
| Korimalli, Fisker Ocean? | SUV, 5 Ovien, 5 Paikkojen |
|---|---|
| Sähkömoottorin toimintasäde, Extreme/One 113 kWh Hyper Range (564 Hp) AWD? | 707 km 439.31 mi |
| Virrankulutus, Fisker Ocean Extreme/One 113 kWh Hyper Range (564 Hp) AWD? | 23 kWh/100 km 37.01 kWh/100 mi 91 MPGe 4.3 km/kWh 2.7 mi/kWh |
| Huippunopeus, 2022 Ocean Extreme/One 113 kWh Hyper Range (564 Hp) AWD? | 206 km/h | 128 mph 0-100 km/h: 4.2 s 0-60 mph: 3.7 s |
| Teho, Fisker Ocean SUV 2022 Extreme/One 113 kWh Hyper Range (564 Hp) AWD? | 564 hv, 737 Nm 543.58 lb.-ft. |
| Vetotapa, Fisker Ocean SUV 2022 Extreme/One 113 kWh Hyper Range (564 Hp) AWD? | Neliveto. BEV (Sähköauto). Yksi sähkömoottori liikuttaa etupyöriä, yksi sähkömoottori liikuttaa takapyöriä. |
| Pituus, 2022 Fisker Ocean SUV? | 4775 mm 187.99 in. |
| Leveys, 2022 Fisker Ocean SUV? | 1990 mm 78.35 in. |
| Nettopaino, 2022 Fisker Ocean Extreme/One 113 kWh Hyper Range (564 Hp) AWD? | 2436 kg 5370.46 lbs. |
| Kokonaispaino, 2022 Fisker Ocean Extreme/One 113 kWh Hyper Range (564 Hp) AWD? | 2974 kg 6556.55 lbs. |
| Tavaratila, 2022 Fisker Ocean SUV? | 476 - 918 l 16.81 - 32.42 cu. ft. |
| Vaihteiden lukumäärä, Vaihdelaatikko, 2022 Fisker Ocean Extreme/One 113 kWh Hyper Range (564 Hp) AWD? | 1, automaattinen vaihdelaatikko |
| Yleistä tietoa | |
|---|---|
| Merkki | Fisker |
| Malli | Ocean |
| Sukupolvi | Ocean |
| Versio (moottori) | Extreme/One 113 kWh Hyper Range (564 hv) AWD |
| Tuotannon aloitusvuosi | Helmikuu, 2022 v |
| Tuotannon lopetusvuosi | 2024 v |
| Tehoyksikön rakenne | BEV (Sähköauto) |
| Korimalli | SUV |
| Paikkojen lukumäärä | 5 |
| Ovien lukumäärä | 5 |
| Esitys | |
| Polttoaineen tyyppi | Sähkö |
| Kiihtyvyys 0 - 100 km/h | 4.2 s |
| Kiihtyvyys 0 - 62 mph | 4.2 s |
| Kiihtyvyys 0 - 60 mph | 3.7 s |
| Huippunopeus | 206 km/h 128 mph |
| Paino/teho suhde | 4.3 kg/hv, 231.5 hv/tonnia |
| Paino/Vääntömomentti suhde | 3.3 kg/Nm, 302.5 Nm/tonnia |
| Sähköautot ja hybridit | |
| Akun bruttokapasiteetti | 113 kWh |
| Akun (käyttökelpoinen) nettokapasiteetti | 106 kWh |
| Akun teknologia | Litium-nikkeli-mangaani-kobolttioksidi (Li-NMC) |
| Akun sijainti | Lattian alla |
| Toimintasäde sähköllä (WLTP) | 707 km 439.31 mi |
| Toimintasäde sähköllä (EPA) | 579 km 359.77 mi |
| Sähkönkulutus (EPA) | 23 kWh/100 km
37.01 kWh/100 mi 91 MPGe 4.3 km/kWh 2.7 mi/kWh |
| Latausportit | Kirjaudu sisään nähdäksesi. |
| Sähkömoottori 1 | |
| Sähkömoottorin sijainti | Etuakseli, poikittain |
| Sähkömoottorin tyyppi | Synkroninen |
| Sähkömoottori 2 | |
| Sähkömoottorin sijainti | Taka-akseli, poikittain |
| Sähkömoottorin tyyppi | Synkroninen |
| Järjestelmän kokonaisteho | 564 hv |
| Järjestelmän vääntömomentti | 737 Nm 543.58 lb.-ft. |
| Tilavuus ja painot | |
| Paino | 2436 kg 5370.46 lbs. |
| Enimmäispaino | 2974 kg 6556.55 lbs. |
| Paino/teho-suhde | 538 kg 1186.09 lbs. |
| Matkatavarasäiliön vähimmäistilavuus | 476 l 16.81 cu. ft. |
| Matkatavarasäiliön enimmäistilavuus | 918 l 32.42 cu. ft. |
| Sallittu perävaunumassa jarruin (12%) | 1820 kg 4012.41 lbs. |
| Mitat | |
| Pituus | 4775 mm 187.99 in. |
| Leveys ulkopeilit taitettuina | 1990 mm 78.35 in. |
| Leveys sis. ulkopeilit | 2120 mm 83.46 in. |
| Korkeus | 1629 mm 64.13 in. |
| Pyörän perusta | 2921 mm 115 in. |
| Etupyörän jälki | 1696 mm 66.77 in. |
| Takapyörän jälki | 1732 mm 68.19 in. |
| etuylitys | 911 mm 35.87 in. |
| takaylitys | 942 mm 37.09 in. |
| Maavara | 165-180 mm 6.5 - 7.09 in. |
| Vähimmäiskääntöhalkaisija | 11.9 m 39.04 ft. |
| lähestymiskulma | 15.9-17° |
| Jättökulma | 20.3-21.5° |
| ylityskulma | 12.9-13.4° |
| Vaihteisto, jarrut ja ripustus | |
| Liikkumisen rakenne | Yksi sähkömoottori liikuttaa etupyöriä, yksi sähkömoottori liikuttaa takapyöriä. |
| Pyörän ohjaus | Neliveto |
| Vaihteiden lukumäärä ja vaihteiston tyyppi | 1 vaihteinen, automaattinen vaihdelaatikko |
| Etujousitus | Itsenäinen, tyyppi McPherson kierrejousella ja kallistuksenvakaimella |
| Takajousitus | Itsenäinen monilenkkijousitus stabilisaattorilla |
| Etujarrut | Tuuletetut levyt |
| Takajarrut | Tuuletetut levyt |
| Apujärjestelmät | ABS (Lukkiutumattomat jarrut) |
| ohjaustyyppi | Cremaillere |
| Voimaohjaus | Sähköinen ohjaus |
| Renkaan koko | 255/50 R20; 255/45 R22 |
| Vanteen koko | 7.5J x 20; 8.5J x 22 |