
| Korimalli, Mercedes-Benz GLE Coupe (C167, facelift 2026)? | Coupe , SUV, 5 Ovien, 5 Paikkojen |
|---|---|
| Polttoaineen kulutus, Mercedes-Benz GLE Coupe (C167, facelift 2026) GLE 450d (367 Hp) EQ Boost 4MATIC 9G-TRONIC? | 7.3-8.1 l/100 km 32.2 - 29 US mpg 38.7 - 34.9 UK mpg 13.7 - 12.3 km/l |
| Päästöt, Mercedes-Benz GLE GLE 450d (367 Hp) EQ Boost 4MATIC 9G-TRONIC? | 192-212 g/km CO2 Euro 6e-bis |
| Huippunopeus, 2026 GLE Coupe (C167, facelift 2026) GLE 450d (367 Hp) EQ Boost 4MATIC 9G-TRONIC? | 250 km/h | 155.34 mph 0-100 km/h: 5.3 s 0-60 mph: 5 s |
| Teho, Mercedes-Benz GLE Coupe , SUV 2026 GLE 450d (367 Hp) EQ Boost 4MATIC 9G-TRONIC? | 367 hv, 750 Nm 553.17 lb.-ft. |
| Sylinteritilavuus, Mercedes-Benz GLE Coupe , SUV 2026 GLE 450d (367 Hp) EQ Boost 4MATIC 9G-TRONIC? | 3.0 l 2989 sm3 182.4 cu. in. |
| Sylinterien lukumäärä, 2026 Mercedes-Benz GLE 450d (367 Hp) EQ Boost 4MATIC 9G-TRONIC? | 6, Rivimoottori |
| Vetotapa, Mercedes-Benz GLE Coupe (C167, facelift 2026) Coupe , SUV 2026 GLE 450d (367 Hp) EQ Boost 4MATIC 9G-TRONIC? | Neliveto. MHEV (Pehmeä, kevyt hybridisähköauto). Polttomoottori ja sähkömoottori liikuttavat auton neljää pyörää ja mahdollistavat vain sekatoiminnollisen liikkumisen. |
| Pituus, 2026 Mercedes-Benz GLE Coupe , SUV? | 4940 mm 194.49 in. |
| Leveys, 2026 Mercedes-Benz GLE Coupe , SUV? | 2018 mm 79.45 in. |
| Nettopaino, 2026 Mercedes-Benz GLE Coupe (C167, facelift 2026) GLE 450d (367 Hp) EQ Boost 4MATIC 9G-TRONIC? | 2395 kg 5280.07 lbs. |
| Kokonaispaino, 2026 Mercedes-Benz GLE Coupe (C167, facelift 2026) GLE 450d (367 Hp) EQ Boost 4MATIC 9G-TRONIC? | 3130 kg 6900.47 lbs. |
| Tavaratila, 2026 Mercedes-Benz GLE Coupe , SUV? | 655 - 1795 l 23.13 - 63.39 cu. ft. |
| Vaihteiden lukumäärä, Vaihdelaatikko, 2026 Mercedes-Benz GLE Coupe (C167, facelift 2026) GLE 450d (367 Hp) EQ Boost 4MATIC 9G-TRONIC? | 9, automaattinen vaihdelaatikko G-TRONIC |
| Merkki | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Malli | GLE |
| Sukupolvi | GLE Coupe (C167, facelift 2026) |
| Versio (moottori) | GLE 450d (367 hv) EQ Boost 4MATIC 9G-TRONIC |
| Tuotannon aloitusvuosi | Toukokuu, 2026 v |
| Tehoyksikön rakenne | MHEV (Pehmeä, kevyt hybridisähköauto) |
| Korimalli | Coupe , SUV |
| Paikkojen lukumäärä | 5 |
| Ovien lukumäärä | 5 |
| Polttoaineen, Hidas (WLTP) | 11.7 l/100 km
20.1 US mpg 24.1 UK mpg 8.5 km/l |
|---|---|
| Polttoaineen, Keskinopea (WLTP) | 7 l/100 km
33.6 US mpg 40.4 UK mpg 14.3 km/l |
| Polttoaineen, Nopea (WLTP) | 6.1 l/100 km
38.6 US mpg 46.3 UK mpg 16.4 km/l |
| Polttoaineen, Erittäin nopea (WLTP) | 7.2 l/100 km
32.7 US mpg 39.2 UK mpg 13.9 km/l |
| Polttoaineen, yhdistetty (WLTP) | 7.3-8.1 l/100 km
32.2 - 29 US mpg 38.7 - 34.9 UK mpg 13.7 - 12.3 km/l |
| CO2-päästöt (WLTP) | 192-212 g/km |
| Polttoaineen tyyppi | Diesel-polttoaine |
| Kiihtyvyys 0 - 100 km/h | 5.3 s |
| Kiihtyvyys 0 - 62 mph | 5.3 s |
| Kiihtyvyys 0 - 60 mph (Laskettu Auto-Data.net) | 5 s |
| Huippunopeus | 250 km/h, Sähköisesti rajoitettu 155.34 mph |
