
| What is the body type, Mercedes-Benz GLE Coupe (C167, facelift 2026)? | Coupe, SUV, 5 Doors, 5 Seats |
|---|---|
| What is the fuel economy, Mercedes-Benz GLE Coupe (C167, facelift 2026) GLE 450d (367 Hp) EQ Boost 4MATIC 9G-TRONIC? | 7.3-8.1 l/100 km 32.2 - 29 US mpg 38.7 - 34.9 UK mpg 13.7 - 12.3 km/l |
| How ECO is the car, Mercedes-Benz GLE GLE 450d (367 Hp) EQ Boost 4MATIC 9G-TRONIC? | 192-212 g/km CO2 Euro 6e-bis |
| How fast is the car, 2026 GLE Coupe (C167, facelift 2026) GLE 450d (367 Hp) EQ Boost 4MATIC 9G-TRONIC? | 250 km/h | 155.34 mph 0-100 km/h: 5.3 sec 0-60 mph: 5 sec |
| How much power, Mercedes-Benz GLE Coupe, SUV 2026 GLE 450d (367 Hp) EQ Boost 4MATIC 9G-TRONIC? | 367 Hp, 750 Nm 553.17 lb.-ft. |
| What is the engine size, Mercedes-Benz GLE Coupe, SUV 2026 GLE 450d (367 Hp) EQ Boost 4MATIC 9G-TRONIC? | 3.0 l 2989 cm3 182.4 cu. in. |
| How many cylinders, 2026 Mercedes-Benz GLE 450d (367 Hp) EQ Boost 4MATIC 9G-TRONIC? | 6, Inline |
| What is the drivetrain, Mercedes-Benz GLE Coupe (C167, facelift 2026) Coupe, SUV 2026 GLE 450d (367 Hp) EQ Boost 4MATIC 9G-TRONIC? | All wheel drive (4x4). MHEV (Mild Hybrid Electric Vehicle, power-assist hybrid, battery-assisted hybrid vehicles, BAHV). The Internal combustion engine (ICE) and the electric motor permanently drive the four wheels of the car with the ability to work only in mixed mode. |
| How long is this vehicle, 2026 Mercedes-Benz GLE Coupe, SUV? | 4940 mm 194.49 in. |
| How wide is the vehicle, 2026 Mercedes-Benz GLE Coupe, SUV? | 2018 mm 79.45 in. |
| What is the curb weight, 2026 Mercedes-Benz GLE Coupe (C167, facelift 2026) GLE 450d (367 Hp) EQ Boost 4MATIC 9G-TRONIC? | 2395 kg 5280.07 lbs. |
| What is the gross weight, 2026 Mercedes-Benz GLE Coupe (C167, facelift 2026) GLE 450d (367 Hp) EQ Boost 4MATIC 9G-TRONIC? | 3130 kg 6900.47 lbs. |
| How much trunk (boot) space, 2026 Mercedes-Benz GLE Coupe, SUV? | 655 - 1795 l 23.13 - 63.39 cu. ft. |
| How many gears, What type is the gearbox, 2026 Mercedes-Benz GLE Coupe (C167, facelift 2026) GLE 450d (367 Hp) EQ Boost 4MATIC 9G-TRONIC? | 9, automatic transmission G-TRONIC |
| Brand | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Model | GLE |
| Generation | GLE Coupe (C167, facelift 2026) |
| Modification (Engine) | GLE 450d (367 Hp) EQ Boost 4MATIC 9G-TRONIC |
| Start of production | May, 2026 year |
| Powertrain Architecture | MHEV (Mild Hybrid Electric Vehicle, power-assist hybrid, battery-assisted hybrid vehicles, BAHV) |
| Body type | Coupe, SUV |
| Seats | 5 |
| Doors | 5 |
| Fuel consumption at Low speed (WLTP) | 11.7 l/100 km
20.1 US mpg 24.1 UK mpg 8.5 km/l |
|---|---|
| Fuel consumption at Medium speed (WLTP) | 7 l/100 km
33.6 US mpg 40.4 UK mpg 14.3 km/l |
| Fuel consumption at high speed (WLTP) | 6.1 l/100 km
38.6 US mpg 46.3 UK mpg 16.4 km/l |
| Fuel consumption at very high speed (WLTP) | 7.2 l/100 km
32.7 US mpg 39.2 UK mpg 13.9 km/l |
| Combined fuel consumption (WLTP) | 7.3-8.1 l/100 km
32.2 - 29 US mpg 38.7 - 34.9 UK mpg 13.7 - 12.3 km/l |
| CO2 emissions (WLTP) | 192-212 g/km |
| Fuel Type | Diesel |
| Acceleration 0 - 100 km/h | 5.3 sec |
