
| Ποιος είναι ο τύπος αμαξώματος, Mercedes-Benz GLE Coupe (C167, facelift 2026)? | κουπέ , SUV , 5 Πόρτες, 5 Καθίσματα |
|---|---|
| Ποια είναι η κατανάλωση καυσίμου, Mercedes-Benz GLE Coupe (C167, facelift 2026) GLE 450d (367 Hp) EQ Boost 4MATIC 9G-TRONIC? | 7.3-8.1 l/100 km 32.2 - 29 US mpg 38.7 - 34.9 UK mpg 13.7 - 12.3 km/l |
| Πόσο ECO είναι το αυτοκίνητο, Mercedes-Benz GLE GLE 450d (367 Hp) EQ Boost 4MATIC 9G-TRONIC? | 192-212 g/km CO2 Euro 6e-bis |
| Πόσο γρήγορο είναι το αυτοκίνητο, 2026 GLE Coupe (C167, facelift 2026) GLE 450d (367 Hp) EQ Boost 4MATIC 9G-TRONIC? | 250 km/h | 155.34 mph 0-100 km/h: 5.3 δευτ 0-60 mph: 5 δευτ |
| Ποια είναι η ισχύς του κινητήρα, Mercedes-Benz GLE κουπέ , SUV 2026 GLE 450d (367 Hp) EQ Boost 4MATIC 9G-TRONIC? | 367 Hp, 750 Nm 553.17 lb.-ft. |
| Πόσο είναι ο κυβισμός του κινητήρα, Mercedes-Benz GLE κουπέ , SUV 2026 GLE 450d (367 Hp) EQ Boost 4MATIC 9G-TRONIC? | 3.0 l 2989 cm3 182.4 cu. in. |
| Πόσους κυλίνδρους έχει ο κινητήρας, 2026 Mercedes-Benz GLE 450d (367 Hp) EQ Boost 4MATIC 9G-TRONIC? | 6, σε σειρά |
| Ποιο είναι το σύστημα κίνησης, Mercedes-Benz GLE Coupe (C167, facelift 2026) κουπέ , SUV 2026 GLE 450d (367 Hp) EQ Boost 4MATIC 9G-TRONIC? | Οδήγηση όλων των τροχών (4x4). MHEV (ήπιο υβριδικό ηλεκτρικό όχημα). O κινητήρας εσωτερικής καύσης και ο ηλεκτροκινητήρας κινούν τους τέσσερις τροχούς του αυτοκινήτου με δυνατότητα κίνησης μόνο σε μικτή λειτουργία. |
| Πόσο είναι το μήκος του οχήματος, 2026 Mercedes-Benz GLE κουπέ , SUV ? | 4940 mm 194.49 in. |
| Πόσο είναι το πλάτος του οχήματος, 2026 Mercedes-Benz GLE κουπέ , SUV ? | 2018 mm 79.45 in. |
| Ποιο είναι το βάρος του αυτοκινήτου, 2026 Mercedes-Benz GLE Coupe (C167, facelift 2026) GLE 450d (367 Hp) EQ Boost 4MATIC 9G-TRONIC? | 2395 κιλά 5280.07 lbs. |
| Ποιο είναι το μέγιστο επιτρεπόμενο βάρος, 2026 Mercedes-Benz GLE Coupe (C167, facelift 2026) GLE 450d (367 Hp) EQ Boost 4MATIC 9G-TRONIC? | 3130 κιλά 6900.47 lbs. |
| Πόσο διάστημα χώρου, 2026 Mercedes-Benz GLE κουπέ , SUV ? | 655 - 1795 l 23.13 - 63.39 cu. ft. |
| Πόσες ταχύτητες έχει το κιβώτιο ταχυτήτων, Τι τύπος είναι το κιβώτιο ταχυτήτων, 2026 Mercedes-Benz GLE Coupe (C167, facelift 2026) GLE 450d (367 Hp) EQ Boost 4MATIC 9G-TRONIC? | 9, αυτόματο κιβώτιο ταχυτήτων G-TRONIC |
