
| What is the body type, Dodge Magnum? | Station wagon (estate) |
|---|---|
| What is the fuel economy, Dodge Magnum 5.7 i V8 AWD (345 Hp)? | 13.1 l/100 km 18 US mpg 21.6 UK mpg 7.6 km/l |
| How much power, Dodge Magnum Station wagon (estate) 2003 5.7 i V8 AWD (345 Hp)? | 345 Hp |
| What is the drivetrain, Dodge Magnum Station wagon (estate) 2003 5.7 i V8 AWD (345 Hp)? | Internal Combustion engine. |
| How long is this vehicle, 2003 Dodge Magnum Station wagon (estate)? | 5022 mm 197.72 in. |
| How wide is the vehicle, 2003 Dodge Magnum Station wagon (estate)? | 1882 mm 74.09 in. |
| What is the curb weight, 2003 Dodge Magnum 5.7 i V8 AWD (345 Hp)? | 1992 kg 4391.61 lbs. |
| How much trunk (boot) space, 2003 Dodge Magnum Station wagon (estate)? | 770 - 2027 l 27.19 - 71.58 cu. ft. |
| General information | |
|---|---|
| Brand | Dodge |
| Model | Magnum |
| Generation | Magnum |
| Modification (Engine) | 5.7 i V8 AWD (345 Hp) |
| Start of production | 2003 year |
| End of production | 2008 year |
| Powertrain Architecture | Internal Combustion engine |
| Body type | Station wagon (estate) |
| Performance specs | |
| Fuel consumption (economy) - urban | 15.7 l/100 km
15 US mpg 18 UK mpg 6.4 km/l |
| Fuel consumption (economy) - extra urban | 10.7 l/100 km
22 US mpg 26.4 UK mpg 9.3 km/l |
| Fuel consumption (economy) - combined | 13.1 l/100 km
18 US mpg 21.6 UK mpg 7.6 km/l |
| Fuel Type | Petrol (Gasoline) |
| Weight-to-power ratio | 5.8 kg/Hp, 173.2 Hp/tonne |
| Engine specs | |
| Power | 345 Hp |
| Engine Model/Code | EZB |
| Compression ratio | 9.6:1 |
| Engine aspiration | Naturally aspirated engine |
| Engine oil capacity | 6.6 l 6.97 US qt | 5.81 UK qt |
| Engine oil specification | Log in to see. |
| Coolant | 13.8 l 14.58 US qt | 12.14 UK qt |
| Space, Volume and weights | |
| Kerb Weight | 1992 kg 4391.61 lbs. |
| Trunk (boot) space - minimum | 770 l 27.19 cu. ft. |
| Trunk (boot) space - maximum | 2027 l 71.58 cu. ft. |
| Fuel tank capacity | 72 l 19.02 US gal | 15.84 UK gal |
| Permitted trailer load with brakes (8%) | 1724 kg 3800.77 lbs. |
| Dimensions | |
| Length | 5022 mm 197.72 in. |
| Width | 1882 mm 74.09 in. |
| Height | 1481 mm 58.31 in. |
| Wheelbase | 3048 mm 120 in. |
| Ride height (ground clearance) | 143 mm 5.63 in. |
| Drag coefficient (Cd) | 0.365 |
| Minimum turning circle (turning diameter) | 11.8 m 38.71 ft. |
| Drivetrain, brakes and suspension specs | |
| Tires size | 225/60 R18 |
| Wheel rims size | 7.5J x 18 |