
| Korimalli, Peugeot 407 (Phase II, 2008)? | Sedan , 4 Ovien, 5 Paikkojen |
|---|---|
| Polttoaineen kulutus, Peugeot 407 (Phase II, 2008) 1.8 16V (125 Hp)? | 7.7 l/100 km 30.5 US mpg 36.7 UK mpg 13 km/l |
| Päästöt, Peugeot 407 1.8 16V (125 Hp)? | 181 g/km CO2 Euro 4 |
| Huippunopeus, 2008 407 (Phase II, 2008) 1.8 16V (125 Hp)? | 203 km/h | 126.14 mph 0-100 km/h: 10.3 s 0-60 mph: 9.8 s |
| Teho, Peugeot 407 Sedan 2008 1.8 16V (125 Hp)? | 125 hv, 170 Nm 125.39 lb.-ft. |
| Sylinteritilavuus, Peugeot 407 Sedan 2008 1.8 16V (125 Hp)? | 1.7 l 1749 sm3 106.73 cu. in. |
| Sylinterien lukumäärä, 2008 Peugeot 1.8 16V (125 Hp)? | 4, Rivimoottori |
| Vetotapa, Peugeot 407 (Phase II, 2008) Sedan 2008 1.8 16V (125 Hp)? | Etuveto . Sisäpolttomoottori. Polttomoottori liikuttaa auton etupyöriä. |
| Pituus, 2008 Peugeot 407 Sedan ? | 4691 mm 184.69 in. |
| Leveys, 2008 Peugeot 407 Sedan ? | 1811 mm 71.3 in. |
| Nettopaino, 2008 Peugeot 407 (Phase II, 2008) 1.8 16V (125 Hp)? | 1400 kg 3086.47 lbs. |
| Kokonaispaino, 2008 Peugeot 407 (Phase II, 2008) 1.8 16V (125 Hp)? | 1980 kg 4365.15 lbs. |
| Tavaratila, 2008 Peugeot 407 Sedan ? | 407 l 14.37 cu. ft. |
| Vaihteiden lukumäärä, Vaihdelaatikko, 2008 Peugeot 407 (Phase II, 2008) 1.8 16V (125 Hp)? | 5, manuaali vaihdelaatikko |
| Merkki | Peugeot |
|---|---|
| Malli | 407 |
| Sukupolvi | 407 (Phase II, 2008) |
| Versio (moottori) | 1.8 16V (125 hv) |
| Tuotannon aloitusvuosi | Heinäkuu, 2008 v |
| Tuotannon lopetusvuosi | 2011 v |
| Tehoyksikön rakenne | Sisäpolttomoottori |
| Korimalli | Sedan |
| Paikkojen lukumäärä | 5 |
| Ovien lukumäärä | 4 |
| Polttoaineenkulutus - kaupunki (NEDC) | 10.5 l/100 km
22.4 US mpg 26.9 UK mpg 9.5 km/l |
|---|---|
| Polttoaineenkulutus - maantie (NEDC) | 6 l/100 km
39.2 US mpg 47.1 UK mpg 16.7 km/l |
| Polttoaineenkulutus - yhdistetty (NEDC) | 7.7 l/100 km
30.5 US mpg 36.7 UK mpg 13 km/l |
| CO2-päästöt (NEDC) | 181 g/km |
| Polttoaineen tyyppi | Bensiini |
| Kiihtyvyys 0 - 100 km/h | 10.3 s |
| Kiihtyvyys 0 - 62 mph | 10.3 s |
| Kiihtyvyys 0 - 60 mph (Laskettu Auto-Data.net) | 9.8 s |
| Huippunopeus | 203 km/h 126.14 mph |
| Päästönormi | Euro 4 |
| Paino/teho suhde | 11.2 kg/hv, 89.3 hv/tonnia |
| Paino/Vääntömomentti suhde | 8.2 kg/Nm, 121.4 Nm/tonnia |
| Teho | 125 hv @ 6000 kierrosta/min |
|---|---|
| Teho työtilavuuslitraa kohden | 71.5 hv/l |
| Vääntömomentti | 170 Nm @ 3750 kierrosta/min 125.39 lb.-ft. @ 3750 kierrosta/min |
| Moottorin asettelu | Edessä, poikittain |
| Moottorin malli/koodi | 6FY EW7A |
| Moottorin tilavuus | 1749 sm3 106.73 cu. in. |
| Sylinterien lukumäärä | 4 |
| Moottorin kokoonpano | Rivimoottori |
| Sylinterien halkaisija | 82.7 mm 3.26 in. |
| Männän liike | 81.4 mm 3.2 in. |
| Puristussuhde | 11:1 |
| Venttiilien lukumäärä/sylinteri | 4 |
| Polttoaineen ruiskutusjärjestelmä | Monipistesuihkutus |
| Moottorin toive | Vapaasti hengittävä moottori |
| Kaasunjakelumekanismi | DOHC |
| Moottorin öljytilavuus | 5 l 5.28 US qt | 4.4 UK qt |
| Moottoriöljyn eritelmät | Kirjaudu sisään nähdäksesi. |
| jäähdytysneste | 7.5 l 7.93 US qt | 6.6 UK qt |
| Paino | 1400 kg 3086.47 lbs. |
|---|---|
| Enimmäispaino | 1980 kg 4365.15 lbs. |
| Paino/teho-suhde | 580 kg 1278.68 lbs. |
| Matkatavarasäiliön vähimmäistilavuus | 407 l 14.37 cu. ft. |
| Polttoainesäiliön tilavuus | 66 l 17.44 US gal | 14.52 UK gal |
| Sallittu kattokuorma | 80 kg 176.37 lbs. |
| Sallittu perävaunumassa jarruin (12%) | 1600 kg 3527.4 lbs. |
| Sallittu perävaunumassa jarruitta | 735 kg 1620.4 lbs. |
| Sallittu vetoaisakuorma | 65 kg 143.3 lbs. |
| Pituus | 4691 mm 184.69 in. |
|---|---|
| Leveys | 1811 mm 71.3 in. |
| Korkeus | 1442-1447 mm 56.77 - 56.97 in. |
| Pyörän perusta | 2725 mm 107.28 in. |
| Etupyörän jälki | 1560 mm 61.42 in. |
| Takapyörän jälki | 1519-1526 mm 59.8 - 60.08 in. |
| etuylitys | 1028 mm 40.47 in. |
| takaylitys | 938 mm 36.93 in. |
| Maavara | 136 mm 5.35 in. |
| Vähimmäiskääntöhalkaisija | 11.2 m 36.75 ft. |
| Liikkumisen rakenne | Polttomoottori liikuttaa auton etupyöriä. |
|---|---|
| Pyörän ohjaus | Etuveto |
| Vaihteiden lukumäärä ja vaihteiston tyyppi | 5 vaihteinen, manuaalinen vaihdelaatikko |
| Etujousitus | Kaksoispoikittainen tukivarsi , Itsenäinen kierrejousijousitus, Poikittainen vakaaja |
| Takajousitus | Itsenäinen monilenkkijousitus stabilisaattorilla |
| Etujarrut | Tuuletetut levyt , 283x26 mm |
| Takajarrut | Levy , 290x24 mm |
| Apujärjestelmät | ABS (Lukkiutumattomat jarrut) |
| ohjaustyyppi | Cremaillere |
| Voimaohjaus | Sähköinen ohjaus |
| Renkaan koko | 205/60 R16; 215/55 R17; 235/45 R18 |
| Vanteen koko | 6.5J x 16; 7J x 17; 8J x 18 |