
| What is the body type, Peugeot 407 (Phase II, 2008)? | Sedan, 4 Doors, 5 Seats |
|---|---|
| What is the fuel economy, Peugeot 407 (Phase II, 2008) 2.0 HDi (163 Hp) Automatic? | 6.8 l/100 km 34.6 US mpg 41.5 UK mpg 14.7 km/l |
| How ECO is the car, Peugeot 407 2.0 HDi (163 Hp) Automatic? | 179 g/km CO2 Euro 5 |
| How fast is the car, 2009 407 (Phase II, 2008) 2.0 HDi (163 Hp) Automatic? | 210 km/h | 130.49 mph 0-100 km/h: 9.6 sec 0-60 mph: 9.1 sec |
| How much power, Peugeot 407 Sedan 2009 2.0 HDi (163 Hp) Automatic? | 163 Hp, 340 Nm 250.77 lb.-ft. |
| What is the engine size, Peugeot 407 Sedan 2009 2.0 HDi (163 Hp) Automatic? | 2.0 l 1997 cm3 121.86 cu. in. |
| How many cylinders, 2009 Peugeot 2.0 HDi (163 Hp) Automatic? | 4, Inline |
| What is the drivetrain, Peugeot 407 (Phase II, 2008) Sedan 2009 2.0 HDi (163 Hp) Automatic? | Front wheel drive. Internal Combustion engine. The Internal combustion engine (ICE) drives the front wheels of the vehicle. |
| How long is this vehicle, 2009 Peugeot 407 Sedan? | 4691 mm 184.69 in. |
| How wide is the vehicle, 2009 Peugeot 407 Sedan? | 1811 mm 71.3 in. |
| What is the curb weight, 2009 Peugeot 407 (Phase II, 2008) 2.0 HDi (163 Hp) Automatic? | 1578 kg 3478.89 lbs. |
| What is the gross weight, 2009 Peugeot 407 (Phase II, 2008) 2.0 HDi (163 Hp) Automatic? | 2140 kg 4717.89 lbs. |
| How much trunk (boot) space, 2009 Peugeot 407 Sedan? | 407 l 14.37 cu. ft. |
| How many gears, What type is the gearbox, 2009 Peugeot 407 (Phase II, 2008) 2.0 HDi (163 Hp) Automatic? | 6, automatic transmission |
| Brand | Peugeot |
|---|---|
| Model | 407 |
| Generation | 407 (Phase II, 2008) |
| Modification (Engine) | 2.0 HDi (163 Hp) Automatic |
| Start of production | November, 2009 year |
| End of production | 2011 year |
| Powertrain Architecture | Internal Combustion engine |
| Body type | Sedan |
| Seats | 5 |
| Doors | 4 |
| Fuel consumption (economy) - urban (NEDC) | 9 l/100 km
26.1 US mpg 31.4 UK mpg 11.1 km/l |
|---|---|
| Fuel consumption (economy) - extra urban (NEDC) | 5.7 l/100 km
41.3 US mpg 49.6 UK mpg 17.5 km/l |
| Fuel consumption (economy) - combined (NEDC) | 6.8 l/100 km
34.6 US mpg 41.5 UK mpg 14.7 km/l |
| CO2 emissions (NEDC) | 179 g/km |
| Fuel Type | Diesel |
| Acceleration 0 - 100 km/h | 9.6 sec |
| Acceleration 0 - 62 mph | 9.6 sec |
| Acceleration 0 - 60 mph (Calculated by Auto-Data.net) | 9.1 sec |
| Maximum speed | 210 km/h 130.49 mph |
| Emission standard | Euro 5 |
| Weight-to-power ratio | 9.7 kg/Hp, 103.3 Hp/tonne |
| Weight-to-torque ratio | 4.6 kg/Nm, 215.5 Nm/tonne |
| Power | 163 Hp @ 3750 rpm. |
|---|---|
| Power per litre | 81.6 Hp/l |
| Torque | 340 Nm @ 2000 rpm. 250.77 lb.-ft. @ 2000 rpm. |
| Engine layout | Front, Transverse |
| Engine Model/Code | RHH DW10CTED4 |
| Engine displacement | 1997 cm3 121.86 cu. in. |
| Number of cylinders | 4 |
| Engine configuration | Inline |
| Cylinder Bore | 85 mm 3.35 in. |
| Piston Stroke | 88 mm 3.46 in. |
| Number of valves per cylinder | 4 |
| Fuel injection system | Diesel Commonrail |
| Engine aspiration | Turbocharger, Intercooler |
| Valvetrain | DOHC |
| Engine oil capacity | 5 l 5.28 US qt | 4.4 UK qt |
| Engine oil specification | Log in to see. |
| Coolant | 10 l 10.57 US qt | 8.8 UK qt |
| Engine systems | Particulate filter |
| Kerb Weight | 1578 kg 3478.89 lbs. |
|---|---|
| Max. weight | 2140 kg 4717.89 lbs. |
| Max load | 562 kg 1239 lbs. |
| Trunk (boot) space - minimum | 407 l 14.37 cu. ft. |
| Fuel tank capacity | 66 l 17.44 US gal | 14.52 UK gal |
| Max. roof load | 80 kg 176.37 lbs. |
| Permitted trailer load with brakes (12%) | 1400 kg 3086.47 lbs. |
| Permitted trailer load without brakes | 750 kg 1653.47 lbs. |
| Permitted towbar download | 60 kg 132.28 lbs. |
| Length | 4691 mm 184.69 in. |
|---|---|
| Width | 1811 mm 71.3 in. |
| Height | 1442-1447 mm 56.77 - 56.97 in. |
| Wheelbase | 2725 mm 107.28 in. |
| Front track | 1560 mm 61.42 in. |
| Rear (Back) track | 1519-1526 mm 59.8 - 60.08 in. |
| Front overhang | 1028 mm 40.47 in. |
| Rear overhang | 938 mm 36.93 in. |
| Ride height (ground clearance) | 136 mm 5.35 in. |
| Minimum turning circle (turning diameter) | 11.2 m 36.75 ft. |
| Drivetrain Architecture | The Internal combustion engine (ICE) drives the front wheels of the vehicle. |
|---|---|
| Drive wheel | Front wheel drive |
| Number of gears and type of gearbox | 6 gears, automatic transmission |
| Front suspension | Double wishbone, Independent coil spring, Transverse stabilizer |
| Rear suspension | Independent multi-link spring suspension with stabilizer |
| Front brakes | Ventilated discs, 304x28 mm |
| Rear brakes | Disc, 290x26 mm |
| Assisting systems | ABS (Anti-lock braking system) |
| Steering type | Steering rack and pinion |
| Power steering | Electric Steering |
| Tires size | 215/55 R17; 235/45 R18 |
| Wheel rims size | 7J x 17; 8J x 18 |