
| What is the body type, iCAR V27? | Off-road vehicle, SUV, 5 Doors, 5 Seats |
|---|---|
| How ECO is the car, iCAR V27 1.5T 34.3 kWh (456 Hp) Range Extender 4WD? | China VI |
| What is the range of pure electric driving, 1.5T 34.3 kWh (456 Hp) Range Extender 4WD? | 200 km 124.27 mi |
| What is electricity consumption, iCAR V27 1.5T 34.3 kWh (456 Hp) Range Extender 4WD? | 21.7 kWh/100 km 34.92 kWh/100 mi 96 MPGe 4.6 km/kWh 2.9 mi/kWh |
| How fast is the car, 2026 V27 1.5T 34.3 kWh (456 Hp) Range Extender 4WD? | 180 km/h | 111.85 mph 0-100 km/h: 5.5 sec 0-60 mph: 5.2 sec |
| How much power, iCAR V27 Off-road vehicle, SUV 2026 1.5T 34.3 kWh (456 Hp) Range Extender 4WD? | 456 Hp, 505 Nm 372.47 lb.-ft. |
| What is the engine size, iCAR V27 Off-road vehicle, SUV 2026 1.5T 34.3 kWh (456 Hp) Range Extender 4WD? | 1.5 l 1499 cm3 91.47 cu. in. |
| How many cylinders, 2026 iCAR 1.5T 34.3 kWh (456 Hp) Range Extender 4WD? | 4, Inline |
| What is the drivetrain, iCAR V27 Off-road vehicle, SUV 2026 1.5T 34.3 kWh (456 Hp) Range Extender 4WD? | All wheel drive (4x4). PHEV (Plug-in Hybrid Electric Vehicle). The Internal combustion engine (ICE) drives the generator only, with no mechanical connection to the drive. Two electric motors drive the front and rear wheels. |
| How long is this vehicle, 2026 iCAR V27 Off-road vehicle, SUV? | 5055 mm 199.02 in. |
| How wide is the vehicle, 2026 iCAR V27 Off-road vehicle, SUV? | 1976 mm 77.8 in. |
| What is the curb weight, 2026 iCAR V27 1.5T 34.3 kWh (456 Hp) Range Extender 4WD? | 2335 kg 5147.79 lbs. |
| How much trunk (boot) space, 2026 iCAR V27 Off-road vehicle, SUV? | 715 - 1818 l 25.25 - 64.2 cu. ft. |
| How many gears, What type is the gearbox, 2026 iCAR V27 1.5T 34.3 kWh (456 Hp) Range Extender 4WD? | 1, automatic transmission |
| Brand | iCAR |
|---|---|
| Model | V27 |
| Generation | V27 |
| Modification (Engine) | 1.5T 34.3 kWh (456 Hp) Range Extender 4WD |
| Start of production | January, 2026 year |
| Powertrain Architecture | PHEV (Plug-in Hybrid Electric Vehicle) |
| Body type | Off-road vehicle, SUV |
| Seats | 5 |
| Doors | 5 |
| Fuel Type | Petrol / electricity |
|---|---|
| Acceleration 0 - 100 km/h | 5.5 sec |
| Acceleration 0 - 62 mph | 5.5 sec |
| Acceleration 0 - 60 mph (Calculated by Auto-Data.net) | 5.2 sec |
| Maximum speed | 180 km/h 111.85 mph |
| Emission standard | China VI |
| Weight-to-power ratio | 5.1 kg/Hp, 195.3 Hp/tonne |
| Weight-to-torque ratio | 4.6 kg/Nm, 216.3 Nm/tonne |
| Gross battery capacity | 34.3 kWh |
|---|---|
| Battery technology | Lithium iron phosphate (LiFePO4) |
| Battery location | Below the floor |
| All-electric range (CLTC) | 200 km 124.27 mi |
| Average Energy consumption (CLTC) | 21.7 kWh/100 km
34.92 kWh/100 mi 96 MPGe 4.6 km/kWh 2.9 mi/kWh |
| Charging ports | Log in to see. |
| Electric motor 1 | |
| Electric motor power | 252 Hp |
| Electric motor Torque | 300 Nm 221.27 lb.-ft. |
| Electric motor location | Rear axle, Transverse |
| Electric motor type | Synchronous |
| Electric motor 2 | |
| Electric motor power | 204 Hp |
| Electric motor Torque | 205 Nm 151.2 lb.-ft. |
| Electric motor location | Front axle, Transverse |
| Electric motor type | Asynchronous |
| System power | 456 Hp |
| System torque | 505 Nm 372.47 lb.-ft. |
| Power | 156 Hp |
|---|---|
| Power per litre | 104.1 Hp/l |
| Torque | 220 Nm 162.26 lb.-ft. |
| Engine layout | Front, Transverse |
| Engine Model/Code | SQRH4J15 |
| Engine displacement | 1499 cm3 91.47 cu. in. |
| Number of cylinders | 4 |
| Engine configuration | Inline |
| Number of valves per cylinder | 4 |
| Fuel injection system | Direct injection |
| Engine aspiration | Turbocharger, Intercooler |
| Engine systems | Start & Stop System |
| Kerb Weight | 2335 kg 5147.79 lbs. |
|---|---|
| Trunk (boot) space - minimum | 715 l 25.25 cu. ft. |
| Trunk (boot) space - maximum | 1818 l 64.2 cu. ft. |
| Fuel tank capacity | 60 l 15.85 US gal | 13.2 UK gal |
| Length | 5055 mm 199.02 in. |
|---|---|
| Width | 1976 mm 77.8 in. |
| Height | 1894 mm 74.57 in. |
| Wheelbase | 2910 mm 114.57 in. |
| Front track | 1668 mm 65.67 in. |
| Rear (Back) track | 1673 mm 65.87 in. |
| Ride height (ground clearance) | 220 mm 8.66 in. |
| Minimum turning circle (turning diameter) | 12 m 39.37 ft. |
| Approach angle | 24.5° |
| Departure angle | 24.5° |
| Wading depth | 600 mm 23.62 in. |
| Drivetrain Architecture | The Internal combustion engine (ICE) drives the generator only, with no mechanical connection to the drive. Two electric motors drive the front and rear wheels. |
|---|---|
| Drive wheel | All wheel drive (4x4) |
| Number of gears and type of gearbox | 1 gears, automatic transmission |
| Front suspension | Independent type McPherson |
| Rear suspension | Independent multi-link suspension |
| Front brakes | Ventilated discs |
| Rear brakes | Disc |
| Assisting systems | ABS (Anti-lock braking system) |
| Steering type | Steering rack and pinion |
| Power steering | Electric Steering |
| Tires size | 265/45 R21 |
| Wheel rims size | 21 |