
| Av vilken typ är karosseriet, BMW 5 Series Sedan Long (G38 LCI, facelift 2020)? | Sedan , 4 dörrar, 5 platser |
|---|---|
| Hur stor är bränsleförbrukningen, BMW 5 Series Sedan Long (G38 LCI, facelift 2020) 530Li (252 Hp) xDrive Steptronic? | 7.2-8.1 l/100 km 32.7 - 29 US mpg 39.2 - 34.9 UK mpg 13.9 - 12.3 km/l |
| Hur snabb är bilen, 2020 5 Series Sedan Long (G38 LCI, facelift 2020) 530Li (252 Hp) xDrive Steptronic? | 250 km/t | 155.34 mph 0-100 km/t: 6.8 s 0-60 mph: 6.5 s |
| Vad har motorn för toppeffekt, BMW 5 Series Sedan 2020 530Li (252 Hp) xDrive Steptronic? | 252 hk, 350 Nm 258.15 lb.-ft. |
| Hur stor är motorns volym, BMW 5 Series Sedan 2020 530Li (252 Hp) xDrive Steptronic? | 2.0 l 1998 cm3 121.93 cu. in. |
| Hur många cylindrar har motorn, 2020 BMW 530Li (252 Hp) xDrive Steptronic? | 4, Regelbundna |
| Vilken är typen av drivning, BMW 5 Series Sedan Long (G38 LCI, facelift 2020) Sedan 2020 530Li (252 Hp) xDrive Steptronic? | Fyrhjulsdrift (4x4). Förbränningsmotor. Förbränningsmotorn driver fordonets fyra hjul permanent. |
| Vad har fördonet för längd, 2020 BMW 5 Series Sedan ? | 5106 mm 201.02 in. |
| Hur bred är bilen, 2020 BMW 5 Series Sedan ? | 1868 mm 73.54 in. |
| Hur mycket väger bilen, 2020 BMW 5 Series Sedan Long (G38 LCI, facelift 2020) 530Li (252 Hp) xDrive Steptronic? | 1775 kg 3913.21 lbs. |
| Vad är den maximala tillåtna massan, 2020 BMW 5 Series Sedan Long (G38 LCI, facelift 2020) 530Li (252 Hp) xDrive Steptronic? | 2320 kg 5114.72 lbs. |
| Hur många växlar har lådan, Vilken typ av växellåda har den, 2020 BMW 5 Series Sedan Long (G38 LCI, facelift 2020) 530Li (252 Hp) xDrive Steptronic? | 8, Automat Steptronic |
| Märke | BMW |
|---|---|
| Modell | 5 Series |
| Generation | 5 Series Sedan Long (G38 LCI, facelift 2020) |
| Modifikation (motor) | 530Li (252 hk) xDrive Steptronic |
| fabrikstillverkning, början | September, 2020 år |
| fabrikstillverkning, slut | 2023 år |
| Framdrivningssytemets arkitektur | Förbränningsmotor |
| Karosseri | Sedan |
| Antal platser | 5 |
| Antal dörrar | 4 |
| Bränsleförbrukning - Blandad körning | 7.2-8.1 l/100 km
32.7 - 29 US mpg 39.2 - 34.9 UK mpg 13.9 - 12.3 km/l |
|---|---|
| Typ bränsle | Bensin |
| Acceleration 0 - 100 km/t | 6.8 s |
| Acceleration 0 - 62 mph | 6.8 s |
| Acceleration 0 - 60 mph (Beräknat av Auto-Data.net) | 6.5 s |
| Toppfart | 250 km/t 155.34 mph |
| Vikt/effektförhållande | 7 kg/hk, 142 hk/ton |
| Vikt/Vridmoment förhållande | 5.1 kg/Nm, 197.2 Nm/ton |
| Effekt | 252 hk @ 5200-6500 varv/min |
|---|---|
| Effekt per liter slagvolym | 126.1 hk/l |
| Vridmoment | 350 Nm @ 1450-4800 varv/min 258.15 lb.-ft. @ 1450-4800 varv/min |
| Motorlayout | Främre, längsgående |
| Motormodell/Motorkod | B48B20D |
| Cylindervolym | 1998 cm3 121.93 cu. in. |
| Antal cylindrar | 4 |
| Motorkonfiguration | Regelbundna |
| Cylinderdiameter | 82 mm 3.23 in. |
| Cylinder, Slaglängd | 94.6 mm 3.72 in. |
| Mån av förtätning | 10.2:1 |
| Antal klaffar vid förtätning | 4 |
| Bränsleinsprutningssystem | Direkt insprutning |
| Motorns aspiration | Twin-scroll turbo, Laddluftkylare |
| Lasthållningsventil | VALVETRONIC, Double-VANOS |
| Motoroljekapacitet | 5.25 l 5.55 US qt | 4.62 UK qt |
| Motoroljespecifikation | Logga in för att se. |
| Motorsystem | Start & stopp system |
| Egen massa | 1775 kg 3913.21 lbs. |
|---|---|
| Tillåten massa | 2320 kg 5114.72 lbs. |
| Maximal lastkapacitet | 545 kg 1201.52 lbs. |
| Tankvolym | 68 l 17.96 US gal | 14.96 UK gal |
| Längd | 5106 mm 201.02 in. |
|---|---|
| Bredd | 1868 mm 73.54 in. |
| Höjd | 1500 mm 59.06 in. |
| Hjulbas | 3105 mm 122.24 in. |
| Spårvidd fram | 1599 mm 62.95 in. |
| Spårvidd bak | 1625 mm 63.98 in. |
| Approach vinkel | 17° |
| Avgångsvinkel | 18° |
| Drivverkets arkitektur | Förbränningsmotorn driver fordonets fyra hjul permanent. |
|---|---|
| Bedrivning | Fyrhjulsdrift (4x4) |
| Antal växlar och typ av växellåda | 8 växlar, Automat Steptronic |
| Hjulupphängning fram | Spiralfjäder, Dubbel transversell länkarm , Transversell stabilizor |
| Hjulupphängning bak | Oberoende flerlänksfjäderupphängning med stabilisator |
| Bromssystem fram | Vent skivor |
| Bromssystem bak | disk- ventil |
| Hjälpsystem | ABS (Antiblockeringssystem) |
| Styrsystem | Rack och drev |
| Servostyrning | Elektrisk förstärkare |
| Storlek däck | Framdäck: 245/45 R18; 245/40 R19 Bakdäck: 245/45 R18; 275/35 R19 |
| Storlek av | Framfälgar: 8J x 18; 8J x 19 Bakfälgar: 8J x 18; 9J x 19 |