
| What is the body type, Toyota Bozhi 7? | Sedan, 4 Doors, 5 Seats |
|---|---|
| What is the range of pure electric driving, 600 Pro 71.35 kWh (281 Hp) Electric? | 600 km 372.82 mi |
| How much power, Toyota Bozhi 7 Sedan 2026 600 Pro 71.35 kWh (281 Hp) Electric? | 281 Hp, 320 Nm 236.02 lb.-ft. |
| What is the drivetrain, Toyota Bozhi 7 Sedan 2026 600 Pro 71.35 kWh (281 Hp) Electric? | Rear wheel drive. BEV (Electric Vehicle). One electric motor drives the rear wheels. |
| How long is this vehicle, 2026 Toyota Bozhi 7 Sedan? | 5130 mm 201.97 in. |
| How wide is the vehicle, 2026 Toyota Bozhi 7 Sedan? | 1965 mm 77.36 in. |
| What is the curb weight, 2026 Toyota Bozhi 7 600 Pro 71.35 kWh (281 Hp) Electric? | 2105 kg 4640.73 lbs. |
| How many gears, What type is the gearbox, 2026 Toyota Bozhi 7 600 Pro 71.35 kWh (281 Hp) Electric? | 1, automatic transmission |
| General information | |
|---|---|
| Brand | Toyota |
| Model | Bozhi 7 |
| Generation | Bozhi 7 |
| Modification (Engine) | 600 Pro 71.35 kWh (281 Hp) Electric |
| Start of production | 2026 year |
| Powertrain Architecture | BEV (Electric Vehicle) |
| Body type | Sedan |
| Seats | 5 |
| Doors | 4 |
| Performance specs | |
| Fuel Type | Electricity |
| Weight-to-power ratio | 7.5 kg/Hp, 133.5 Hp/tonne |
| Weight-to-torque ratio | 6.6 kg/Nm, 152 Nm/tonne |
| Electric cars and hybrids specs | |
| Gross battery capacity | 71.35 kWh |
| Battery technology | Lithium iron phosphate (LiFePO4) |
| Battery location | Below the floor |
| All-electric range (CLTC) | 600 km 372.82 mi |
| Charging ports | Log in to see. |
| Electric motor 1 | |
| Electric motor power | 281 Hp |
| Electric motor Torque | 320 Nm 236.02 lb.-ft. |
| Electric motor location | Rear axle, Transverse |
| Electric motor type | Synchronous |
| System power | 281 Hp |
| System torque | 320 Nm 236.02 lb.-ft. |
| Space, Volume and weights | |
| Kerb Weight | 2105 kg 4640.73 lbs. |
| Dimensions | |
| Length | 5130 mm 201.97 in. |
| Width | 1965 mm 77.36 in. |
| Height | 1506 mm 59.29 in. |
| Wheelbase | 3020 mm 118.9 in. |
| Drivetrain, brakes and suspension specs | |
| Drivetrain Architecture | One electric motor drives the rear wheels. |
| Drive wheel | Rear wheel drive |
| Number of gears and type of gearbox | 1 gears, automatic transmission |
| Front suspension | Double wishbone |
| Rear suspension | Independent multi-link suspension |
| Front brakes | Disc |
| Rear brakes | Disc |
| Assisting systems | ABS (Anti-lock braking system) |
| Steering type | Steering rack and pinion |
| Power steering | Electric Steering |
| Tires size | 245/45 R20 |
| Wheel rims size | 20 |