
| Av vilken typ är karosseriet, Toyota Bozhi 7? | Sedan , 4 dörrar, 5 platser |
|---|---|
| Hur mycket kan den tillryggalägga på enbart sröm, 600 Pro 71.35 kWh (281 Hp) Electric? | 600 km 372.82 mi |
| Vad har motorn för toppeffekt, Toyota Bozhi 7 Sedan 2026 600 Pro 71.35 kWh (281 Hp) Electric? | 281 hk, 320 Nm 236.02 lb.-ft. |
| Vilken är typen av drivning, Toyota Bozhi 7 Sedan 2026 600 Pro 71.35 kWh (281 Hp) Electric? | Bakhjulsdrift. BEV (Elbil). En elmotor driver bakhjulen. |
| Vad har fördonet för längd, 2026 Toyota Bozhi 7 Sedan ? | 5130 mm 201.97 in. |
| Hur bred är bilen, 2026 Toyota Bozhi 7 Sedan ? | 1965 mm 77.36 in. |
| Hur mycket väger bilen, 2026 Toyota Bozhi 7 600 Pro 71.35 kWh (281 Hp) Electric? | 2105 kg 4640.73 lbs. |
| Hur många växlar har lådan, Vilken typ av växellåda har den, 2026 Toyota Bozhi 7 600 Pro 71.35 kWh (281 Hp) Electric? | 1, Automat |
| Information generellt | |
|---|---|
| Märke | Toyota |
| Modell | Bozhi 7 |
| Generation | Bozhi 7 |
| Modifikation (motor) | 600 Pro 71.35 kWh (281 hk) Electric |
| fabrikstillverkning, början | 2026 år |
| Framdrivningssytemets arkitektur | BEV (Elbil) |
| Karosseri | Sedan |
| Antal platser | 5 |
| Antal dörrar | 4 |
| Prestanda | |
| Typ bränsle | Elektricitet |
| Vikt/effektförhållande | 7.5 kg/hk, 133.5 hk/ton |
| Vikt/Vridmoment förhållande | 6.6 kg/Nm, 152 Nm/ton |
| Elbilar och hybrider | |
| Brutto batterikapacitet | 71.35 kWh |
| Batteriteknik | Litiumjärnfosfat (LiFePO4) |
| Batteriets plats | Nedanför golvet |
| Räckvidd el. (CLTC) | 600 km 372.82 mi |
| Laddningsportar | Logga in för att se. |
| Elmotor 1 | |
| Elektrisk motoreffekt | 281 hk |
| Elektrisk Vridmoment | 320 Nm 236.02 lb.-ft. |
| Elmotorns placering | Bakaxel, tvärgående |
| Typ av elektrisk motor | Synkron |
| Systemkraft | 281 hk |
| System Vridmoment | 320 Nm 236.02 lb.-ft. |
| Volym och vikter | |
| Egen massa | 2105 kg 4640.73 lbs. |
| Mått | |
| Längd | 5130 mm 201.97 in. |
| Bredd | 1965 mm 77.36 in. |
| Höjd | 1506 mm 59.29 in. |
| Hjulbas | 3020 mm 118.9 in. |
| Transmission, bromsar och upphängning | |
| Drivverkets arkitektur | En elmotor driver bakhjulen. |
| Bedrivning | Bakhjulsdrift |
| Antal växlar och typ av växellåda | 1 växlar, Automat |
| Hjulupphängning fram | Dubbel transversell länkarm |
| Hjulupphängning bak | Oberoende flerlänksupphängning |
| Bromssystem fram | Skivor |
| Bromssystem bak | Disk |
| Hjälpsystem | ABS (Antiblockeringssystem) |
| Styrsystem | Rack och drev |
| Servostyrning | Elektrisk förstärkare |
| Storlek däck | 245/45 R20 |
| Storlek av | 20 |