
| What is the body type, Lepas L8? | SUV, 5 Doors, 5 Seats |
|---|---|
| What is the fuel economy, Lepas L8 1.5T 18.4 kWh (279 Hp) Plug-in Hybrid DHT? | 6 l/100 km 39.2 US mpg 47.1 UK mpg 16.7 km/l |
| How ECO is the car, Lepas L8 1.5T 18.4 kWh (279 Hp) Plug-in Hybrid DHT? | 56 g/km CO2 Euro 6e-bis |
| What is the range of pure electric driving, 1.5T 18.4 kWh (279 Hp) Plug-in Hybrid DHT? | 107 km 66.49 mi |
| How fast is the car, 2026 L8 1.5T 18.4 kWh (279 Hp) Plug-in Hybrid DHT? | 0-100 km/h: 8.5 sec 0-60 mph: 8.1 sec |
| How much power, Lepas L8 SUV 2026 1.5T 18.4 kWh (279 Hp) Plug-in Hybrid DHT? | 279 Hp, 365 Nm 269.21 lb.-ft. |
| What is the engine size, Lepas L8 SUV 2026 1.5T 18.4 kWh (279 Hp) Plug-in Hybrid DHT? | 1.5 l 1498 cm3 91.41 cu. in. |
| How many cylinders, 2026 Lepas 1.5T 18.4 kWh (279 Hp) Plug-in Hybrid DHT? | 4, Inline |
| What is the drivetrain, Lepas L8 SUV 2026 1.5T 18.4 kWh (279 Hp) Plug-in Hybrid DHT? | Front wheel drive. PHEV (Plug-in Hybrid Electric Vehicle). The Internal combustion engine (ICE) and electric motor drive the front wheels of the car with the ability to work in full electric or mixed mode. |
| How long is this vehicle, 2026 Lepas L8 SUV? | 4688 mm 184.57 in. |
| How wide is the vehicle, 2026 Lepas L8 SUV? | 1871 mm 73.66 in. |
| How much trunk (boot) space, 2026 Lepas L8 SUV? | 507 l 17.9 cu. ft. |
| How many gears, What type is the gearbox, 2026 Lepas L8 1.5T 18.4 kWh (279 Hp) Plug-in Hybrid DHT? | automatic transmission DHT |
| General information | |
|---|---|
| Brand | Lepas |
| Model | L8 |
| Generation | L8 |
| Modification (Engine) | 1.5T 18.4 kWh (279 Hp) Plug-in Hybrid DHT |
| Start of production | 2026 year |
| Powertrain Architecture | PHEV (Plug-in Hybrid Electric Vehicle) |
| Body type | SUV |
| Seats | 5 |
| Doors | 5 |
| Performance specs | |
| Fuel consumption (economy) - combined | 6 l/100 km
39.2 US mpg 47.1 UK mpg 16.7 km/l |
| CO2 emissions | 56 g/km |
| Fuel Type | Petrol / electricity |
| Acceleration 0 - 100 km/h | 8.5 sec |
| Acceleration 0 - 62 mph | 8.5 sec |
| Acceleration 0 - 60 mph (Calculated by Auto-Data.net) | 8.1 sec |
| Emission standard | Euro 6e-bis |
| Electric cars and hybrids specs | |
| Gross battery capacity | 18.4 kWh |
| Battery technology | Lithium iron phosphate (LiFePO4) |
| Battery location | Below the floor |
| All-electric range | 107 km 66.49 mi |
| Charging ports | Log in to see. |
| Electric motor 1 | |
| Electric motor location | Front, Transverse |
| Electric motor type | Synchronous |
| System power | 279 Hp |
| System torque | 365 Nm 269.21 lb.-ft. |
| Internal combustion engine specs | |
| Engine layout | Front, Transverse |
| Engine Model/Code | SQRH4J15 |
| Engine displacement | 1498 cm3 91.41 cu. in. |
| Number of cylinders | 4 |
| Engine configuration | Inline |
| Number of valves per cylinder | 4 |
| Fuel injection system | Direct injection |
| Engine aspiration | Turbocharger, Intercooler |
| Engine systems | Start & Stop System |
| Space, Volume and weights | |
| Trunk (boot) space - minimum | 507 l 17.9 cu. ft. |
| Permitted trailer load with brakes (12%) | 1500 kg 3306.93 lbs. |
| Dimensions | |
| Length | 4688 mm 184.57 in. |
| Width | 1871 mm 73.66 in. |
| Height | 1686 mm 66.38 in. |
| Wheelbase | 2800 mm 110.24 in. |
| Drivetrain, brakes and suspension specs | |
| Drivetrain Architecture | The Internal combustion engine (ICE) and electric motor drive the front wheels of the car with the ability to work in full electric or mixed mode. |
| Drive wheel | Front wheel drive |
| Number of gears and type of gearbox | automatic transmission DHT |
| Front brakes | Disc |
| Rear brakes | Disc |
| Assisting systems | ABS (Anti-lock braking system) |
| Steering type | Steering rack and pinion |
| Power steering | Electric Steering |