
| What is the body type, Lepas L4? | SUV, 5 Doors, 5 Seats |
|---|---|
| What is the range of pure electric driving, 67.08 kWh (218 Hp) Electric? | 450 km 279.62 mi |
| How fast is the car, 2026 L4 67.08 kWh (218 Hp) Electric? | 170 km/h | 105.63 mph 0-100 km/h: 7.9 sec 0-60 mph: 7.5 sec |
| How much power, Lepas L4 SUV 2026 67.08 kWh (218 Hp) Electric? | 218 Hp, 275 Nm 202.83 lb.-ft. |
| What is the drivetrain, Lepas L4 SUV 2026 67.08 kWh (218 Hp) Electric? | Front wheel drive. BEV (Electric Vehicle). One electric motor drives the front wheels. |
| How long is this vehicle, 2026 Lepas L4 SUV? | 4420 mm 174.02 in. |
| How wide is the vehicle, 2026 Lepas L4 SUV? | 1817 mm 71.54 in. |
| What is the curb weight, 2026 Lepas L4 67.08 kWh (218 Hp) Electric? | 1781 kg 3926.43 lbs. |
| How much trunk (boot) space, 2026 Lepas L4 SUV? | 503 - 1334 l 17.76 - 47.11 cu. ft. |
| How many gears, What type is the gearbox, 2026 Lepas L4 67.08 kWh (218 Hp) Electric? | 1, automatic transmission |
| General information | |
|---|---|
| Brand | Lepas |
| Model | L4 |
| Generation | L4 |
| Modification (Engine) | 67.08 kWh (218 Hp) Electric |
| Start of production | 2026 year |
| Powertrain Architecture | BEV (Electric Vehicle) |
| Body type | SUV |
| Seats | 5 |
| Doors | 5 |
| Performance specs | |
| Fuel Type | Electricity |
| Acceleration 0 - 100 km/h | 7.9 sec |
| Acceleration 0 - 62 mph | 7.9 sec |
| Acceleration 0 - 60 mph (Calculated by Auto-Data.net) | 7.5 sec |
| Maximum speed | 170 km/h 105.63 mph |
| Weight-to-power ratio | 8.2 kg/Hp, 122.4 Hp/tonne |
| Weight-to-torque ratio | 6.5 kg/Nm, 154.4 Nm/tonne |
| Electric cars and hybrids specs | |
| Gross battery capacity | 67.08 kWh |
| Battery technology | Lithium iron phosphate (LiFePO4) |
| Battery location | Below the floor |
| All-electric range (WLTP) | 450 km 279.62 mi |
| Charging ports | Log in to see. |
| Electric motor 1 | |
| Electric motor power | 218 Hp |
| Electric motor Torque | 275 Nm 202.83 lb.-ft. |
| Electric motor location | Front axle, Transverse |
| Electric motor type | Synchronous |
| System power | 218 Hp |
| System torque | 275 Nm 202.83 lb.-ft. |
| Space, Volume and weights | |
| Kerb Weight | 1781 kg 3926.43 lbs. |
| Trunk (boot) space - minimum | 503 l 17.76 cu. ft. |
| Trunk (boot) space - maximum | 1334 l 47.11 cu. ft. |
| Dimensions | |
| Length | 4420 mm 174.02 in. |
| Width | 1817 mm 71.54 in. |
| Height | 1655 mm 65.16 in. |
| Wheelbase | 2700 mm 106.3 in. |
| Drivetrain, brakes and suspension specs | |
| Drivetrain Architecture | One electric motor drives the front wheels. |
| Drive wheel | Front wheel drive |
| Number of gears and type of gearbox | 1 gears, automatic transmission |
| Front brakes | Disc |
| Rear brakes | Disc |
| Assisting systems | ABS (Anti-lock braking system) |
| Steering type | Steering rack and pinion |
| Power steering | Electric Steering |