
| What is the body type, BMW 5 Series Sedan Long (G38 LCI, facelift 2020)? | Sedan, 4 Doors, 5 Seats |
|---|---|
| What is the fuel economy, BMW 5 Series Sedan Long (G38 LCI, facelift 2020) 530Li (252 Hp) xDrive Steptronic? | 7.2-8.1 l/100 km 32.7 - 29 US mpg 39.2 - 34.9 UK mpg 13.9 - 12.3 km/l |
| How fast is the car, 2020 5 Series Sedan Long (G38 LCI, facelift 2020) 530Li (252 Hp) xDrive Steptronic? | 250 km/h | 155.34 mph 0-100 km/h: 6.8 sec 0-60 mph: 6.5 sec |
| How much power, BMW 5 Series Sedan 2020 530Li (252 Hp) xDrive Steptronic? | 252 Hp, 350 Nm 258.15 lb.-ft. |
| What is the engine size, BMW 5 Series Sedan 2020 530Li (252 Hp) xDrive Steptronic? | 2.0 l 1998 cm3 121.93 cu. in. |
| How many cylinders, 2020 BMW 530Li (252 Hp) xDrive Steptronic? | 4, Inline |
| What is the drivetrain, BMW 5 Series Sedan Long (G38 LCI, facelift 2020) Sedan 2020 530Li (252 Hp) xDrive Steptronic? | All wheel drive (4x4). Internal Combustion engine. The Internal combustion engine (ICE) drives permanently the four wheels of the vehicle. |
| How long is this vehicle, 2020 BMW 5 Series Sedan? | 5106 mm 201.02 in. |
| How wide is the vehicle, 2020 BMW 5 Series Sedan? | 1868 mm 73.54 in. |
| What is the curb weight, 2020 BMW 5 Series Sedan Long (G38 LCI, facelift 2020) 530Li (252 Hp) xDrive Steptronic? | 1775 kg 3913.21 lbs. |
| What is the gross weight, 2020 BMW 5 Series Sedan Long (G38 LCI, facelift 2020) 530Li (252 Hp) xDrive Steptronic? | 2320 kg 5114.72 lbs. |
| How many gears, What type is the gearbox, 2020 BMW 5 Series Sedan Long (G38 LCI, facelift 2020) 530Li (252 Hp) xDrive Steptronic? | 8, automatic transmission Steptronic |
| Brand | BMW |
|---|---|
| Model | 5 Series |
| Generation | 5 Series Sedan Long (G38 LCI, facelift 2020) |
| Modification (Engine) | 530Li (252 Hp) xDrive Steptronic |
| Start of production | September, 2020 year |
| End of production | 2023 year |
| Powertrain Architecture | Internal Combustion engine |
| Body type | Sedan |
| Seats | 5 |
| Doors | 4 |
| Fuel consumption (economy) - combined | 7.2-8.1 l/100 km
32.7 - 29 US mpg 39.2 - 34.9 UK mpg 13.9 - 12.3 km/l |
|---|---|
| Fuel Type | Petrol (Gasoline) |
| Acceleration 0 - 100 km/h | 6.8 sec |
| Acceleration 0 - 62 mph | 6.8 sec |
| Acceleration 0 - 60 mph (Calculated by Auto-Data.net) | 6.5 sec |
| Maximum speed | 250 km/h 155.34 mph |
| Weight-to-power ratio | 7 kg/Hp, 142 Hp/tonne |
| Weight-to-torque ratio | 5.1 kg/Nm, 197.2 Nm/tonne |
| Power | 252 Hp @ 5200-6500 rpm. |
|---|---|
| Power per litre | 126.1 Hp/l |
| Torque | 350 Nm @ 1450-4800 rpm. 258.15 lb.-ft. @ 1450-4800 rpm. |
| Engine layout | Front, Longitudinal |
| Engine Model/Code | B48B20D |
| Engine displacement | 1998 cm3 121.93 cu. in. |
| Number of cylinders | 4 |
| Engine configuration | Inline |
| Cylinder Bore | 82 mm 3.23 in. |
| Piston Stroke | 94.6 mm 3.72 in. |
| Compression ratio | 10.2:1 |
| Number of valves per cylinder | 4 |
| Fuel injection system | Direct injection |
| Engine aspiration | Twin-scroll turbo, Intercooler |
| Valvetrain | VALVETRONIC, Double-VANOS |
| Engine oil capacity | 5.25 l 5.55 US qt | 4.62 UK qt |
| Engine oil specification | Log in to see. |
| Engine systems | Start & Stop System |
| Kerb Weight | 1775 kg 3913.21 lbs. |
|---|---|
| Max. weight | 2320 kg 5114.72 lbs. |
| Max load | 545 kg 1201.52 lbs. |
| Fuel tank capacity | 68 l 17.96 US gal | 14.96 UK gal |
| Length | 5106 mm 201.02 in. |
|---|---|
| Width | 1868 mm 73.54 in. |
| Height | 1500 mm 59.06 in. |
| Wheelbase | 3105 mm 122.24 in. |
| Front track | 1599 mm 62.95 in. |
| Rear (Back) track | 1625 mm 63.98 in. |
| Approach angle | 17° |
| Departure angle | 18° |
| Drivetrain Architecture | The Internal combustion engine (ICE) drives permanently the four wheels of the vehicle. |
|---|---|
| Drive wheel | All wheel drive (4x4) |
| Number of gears and type of gearbox | 8 gears, automatic transmission Steptronic |
| Front suspension | Coil spring, Double wishbone, Transverse stabilizer |
| Rear suspension | Independent multi-link spring suspension with stabilizer |
| Front brakes | Ventilated discs |
| Rear brakes | Ventilated discs |
| Assisting systems | ABS (Anti-lock braking system) |
| Steering type | Steering rack and pinion |
| Power steering | Electric Steering |
| Tires size | Front wheel tires: 245/45 R18; 245/40 R19 Rear wheel tires: 245/45 R18; 275/35 R19 |
| Wheel rims size | Front wheel rims: 8J x 18; 8J x 19 Rear wheel rims: 8J x 18; 9J x 19 |