
| What is the body type, Chery J6? | SUV, Crossover, 5 Doors, 5 Seats |
|---|---|
| What is the range of pure electric driving, T 65.69 kWh (184 Hp) Electric? | 431 km 267.81 mi |
| How fast is the car, 2025 J6 T 65.69 kWh (184 Hp) Electric? | 0-100 km/h: 10.5 sec 0-60 mph: 10 sec |
| How much power, Chery J6 SUV, Crossover 2025 T 65.69 kWh (184 Hp) Electric? | 184 Hp, 220 Nm 162.26 lb.-ft. |
| What is the drivetrain, Chery J6 SUV, Crossover 2025 T 65.69 kWh (184 Hp) Electric? | Rear wheel drive. BEV (Electric Vehicle). One electric motor drives the rear wheels. |
| How long is this vehicle, 2025 Chery J6 SUV, Crossover? | 4433 mm 174.53 in. |
| How wide is the vehicle, 2025 Chery J6 SUV, Crossover? | 1916 mm 75.43 in. |
| How many gears, What type is the gearbox, 2025 Chery J6 T 65.69 kWh (184 Hp) Electric? | 1, automatic transmission |
| Brand | Chery |
|---|---|
| Model | J6 |
| Generation | J6 |
| Modification (Engine) | T 65.69 kWh (184 Hp) Electric |
| Start of production | 2025 year |
| Powertrain Architecture | BEV (Electric Vehicle) |
| Body type | SUV, Crossover |
| Seats | 5 |
| Doors | 5 |
| Fuel Type | Electricity |
|---|---|
| Acceleration 0 - 100 km/h | 10.5 sec |
| Acceleration 0 - 62 mph | 10.5 sec |
| Acceleration 0 - 60 mph (Calculated by Auto-Data.net) | 10 sec |
| Gross battery capacity | 65.69 kWh |
|---|---|
| Battery technology | Lithium iron phosphate (LiFePO4) |
| Battery location | Below the floor |
| All-electric range | 431 km 267.81 mi |
| Charging ports | Log in to see. |
| Electric motor 1 | |
| Electric motor power | 184 Hp |
| Electric motor Torque | 220 Nm 162.26 lb.-ft. |
| Electric motor location | Rear axle, Transverse |
| Electric motor type | Synchronous |
| System power | 184 Hp |
| System torque | 220 Nm 162.26 lb.-ft. |
| Length | 4433 mm 174.53 in. |
|---|---|
| Width | 1916 mm 75.43 in. |
| Height | 1741 mm 68.54 in. |
| Wheelbase | 2715 mm 106.89 in. |
| Ride height (ground clearance) | 195-225 mm 7.68 - 8.86 in. |
| Drivetrain Architecture | One electric motor drives the rear wheels. |
|---|---|
| Drive wheel | Rear wheel drive |
| Number of gears and type of gearbox | 1 gears, automatic transmission |
| Front suspension | Independent type McPherson |
| Rear suspension | Independent multi-link suspension |
| Front brakes | Disc |
| Rear brakes | Disc |
| Assisting systems | ABS (Anti-lock braking system) |
| Steering type | Steering rack and pinion |
| Power steering | Electric Steering |
| Wheel rims size | 19 |