| μάρκα | Mercedes-Benz |
|---|---|
| μοντέλο | GLE |
| παραγωγή | GLE Coupe (C167, facelift 2026) |
| τροποποιήσεις (κινητήρας) | GLE 450d (367 Hp) EQ Boost 4MATIC 9G-TRONIC |
| έναρξη της παραγωγής | Ενδέχεται, 2026 έτος |
| Αρχιτεκτονική της μονάδας κίνησης | MHEV (ήπιο υβριδικό ηλεκτρικό όχημα) |
| Τύπος κουπέ | κουπέ , SUV |
| Καθίσματα | 5 |
| Πόρτες | 5 |
| κατανάλωση καυσίμου, Χαμηλή (WLTP) | 11.7 l/100 km
20.1 US mpg 24.1 UK mpg 8.5 km/l |
|---|---|
| κατανάλωση καυσίμου, Μεσαία (WLTP) | 7 l/100 km
33.6 US mpg 40.4 UK mpg 14.3 km/l |
| κατανάλωση καυσίμου, Υψηλή (WLTP) | 6.1 l/100 km
38.6 US mpg 46.3 UK mpg 16.4 km/l |
| κατανάλωση καυσίμου, Εξαιρετική υψηλή (WLTP) | 7.2 l/100 km
32.7 US mpg 39.2 UK mpg 13.9 km/l |
| κατανάλωση καυσίμου,συνδυασμένη (WLTP) | 7.3-8.1 l/100 km
32.2 - 29 US mpg 38.7 - 34.9 UK mpg 13.7 - 12.3 km/l |
| Εκπομπές CO2 (WLTP) | 192-212 g/km |
| Τύπος καυσίμου | Πετρέλαιο |
| Επιτάχυνση 0 - 100 χλμ/ώρα | 5.3 δευτ |
| Επιτάχυνση 0 - 62 mph | 5.3 δευτ |
| Επιτάχυνση 0 - 60 mph (Υπολογισμός από το Auto-Data.net) | 5 δευτ |
| μέγιστη ταχύτητα | 250 km/h, Περιορίζεται ηλεκτρονικά 155.34 mph |
| Προδιαγραφές Καυσαερίων | Euro 6e-bis |
| Αναλογία βάρους/ισχύος | 6.5 κιλά/Hp, 153.2 Hp/τόνος |
| Αναλογία βάρους/Ροπή | 3.2 κιλά/Nm, 313.2 Nm/τόνος |
| Τάση μπαταρίας | 48 V |
|---|---|
| Τεχνολογία μπαταρίας | Ιόντων λιθίου (Li-Ion) |
| Ηλεκτρικός κινητήρας 1 | |
| Ηλεκτρική ισχύς του κινητήρα | 23 Hp |
| Ηλεκτρικό μοτέρ ροπής | 205 Nm 151.2 lb.-ft. |
| Θέση ηλεκτρικού κινητήρα | Ανάμεσα στον κινητήρα εσωτερικής καύσης και στο κιβώτιο ταχυτήτων |
| δύναμη | 367 Hp @ 4000 σ.α.λ. |
|---|---|
| Ισχύς ανά λίτρο κυβισμού | 122.8 Hp/l |
| Ονομαστική ροπή του κινητήρα | 750 Nm @ 1350-2800 σ.α.λ. 553.17 lb.-ft. @ 1350-2800 σ.α.λ. |
| Διάταξη κινητήρα | Εμπρός, κατά μήκος |
| Μοντέλο/Κωδικός κινητήρα | OM 656 |
| Κυβισμός κινητήρα | 2989 cm3 182.4 cu. in. |
| Αριθμός κυλίνδρων | 6 |
| Διαμόρφωση κινητήρα | σε σειρά |
| Διάμετρος κυλίνδρου | 82 mm 3.23 in. |
| Διαδρομή εμβόλιου | 94.32 mm 3.71 in. |
| Αριθμός βαλβίδων ανά κύλινδρο | 4 |
| Σύστημα ψεκασμού καυσίμου | σύστημα Ντίζελ κοινής γραμμής (common-rail) |
| Αναρρόφηση κινητήρα | BiTurbo, Ιντερκούλερ |
