| What is the body type, MG MG4 Urban EV? | Hatchback, 5 Doors, 5 Seats |
|---|---|
| What is the range of pure electric driving, 43 kWh (150 Hp)? | 316 km 196.35 mi |
| What is electricity consumption, MG MG4 Urban EV 43 kWh (150 Hp)? | 16.5 kWh/100 km 26.55 kWh/100 mi 127 MPGe 6.1 km/kWh 3.8 mi/kWh |
| How fast is the car, 2026 MG4 Urban EV 43 kWh (150 Hp)? | 160 km/h | 99.42 mph 0-100 km/h: 9 sec 0-60 mph: 8.6 sec |
| How much power, MG MG4 Urban EV Hatchback 2026 43 kWh (150 Hp)? | 150 Hp, 250 Nm 184.39 lb.-ft. |
| What is the drivetrain, MG MG4 Urban EV Hatchback 2026 43 kWh (150 Hp)? | Front wheel drive. BEV (Electric Vehicle). One electric motor drives the front wheels. |
| How long is this vehicle, 2026 MG MG4 Urban EV Hatchback? | 4395 mm 173.03 in. |
| How wide is the vehicle, 2026 MG MG4 Urban EV Hatchback? | 1842 mm 72.52 in. |
| What is the curb weight, 2026 MG MG4 Urban EV 43 kWh (150 Hp)? | 1460 kg 3218.75 lbs. |
| What is the gross weight, 2026 MG MG4 Urban EV 43 kWh (150 Hp)? | 1910 kg 4210.83 lbs. |
| How much trunk (boot) space, 2026 MG MG4 Urban EV Hatchback? | 382 - 1266 l 13.49 - 44.71 cu. ft. |
| How many gears, What type is the gearbox, 2026 MG MG4 Urban EV 43 kWh (150 Hp)? | 1, automatic transmission |
| General information | |
|---|---|
| Brand | MG |
| Model | MG4 Urban EV |
| Generation | MG4 Urban EV |
| Modification (Engine) | 43 kWh (150 Hp) |
| Start of production | April, 2026 year |
| Powertrain Architecture | BEV (Electric Vehicle) |
| Body type | Hatchback |
| Seats | 5 |
| Doors | 5 |
| Performance specs | |
| Fuel Type | Electricity |
| Acceleration 0 - 100 km/h | 9 sec |
| Acceleration 0 - 62 mph | 9 sec |
| Acceleration 0 - 60 mph (Calculated by Auto-Data.net) | 8.6 sec |
| Maximum speed | 160 km/h 99.42 mph |
| Weight-to-power ratio | 9.7 kg/Hp, 102.7 Hp/tonne |
| Weight-to-torque ratio | 5.8 kg/Nm, 171.2 Nm/tonne |
| Electric cars and hybrids specs | |
| Gross battery capacity | 43 kWh |
| Battery technology | Lithium iron phosphate (LiFePO4) |
| Battery location | Below the floor |
| All-electric range (WLTP) | 316 km 196.35 mi |
| Average Energy consumption (WLTP) | 16.5 kWh/100 km
26.55 kWh/100 mi 127 MPGe 6.1 km/kWh 3.8 mi/kWh |
| Charging ports | Log in to see. |
| Electric motor 1 | |
| Electric motor power | 150 Hp |
| Electric motor Torque | 250 Nm 184.39 lb.-ft. |
| Electric motor location | Front axle, Transverse |
| Electric motor type | Synchronous |
| System power | 150 Hp |
| System torque | 250 Nm 184.39 lb.-ft. |
| Space, Volume and weights | |
| Kerb Weight | 1460 kg 3218.75 lbs. |
| Max. weight | 1910 kg 4210.83 lbs. |
| Max load | 450 kg 992.08 lbs. |
| Trunk (boot) space - minimum | 382 l 13.49 cu. ft. |
| Trunk (boot) space - maximum | 1266 l 44.71 cu. ft. |
| Dimensions | |
| Length | 4395 mm 173.03 in. |
| Width | 1842 mm 72.52 in. |
| Height | 1549 mm 60.98 in. |
| Wheelbase | 2750 mm 108.27 in. |
| Ride height (ground clearance) | 130 mm 5.12 in. |
| Drivetrain, brakes and suspension specs | |
| Drivetrain Architecture | One electric motor drives the front wheels. |
| Drive wheel | Front wheel drive |
| Number of gears and type of gearbox | 1 gears, automatic transmission |
| Front suspension | Independent type McPherson |
| Rear suspension | Torsion |
| Front brakes | Ventilated discs |
| Rear brakes | Disc |
| Assisting systems | ABS (Anti-lock braking system) |
| Steering type | Steering rack and pinion |
| Power steering | Electric Steering |
| Tires size | 205/50 R17 |
| Wheel rims size | 6.5J x 17 |