
| Av vilken typ är karosseriet, Lepas L8? | SUV , 5 dörrar, 5 platser |
|---|---|
| Hur stor är bränsleförbrukningen, Lepas L8 1.5T 18.4 kWh (279 Hp) Plug-in Hybrid DHT? | 6 l/100 km 39.2 US mpg 47.1 UK mpg 16.7 km/l |
| Hur ECO är bilen, Lepas L8 1.5T 18.4 kWh (279 Hp) Plug-in Hybrid DHT? | 56 g/km CO2 Euro 6e-bis |
| Hur mycket kan den tillryggalägga på enbart sröm, 1.5T 18.4 kWh (279 Hp) Plug-in Hybrid DHT? | 107 km 66.49 mi |
| Hur snabb är bilen, 2026 L8 1.5T 18.4 kWh (279 Hp) Plug-in Hybrid DHT? | 0-100 km/t: 8.5 s 0-60 mph: 8.1 s |
| Vad har motorn för toppeffekt, Lepas L8 SUV 2026 1.5T 18.4 kWh (279 Hp) Plug-in Hybrid DHT? | 279 hk, 365 Nm 269.21 lb.-ft. |
| Hur stor är motorns volym, Lepas L8 SUV 2026 1.5T 18.4 kWh (279 Hp) Plug-in Hybrid DHT? | 1.5 l 1498 cm3 91.41 cu. in. |
| Hur många cylindrar har motorn, 2026 Lepas 1.5T 18.4 kWh (279 Hp) Plug-in Hybrid DHT? | 4, Regelbundna |
| Vilken är typen av drivning, Lepas L8 SUV 2026 1.5T 18.4 kWh (279 Hp) Plug-in Hybrid DHT? | Framhjulsdrift . PHEV (Plug-in hybrid elektrisk bil). Förbränningsmotorn och elmotorn driver framhjulen på bilen med möjlighet till körning i fullt elektriskt eller blandat läge. |
| Vad har fördonet för längd, 2026 Lepas L8 SUV ? | 4688 mm 184.57 in. |
| Hur bred är bilen, 2026 Lepas L8 SUV ? | 1871 mm 73.66 in. |
| Hur mycket bagageutrymme, 2026 Lepas L8 SUV ? | 507 l 17.9 cu. ft. |
| Hur många växlar har lådan, Vilken typ av växellåda har den, 2026 Lepas L8 1.5T 18.4 kWh (279 Hp) Plug-in Hybrid DHT? | Automat DHT |
| Information generellt | |
|---|---|
| Märke | Lepas |
| Modell | L8 |
| Generation | L8 |
| Modifikation (motor) | 1.5T 18.4 kWh (279 hk) Plug-in Hybrid DHT |
| fabrikstillverkning, början | 2026 år |
| Framdrivningssytemets arkitektur | PHEV (Plug-in hybrid elektrisk bil) |
| Karosseri | SUV |
| Antal platser | 5 |
| Antal dörrar | 5 |
| Prestanda | |
| Bränsleförbrukning - Blandad körning | 6 l/100 km
39.2 US mpg 47.1 UK mpg 16.7 km/l |
| CO2-utsläpp | 56 g/km |
| Typ bränsle | Hybrid - bensin / elektricitet |
| Acceleration 0 - 100 km/t | 8.5 s |
| Acceleration 0 - 62 mph | 8.5 s |
| Acceleration 0 - 60 mph (Beräknat av Auto-Data.net) | 8.1 s |
| Miljöklass | Euro 6e-bis |
| Elbilar och hybrider | |
| Brutto batterikapacitet | 18.4 kWh |
| Batteriteknik | Litiumjärnfosfat (LiFePO4) |
| Batteriets plats | Nedanför golvet |
| Räckvidd el. | 107 km 66.49 mi |
| Laddningsportar | Logga in för att se. |
| Elmotor 1 | |
| Elmotorns placering | Främre, tvärgående |
| Typ av elektrisk motor | Synkron |
| Systemkraft | 279 hk |
| System Vridmoment | 365 Nm 269.21 lb.-ft. |
| Förbränningsmotor | |
| Motorlayout | Främre, tvärgående |
| Motormodell/Motorkod | SQRH4J15 |
| Cylindervolym | 1498 cm3 91.41 cu. in. |
| Antal cylindrar | 4 |
| Motorkonfiguration | Regelbundna |
| Antal klaffar vid förtätning | 4 |
| Bränsleinsprutningssystem | Direkt insprutning |
| Motorns aspiration | Turbokompressor , Laddluftkylare |
| Motorsystem | Start & stopp system |
| Volym och vikter | |
| Minimalt volym av bagagehylla | 507 l 17.9 cu. ft. |
| Tillåten släpvagnsvikt vid 12% stigning | 1500 kg 3306.93 lbs. |
| Mått | |
| Längd | 4688 mm 184.57 in. |
| Bredd | 1871 mm 73.66 in. |
| Höjd | 1686 mm 66.38 in. |
| Hjulbas | 2800 mm 110.24 in. |
| Transmission, bromsar och upphängning | |
| Drivverkets arkitektur | Förbränningsmotorn och elmotorn driver framhjulen på bilen med möjlighet till körning i fullt elektriskt eller blandat läge. |
| Bedrivning | Framhjulsdrift |
| Antal växlar och typ av växellåda | Automat DHT |
| Bromssystem fram | Skivor |
| Bromssystem bak | Disk |
| Hjälpsystem | ABS (Antiblockeringssystem) |
| Styrsystem | Rack och drev |
| Servostyrning | Elektrisk förstärkare |