| Päästönormi | Euro 6e-bis |
| Paino/teho suhde | 6.5 kg/hv, 153.2 hv/tonnia |
| Paino/Vääntömomentti suhde | 3.2 kg/Nm, 313.2 Nm/tonnia |
| Akun jännite | 48 V |
|---|---|
| Akun teknologia | Litium-ioni (Li-Ion) |
| Sähkömoottori 1 | |
| Sähkömoottorin teho | 23 hv |
| Vääntömomentti sähkömoottori | 205 Nm 151.2 lb.-ft. |
| Sähkömoottorin sijainti | Polttomoottorin ja vaihteiston välissä |
| Teho | 367 hv @ 4000 kierrosta/min |
|---|---|
| Teho työtilavuuslitraa kohden | 122.8 hv/l |
| Vääntömomentti | 750 Nm @ 1350-2800 kierrosta/min 553.17 lb.-ft. @ 1350-2800 kierrosta/min |
| Moottorin asettelu | Edessä, pitkittäin |
| Moottorin malli/koodi | OM 656 |
| Moottorin tilavuus | 2989 sm3 182.4 cu. in. |
| Sylinterien lukumäärä | 6 |
| Moottorin kokoonpano | Rivimoottori |
| Sylinterien halkaisija | 82 mm 3.23 in. |
| Männän liike | 94.32 mm 3.71 in. |
| Venttiilien lukumäärä/sylinteri | 4 |
| Polttoaineen ruiskutusjärjestelmä | Diesel - Common rail |
| Moottorin toive | BiTurbo, Välijäähdytin |
| Kaasunjakelumekanismi | DOHC |
| Moottorijärjestelmät | Käynnistys- & pysäytysjärjestelmä Hiukkassuodatin |
| Paino | 2395 kg 5280.07 lbs. |
|---|---|
| Enimmäispaino | 3130 kg 6900.47 lbs. |
| Paino/teho-suhde | 735 kg 1620.4 lbs. |
| Matkatavarasäiliön vähimmäistilavuus | 655 l 23.13 cu. ft. |
| Matkatavarasäiliön enimmäistilavuus | 1795 l 63.39 cu. ft. |
| Polttoainesäiliön tilavuus | 85 l 22.45 US gal | 18.7 UK gal |
| AdBlue-säiliö | 32 l 8.45 US gal | 7.04 UK gal |
| Sallittu kattokuorma | 75 kg 165.35 lbs. |
| Sallittu perävaunumassa jarruin (12%) | 2700 kg 5952.48 lbs. |
| Sallittu perävaunumassa jarruitta | 750 kg 1653.47 lbs. |
| Sallittu vetoaisakuorma | 108 kg 238.1 lbs. |
| Pituus | 4940 mm 194.49 in. |
|---|---|
| Leveys | 2018 mm 79.45 in. |
| Leveys ulkopeilit taitettuina | 2024 mm 79.69 in. |
| Leveys sis. ulkopeilit | 2164 mm 85.2 in. |
| Korkeus | 1729 mm 68.07 in. |
| Pyörän perusta | 2935 mm 115.55 in. |
| Maavara | 205 mm 8.07 in. |
| Vähimmäiskääntöhalkaisija | 11.87 m 38.94 ft. |
| lähestymiskulma | 25° |
| Jättökulma | 25° |
| ylityskulma | 17° |
| Liikkumisen rakenne | Polttomoottori ja sähkömoottori liikuttavat auton neljää pyörää ja mahdollistavat vain sekatoiminnollisen liikkumisen. |
|---|---|
| Pyörän ohjaus | Neliveto |
| Vaihteiden lukumäärä ja vaihteiston tyyppi | 9 vaihteinen, automaattinen vaihdelaatikko G-TRONIC |
| Etujousitus | Kierrejousi, Kaksoispoikittainen tukivarsi , Poikittainen vakaaja , Ilmajousitus - Valinnainen |
| Takajousitus | Itsenäinen monilenkkijousitus stabilisaattorilla, Ilmajousitus - Valinnainen |
| Etujarrut | Tuuletetut levyt |
| Takajarrut | Tuuletetut levyt |
| Apujärjestelmät | ABS (Lukkiutumattomat jarrut) |
| ohjaustyyppi | Cremaillere |
| Voimaohjaus | Sähköinen ohjaus |
| Renkaan koko | Eturenkaat: 275/50 R20; 275/45 R21; 285/40 R22 Takarenkaat: 275/50 R20; 315/40 R21; 325/35 R22 |
| Vanteen koko | Etuvanteet: 9J x 20; 10J x 21; 10J x 22 Takavanteet: 9J x 20; 11J x 21; 11J x 22 |