
| Korimalli, BMW 5-sarja Sedan Long (G38 LCI, facelift 2020)? | Sedan , 4 Ovien, 5 Paikkojen |
|---|---|
| Polttoaineen kulutus, BMW 5-sarja Sedan Long (G38 LCI, facelift 2020) 530Li (252 Hp) xDrive Steptronic? | 7.2-8.1 l/100 km 32.7 - 29 US mpg 39.2 - 34.9 UK mpg 13.9 - 12.3 km/l |
| Huippunopeus, 2020 5-sarja Sedan Long (G38 LCI, facelift 2020) 530Li (252 Hp) xDrive Steptronic? | 250 km/h | 155.34 mph 0-100 km/h: 6.8 s 0-60 mph: 6.5 s |
| Teho, BMW 5-sarja Sedan 2020 530Li (252 Hp) xDrive Steptronic? | 252 hv, 350 Nm 258.15 lb.-ft. |
| Sylinteritilavuus, BMW 5-sarja Sedan 2020 530Li (252 Hp) xDrive Steptronic? | 2.0 l 1998 sm3 121.93 cu. in. |
| Sylinterien lukumäärä, 2020 BMW 530Li (252 Hp) xDrive Steptronic? | 4, Rivimoottori |
| Vetotapa, BMW 5-sarja Sedan Long (G38 LCI, facelift 2020) Sedan 2020 530Li (252 Hp) xDrive Steptronic? | Neliveto. Sisäpolttomoottori. Polttomoottori liikuttaa pysyvästi auton neljää pyörää. |
| Pituus, 2020 BMW 5-sarja Sedan ? | 5106 mm 201.02 in. |
| Leveys, 2020 BMW 5-sarja Sedan ? | 1868 mm 73.54 in. |
| Nettopaino, 2020 BMW 5-sarja Sedan Long (G38 LCI, facelift 2020) 530Li (252 Hp) xDrive Steptronic? | 1775 kg 3913.21 lbs. |
| Kokonaispaino, 2020 BMW 5-sarja Sedan Long (G38 LCI, facelift 2020) 530Li (252 Hp) xDrive Steptronic? | 2320 kg 5114.72 lbs. |
| Vaihteiden lukumäärä, Vaihdelaatikko, 2020 BMW 5-sarja Sedan Long (G38 LCI, facelift 2020) 530Li (252 Hp) xDrive Steptronic? | 8, automaattinen vaihdelaatikko Steptronic |
| Merkki | BMW |
|---|---|
| Malli | 5-sarja |
| Sukupolvi | 5-sarja Sedan Long (G38 LCI, facelift 2020) |
| Versio (moottori) | 530Li (252 hv) xDrive Steptronic |
| Tuotannon aloitusvuosi | Syyskuu, 2020 v |
| Tuotannon lopetusvuosi | 2023 v |
| Tehoyksikön rakenne | Sisäpolttomoottori |
| Korimalli | Sedan |
| Paikkojen lukumäärä | 5 |
| Ovien lukumäärä | 4 |
| Polttoaineenkulutus - yhdistetty | 7.2-8.1 l/100 km
32.7 - 29 US mpg 39.2 - 34.9 UK mpg 13.9 - 12.3 km/l |
|---|---|
| Polttoaineen tyyppi | Bensiini |
| Kiihtyvyys 0 - 100 km/h | 6.8 s |
| Kiihtyvyys 0 - 62 mph | 6.8 s |
| Kiihtyvyys 0 - 60 mph (Laskettu Auto-Data.net) | 6.5 s |
| Huippunopeus | 250 km/h 155.34 mph |
| Paino/teho suhde | 7 kg/hv, 142 hv/tonnia |
| Paino/Vääntömomentti suhde | 5.1 kg/Nm, 197.2 Nm/tonnia |
| Teho | 252 hv @ 5200-6500 kierrosta/min |
|---|---|
| Teho työtilavuuslitraa kohden | 126.1 hv/l |
| Vääntömomentti | 350 Nm @ 1450-4800 kierrosta/min 258.15 lb.-ft. @ 1450-4800 kierrosta/min |
| Moottorin asettelu | Edessä, pitkittäin |
| Moottorin malli/koodi | B48B20D |
| Moottorin tilavuus | 1998 sm3 121.93 cu. in. |
| Sylinterien lukumäärä | 4 |
| Moottorin kokoonpano | Rivimoottori |
| Sylinterien halkaisija | 82 mm 3.23 in. |
| Männän liike | 94.6 mm 3.72 in. |
| Puristussuhde | 10.2:1 |
| Venttiilien lukumäärä/sylinteri | 4 |
| Polttoaineen ruiskutusjärjestelmä | Suoraruiskutus |
| Moottorin toive | Twin-scroll turbo, Välijäähdytin |
| Kaasunjakelumekanismi | VALVETRONIC, Double-VANOS |
| Moottorin öljytilavuus | 5.25 l 5.55 US qt | 4.62 UK qt |
| Moottoriöljyn eritelmät | Kirjaudu sisään nähdäksesi. |
| Moottorijärjestelmät | Käynnistys- & pysäytysjärjestelmä |
| Paino | 1775 kg 3913.21 lbs. |
|---|---|
| Enimmäispaino | 2320 kg 5114.72 lbs. |
| Paino/teho-suhde | 545 kg 1201.52 lbs. |
| Polttoainesäiliön tilavuus | 68 l 17.96 US gal | 14.96 UK gal |
| Pituus | 5106 mm 201.02 in. |
|---|---|
| Leveys | 1868 mm 73.54 in. |
| Korkeus | 1500 mm 59.06 in. |
| Pyörän perusta | 3105 mm 122.24 in. |
| Etupyörän jälki | 1599 mm 62.95 in. |
| Takapyörän jälki | 1625 mm 63.98 in. |
| lähestymiskulma | 17° |
| Jättökulma | 18° |
| Liikkumisen rakenne | Polttomoottori liikuttaa pysyvästi auton neljää pyörää. |
|---|---|
| Pyörän ohjaus | Neliveto |
| Vaihteiden lukumäärä ja vaihteiston tyyppi | 8 vaihteinen, automaattinen vaihdelaatikko Steptronic |
| Etujousitus | Kierrejousi, Kaksoispoikittainen tukivarsi , Poikittainen vakaaja |
| Takajousitus | Itsenäinen monilenkkijousitus stabilisaattorilla |
| Etujarrut | Tuuletetut levyt |
| Takajarrut | Tuuletetut levyt |
| Apujärjestelmät | ABS (Lukkiutumattomat jarrut) |
| ohjaustyyppi | Cremaillere |
| Voimaohjaus | Sähköinen ohjaus |
| Renkaan koko | Eturenkaat: 245/45 R18; 245/40 R19 Takarenkaat: 245/45 R18; 275/35 R19 |
| Vanteen koko | Etuvanteet: 8J x 18; 8J x 19 Takavanteet: 8J x 18; 9J x 19 |