
| What is the body type, Peugeot 407 (Phase II, 2008)? | Sedan, 4 Doors, 5 Seats |
|---|---|
| What is the fuel economy, Peugeot 407 (Phase II, 2008) 1.8 16V (125 Hp)? | 7.7 l/100 km 30.5 US mpg 36.7 UK mpg 13 km/l |
| How ECO is the car, Peugeot 407 1.8 16V (125 Hp)? | 181 g/km CO2 Euro 4 |
| How fast is the car, 2008 407 (Phase II, 2008) 1.8 16V (125 Hp)? | 203 km/h | 126.14 mph 0-100 km/h: 10.3 sec 0-60 mph: 9.8 sec |
| How much power, Peugeot 407 Sedan 2008 1.8 16V (125 Hp)? | 125 Hp, 170 Nm 125.39 lb.-ft. |
| What is the engine size, Peugeot 407 Sedan 2008 1.8 16V (125 Hp)? | 1.7 l 1749 cm3 106.73 cu. in. |
| How many cylinders, 2008 Peugeot 1.8 16V (125 Hp)? | 4, Inline |
| What is the drivetrain, Peugeot 407 (Phase II, 2008) Sedan 2008 1.8 16V (125 Hp)? | Front wheel drive. Internal Combustion engine. The Internal combustion engine (ICE) drives the front wheels of the vehicle. |
| How long is this vehicle, 2008 Peugeot 407 Sedan? | 4691 mm 184.69 in. |
| How wide is the vehicle, 2008 Peugeot 407 Sedan? | 1811 mm 71.3 in. |
| What is the curb weight, 2008 Peugeot 407 (Phase II, 2008) 1.8 16V (125 Hp)? | 1400 kg 3086.47 lbs. |
| What is the gross weight, 2008 Peugeot 407 (Phase II, 2008) 1.8 16V (125 Hp)? | 1980 kg 4365.15 lbs. |
| How much trunk (boot) space, 2008 Peugeot 407 Sedan? | 407 l 14.37 cu. ft. |
| How many gears, What type is the gearbox, 2008 Peugeot 407 (Phase II, 2008) 1.8 16V (125 Hp)? | 5, manual transmission |
| Brand | Peugeot |
|---|---|
| Model | 407 |
| Generation | 407 (Phase II, 2008) |
| Modification (Engine) | 1.8 16V (125 Hp) |
| Start of production | July, 2008 year |
| End of production | 2011 year |
| Powertrain Architecture | Internal Combustion engine |
| Body type | Sedan |
| Seats | 5 |
| Doors | 4 |
| Fuel consumption (economy) - urban (NEDC) | 10.5 l/100 km
22.4 US mpg 26.9 UK mpg 9.5 km/l |
|---|---|
| Fuel consumption (economy) - extra urban (NEDC) | 6 l/100 km
39.2 US mpg 47.1 UK mpg 16.7 km/l |
| Fuel consumption (economy) - combined (NEDC) | 7.7 l/100 km
30.5 US mpg 36.7 UK mpg 13 km/l |
| CO2 emissions (NEDC) | 181 g/km |
| Fuel Type | Petrol (Gasoline) |
| Acceleration 0 - 100 km/h | 10.3 sec |
| Acceleration 0 - 62 mph | 10.3 sec |
| Acceleration 0 - 60 mph (Calculated by Auto-Data.net) | 9.8 sec |
| Maximum speed | 203 km/h 126.14 mph |
| Emission standard | Euro 4 |
| Weight-to-power ratio | 11.2 kg/Hp, 89.3 Hp/tonne |
| Weight-to-torque ratio | 8.2 kg/Nm, 121.4 Nm/tonne |
| Power | 125 Hp @ 6000 rpm. |
|---|---|
| Power per litre | 71.5 Hp/l |
| Torque | 170 Nm @ 3750 rpm. 125.39 lb.-ft. @ 3750 rpm. |
| Engine layout | Front, Transverse |
| Engine Model/Code | 6FY EW7A |
| Engine displacement | 1749 cm3 106.73 cu. in. |
| Number of cylinders | 4 |
| Engine configuration | Inline |
| Cylinder Bore | 82.7 mm 3.26 in. |
| Piston Stroke | 81.4 mm 3.2 in. |
| Compression ratio | 11:1 |
| Number of valves per cylinder | 4 |
| Fuel injection system | Multi-port manifold injection |
| Engine aspiration | Naturally aspirated engine |
| Valvetrain | DOHC |
| Engine oil capacity | 5 l 5.28 US qt | 4.4 UK qt |
| Engine oil specification | Log in to see. |
| Coolant | 7.5 l 7.93 US qt | 6.6 UK qt |
| Kerb Weight | 1400 kg 3086.47 lbs. |
|---|---|
| Max. weight | 1980 kg 4365.15 lbs. |
| Max load | 580 kg 1278.68 lbs. |
| Trunk (boot) space - minimum | 407 l 14.37 cu. ft. |
| Fuel tank capacity | 66 l 17.44 US gal | 14.52 UK gal |
| Max. roof load | 80 kg 176.37 lbs. |
| Permitted trailer load with brakes (12%) | 1600 kg 3527.4 lbs. |
| Permitted trailer load without brakes | 735 kg 1620.4 lbs. |
| Permitted towbar download | 65 kg 143.3 lbs. |
| Length | 4691 mm 184.69 in. |
|---|---|
| Width | 1811 mm 71.3 in. |
| Height | 1442-1447 mm 56.77 - 56.97 in. |
| Wheelbase | 2725 mm 107.28 in. |
| Front track | 1560 mm 61.42 in. |
| Rear (Back) track | 1519-1526 mm 59.8 - 60.08 in. |
| Front overhang | 1028 mm 40.47 in. |
| Rear overhang | 938 mm 36.93 in. |
| Ride height (ground clearance) | 136 mm 5.35 in. |
| Minimum turning circle (turning diameter) | 11.2 m 36.75 ft. |
| Drivetrain Architecture | The Internal combustion engine (ICE) drives the front wheels of the vehicle. |
|---|---|
| Drive wheel | Front wheel drive |
| Number of gears and type of gearbox | 5 gears, manual transmission |
| Front suspension | Double wishbone, Independent coil spring, Transverse stabilizer |
| Rear suspension | Independent multi-link spring suspension with stabilizer |
| Front brakes | Ventilated discs, 283x26 mm |
| Rear brakes | Disc, 290x24 mm |
| Assisting systems | ABS (Anti-lock braking system) |
| Steering type | Steering rack and pinion |
| Power steering | Electric Steering |
| Tires size | 205/60 R16; 215/55 R17; 235/45 R18 |
| Wheel rims size | 6.5J x 16; 7J x 17; 8J x 18 |