| Acceleration 0 - 62 mph | 5.3 sec |
| Acceleration 0 - 60 mph (Calculated by Auto-Data.net) | 5 sec |
| Maximum speed | 250 km/h, Electronically limited 155.34 mph |
| Emission standard | Euro 6e-bis |
| Weight-to-power ratio | 6.5 kg/Hp, 153.2 Hp/tonne |
| Weight-to-torque ratio | 3.2 kg/Nm, 313.2 Nm/tonne |
| Battery voltage | 48 V |
|---|---|
| Battery technology | Lithium-ion (Li-Ion) |
| Electric motor 1 | |
| Electric motor power | 23 Hp |
| Electric motor Torque | 205 Nm 151.2 lb.-ft. |
| Electric motor location | Between the combustion engine and the transmission |
| Power | 367 Hp @ 4000 rpm. |
|---|---|
| Power per litre | 122.8 Hp/l |
| Torque | 750 Nm @ 1350-2800 rpm. 553.17 lb.-ft. @ 1350-2800 rpm. |
| Engine layout | Front, Longitudinal |
| Engine Model/Code | OM 656 |
| Engine displacement | 2989 cm3 182.4 cu. in. |
| Number of cylinders | 6 |
| Engine configuration | Inline |
| Cylinder Bore | 82 mm 3.23 in. |
| Piston Stroke | 94.32 mm 3.71 in. |
| Number of valves per cylinder | 4 |
| Fuel injection system | Diesel Commonrail |
| Engine aspiration | BiTurbo, Intercooler |
| Valvetrain | DOHC |
| Engine systems | Start & Stop System Particulate filter |
| Kerb Weight | 2395 kg 5280.07 lbs. |
|---|---|
| Max. weight | 3130 kg 6900.47 lbs. |
| Max load | 735 kg 1620.4 lbs. |
| Trunk (boot) space - minimum | 655 l 23.13 cu. ft. |
| Trunk (boot) space - maximum | 1795 l 63.39 cu. ft. |
| Fuel tank capacity | 85 l 22.45 US gal | 18.7 UK gal |
| AdBlue tank | 32 l 8.45 US gal | 7.04 UK gal |
| Max. roof load | 75 kg 165.35 lbs. |
| Permitted trailer load with brakes (12%) | 2700 kg 5952.48 lbs. |
| Permitted trailer load without brakes | 750 kg 1653.47 lbs. |
| Permitted towbar download | 108 kg 238.1 lbs. |
| Length | 4940 mm 194.49 in. |
|---|---|
| Width | 2018 mm 79.45 in. |
| Width with mirrors folded | 2024 mm 79.69 in. |
| Width including mirrors | 2164 mm 85.2 in. |
| Height | 1729 mm 68.07 in. |
| Wheelbase | 2935 mm 115.55 in. |
| Ride height (ground clearance) | 205 mm 8.07 in. |
| Minimum turning circle (turning diameter) | 11.87 m 38.94 ft. |
| Approach angle | 25° |
| Departure angle | 25° |
| Ramp-over (brakeover) angle | 17° |
| Drivetrain Architecture | The Internal combustion engine (ICE) and the electric motor permanently drive the four wheels of the car with the ability to work only in mixed mode. |
|---|---|
| Drive wheel | All wheel drive (4x4) |
| Number of gears and type of gearbox | 9 gears, automatic transmission G-TRONIC |
| Front suspension | Coil spring, Double wishbone, Transverse stabilizer, Air Suspension - Optional |
| Rear suspension | Independent multi-link spring suspension with stabilizer, Air Suspension - Optional |
| Front brakes | Ventilated discs |
| Rear brakes | Ventilated discs |
| Assisting systems | ABS (Anti-lock braking system) |
| Steering type | Steering rack and pinion |
| Power steering | Electric Steering |
| Tires size | Front wheel tires: 275/50 R20; 275/45 R21; 285/40 R22 Rear wheel tires: 275/50 R20; 315/40 R21; 325/35 R22 |
| Wheel rims size | Front wheel rims: 9J x 20; 10J x 21; 10J x 22 Rear wheel rims: 9J x 20; 11J x 21; 11J x 22 |