| Μηχανισμός διανομής αερίων | DOHC |
| Συστήματα κινητήρα | Start & Stop Σύστημα Φίλτρο σωματιδίων |
| βάρος | 2395 κιλά 5280.07 lbs. |
|---|---|
| Μέγιστο βάρος | 3130 κιλά 6900.47 lbs. |
| Μέγιστο ωφέλιμο φορτίο | 735 κιλά 1620.4 lbs. |
| Ελάχιστος όγκος χώρου αποσκευών | 655 l 23.13 cu. ft. |
| Μέγιστος όγκος χώρου αποσκευών | 1795 l 63.39 cu. ft. |
| Χωρητικότητα δεξαμενής καυσίμων | 85 l 22.45 US gal | 18.7 UK gal |
| δεξαμενή AdBlue | 32 l 8.45 US gal | 7.04 UK gal |
| Μέγιστο φορτίο | 75 κιλά 165.35 lbs. |
| Επιτρεπόμενη δυνατότητα ρυμούλκησης με φρένα (12%) | 2700 κιλά 5952.48 lbs. |
| Επιτρεπόμενη δυνατότητα ρυμούλκησης χωρίς φρένα | 750 κιλά 1653.47 lbs. |
| Μέγιστο φορτίο στήριξης | 108 κιλά 238.1 lbs. |
| μήκος | 4940 mm 194.49 in. |
|---|---|
| πλάτος | 2018 mm 79.45 in. |
| Πλάτος με καθρέπτες αναδιπλωμένους | 2024 mm 79.69 in. |
| Πλάτος συμπεριλαμβανομένων των καθρεπτών | 2164 mm 85.2 in. |
| ύψος | 1729 mm 68.07 in. |
| μεταξόνιο | 2935 mm 115.55 in. |
| Απόσταση από το έδαφος | 205 mm 8.07 in. |
| Ελάχιστη διάμετρος στροφής (διάμετρος στροφής) | 11.87 m 38.94 ft. |
| Γωνία προσέγγισης | 25° |
| Γωνία φυγής | 25° |
| γωνία ράμπας | 17° |
| Αρχιτεκτονική του συστήματος κίνησης | O κινητήρας εσωτερικής καύσης και ο ηλεκτροκινητήρας κινούν τους τέσσερις τροχούς του αυτοκινήτου με δυνατότητα κίνησης μόνο σε μικτή λειτουργία. |
|---|---|
| Κίνηση | Οδήγηση όλων των τροχών (4x4) |
| Αριθμός γραναζιών και τύπος κιβωτίου ταχυτήτων | 9 ταχύτητες, αυτόματο κιβώτιο ταχυτήτων G-TRONIC |
| Εμπρός ανάρτηση | Σπειροειδές ελατήριο, διπλά ψαλίδια , Εγκάρσιος σταθεροποιητής , Ανάρτηση αέρα - Προαιρετική |
| Πίσω ανάρτηση | Ανεξάρτητη ανάρτηση ελατηρίου πολλαπλών συνδέσμων με σταθεροποιητή, Ανάρτηση αέρα - Προαιρετική |
| Εμπρός φρένα | αεριζόμενοι δίσκοι |
| Πίσω φρένα | αεριζόμενοι δίσκοι |
| Βοηθητικά συστήματα | ABS (Σύστημα αντιμπλοκαρίσματος τροχών) |
| Τύπος διεύθυνσης | Τσουκράνια διαχείρισης (με δόντια) |
| υδραυλικό τιμόνι | Ηλεκτρικό Τιμόνι |
| μέγεθος ελαστικών | Μπροστινά ελαστικά: 275/50 R20; 275/45 R21; 285/40 R22 Πίσω ελαστικά: 275/50 R20; 315/40 R21; 325/35 R22 |
| μέγεθος των ζάντων | Μπροστινά ζάντες: 9J x 20; 10J x 21; 10J x 22 Πίσω ζάντες: 9J x 20; 11J x 21; 11J x 22 |