5 |
| Antal dörrar | 5 |
| Typ bränsle | Elektricitet |
|---|---|
| Acceleration 0 - 100 km/t | 8.4 s |
| Acceleration 0 - 62 mph | 8.4 s |
| Acceleration 0 - 60 mph (Beräknat av Auto-Data.net) | 8 s |
| Toppfart | 160 km/t 99.42 mph |
| Vikt/effektförhållande | 10.4 kg/hk, 96.2 hk/ton |
| Vikt/Vridmoment förhållande | 5.6 kg/Nm, 177.1 Nm/ton |
| Brutto batterikapacitet | 61 kWh |
|---|---|
| Netto (användbar) batterikapacitet | 58 kWh |
| Batterispänning | 332.8 V |
| Batteriteknik | Litiumjärnfosfat (LiFePO4) |
| Batteriets plats | Nedanför golvet |
| Räckvidd el. (WLTP) | 395-442 km 245.44 - 274.65 mi |
| Genomsnittlig Energiförbrukning (WLTP) | 15.7-17.6 kWh/100 km
25.27 - 28.32 kWh/100 mi 133 - 119 MPGe 6.4 - 5.7 km/kWh 4 - 3.5 mi/kWh |
| Laddningsportar | Logga in för att se. |
| Elmotor 1 | |
| Elektrisk motoreffekt | 190 hk |
| Elektrisk Vridmoment | 350 Nm 258.15 lb.-ft. |
| Elmotor modell/kod | EEJ |
| Elmotorns placering | Bakaxel, tvärgående |
| Typ av elektrisk motor | Synkron |
| Systemkraft | 190 hk |
| System Vridmoment | 350 Nm 258.15 lb.-ft. |
| Egen massa | 1976 kg 4356.33 lbs. |
|---|---|
| Tillåten massa | 2580 kg 5687.93 lbs. |
| Maximal lastkapacitet | 604 kg 1331.59 lbs. |
| Minimalt volym av bagagehylla | 539 l 19.03 cu. ft. |
| Maximal volym av bagagehylla | 1551 l 54.77 cu. ft. |
| Tillåten släpvagnsvikt vid 8% stigning | 1200 kg 2645.55 lbs. |
| Tillåten släpvagnsvikt vid 12% stigning | 1000 kg 2204.62 lbs. |
| Tillåten släpvagnsvikt obromsad | 750 kg 1653.47 lbs. |
| Max tillåtet kultryck | 75 kg 165.35 lbs. |
| Längd | 4599 mm 181.06 in. |
|---|---|
| Bredd | 1852 mm 72.91 in. |
| Bredd inkl. backspeglar | 2108 mm 82.99 in. |
| Höjd | 1618 mm 63.7 in. |
| Hjulbas | 2771 mm 109.09 in. |
| Spårvidd fram | 1588-1598 mm 62.52 - 62.91 in. |
| Spårvidd bak | 1563-1569 mm 61.54 - 61.77 in. |
| Frigångshöjd | 163 mm 6.42 in. |
| Vändcirkel | 10.3 m 33.79 ft. |
| Approach vinkel | 15.9° |
| Avgångsvinkel | 17.3° |
| rampvinkeln | 12.7° |
| Drivverkets arkitektur | En elmotor driver bakhjulen. |
|---|---|
| Bedrivning | Bakhjulsdrift |
| Antal växlar och typ av växellåda | 1 växlar, Automat |
| Hjulupphängning fram | Oberoende typ McPherson med spiralfjäder och antirullstång |
| Hjulupphängning bak | Oberoende flerlänksfjäderupphängning med stabilisator |
| Bromssystem fram | Vent skivor |
| Bromssystem bak | Trummande |
| Hjälpsystem | ABS (Antiblockeringssystem) |
| Styrsystem | Rack och drev |
| Servostyrning | Elektrisk förstärkare |
| Storlek däck | 235/55 R19; 235/50 R20 |
| Storlek av | 8J x 19; 8J x 20 |