
| What is the body type, Audi Q2? | SUV, 5 Doors, 5 Seats |
|---|---|
| What is the fuel economy, Audi Q2 2.0 TDI (150 Hp) quattro S tronic? | 4.8-5 l/100 km 49 - 47 US mpg 58.9 - 56.5 UK mpg 20.8 - 20 km/l |
| How ECO is the car, Audi Q2 2.0 TDI (150 Hp) quattro S tronic? | 125-131 g/km CO2 Euro 6 |
| How fast is the car, 2016 Q2 2.0 TDI (150 Hp) quattro S tronic? | 202 km/h | 125.52 mph 0-100 km/h: 8.7 sec 0-60 mph: 8.3 sec |
| How much power, Audi Q2 SUV 2016 2.0 TDI (150 Hp) quattro S tronic? | 150 Hp, 340 Nm 250.77 lb.-ft. |
| What is the engine size, Audi Q2 SUV 2016 2.0 TDI (150 Hp) quattro S tronic? | 2.0 l 1968 cm3 120.09 cu. in. |
| How many cylinders, 2016 Audi 2.0 TDI (150 Hp) quattro S tronic? | 4, Inline |
| What is the drivetrain, Audi Q2 SUV 2016 2.0 TDI (150 Hp) quattro S tronic? | All wheel drive (4x4). Internal Combustion engine. The Internal combustion engine (ICE) drives the front wheels permanently, and the rear wheels are driven through an electrically or mechanically operated clutch if necessary. |
| How long is this vehicle, 2016 Audi Q2 SUV? | 4191 mm 165 in. |
| How wide is the vehicle, 2016 Audi Q2 SUV? | 1794 mm 70.63 in. |
| What is the curb weight, 2016 Audi Q2 2.0 TDI (150 Hp) quattro S tronic? | 1475 kg 3251.82 lbs. |
| What is the gross weight, 2016 Audi Q2 2.0 TDI (150 Hp) quattro S tronic? | 2035 kg 4486.41 lbs. |
| How much trunk (boot) space, 2016 Audi Q2 SUV? | 355 - 1000 l 12.54 - 35.31 cu. ft. |
| How many gears, What type is the gearbox, 2016 Audi Q2 2.0 TDI (150 Hp) quattro S tronic? | 7, automatic transmission S-tronic |
| General information | |
|---|---|
| Brand | Audi |
| Model | Q2 |
| Generation | Q2 |
| Modification (Engine) | 2.0 TDI (150 Hp) quattro S tronic |
| Start of production | 2016 year |
| End of production | 2018 year |
| Powertrain Architecture | Internal Combustion engine |
| Body type | SUV |
| Seats | 5 |
| Doors | 5 |
| Performance specs | |
| Fuel consumption (economy) - urban | 5.6-5.8 l/100 km
42 - 40.6 US mpg 50.4 - 48.7 UK mpg 17.9 - 17.2 km/l |
| Fuel consumption (economy) - extra urban | 4.3-4.6 l/100 km
54.7 - 51.1 US mpg 65.7 - 61.4 UK mpg 23.3 - 21.7 km/l |
| Fuel consumption (economy) - combined | 4.8-5 l/100 km
49 - 47 US mpg 58.9 - 56.5 UK mpg 20.8 - 20 km/l |
| CO2 emissions | 125-131 g/km |
| Fuel Type | Diesel |
| Acceleration 0 - 100 km/h | 8.7 sec |
| Acceleration 0 - 62 mph | 8.7 sec |
| Acceleration 0 - 60 mph (Calculated by Auto-Data.net) | 8.3 sec |
| Maximum speed | 202 km/h 125.52 mph |
| Emission standard | Euro 6 |
| Weight-to-power ratio | 9.8 kg/Hp, 101.7 Hp/tonne |
| Weight-to-torque ratio | 4.3 kg/Nm, 230.5 Nm/tonne |
| Engine specs | |
| Power | 150 Hp @ 3500-4000 rpm. |
| Power per litre | 76.2 Hp/l |
| Torque | 340 Nm @ 1750-3000 rpm. 250.77 lb.-ft. @ 1750-3000 rpm. |
| Engine layout | Front, Transverse |
| Engine Model/Code | DFGA |
| Engine displacement | 1968 cm3 120.09 cu. in. |
| Number of cylinders | 4 |
| Engine configuration | Inline |
| Cylinder Bore | 81 mm 3.19 in. |
| Piston Stroke | 95.5 mm 3.76 in. |
| Compression ratio | 16.2:1 |
| Number of valves per cylinder | 4 |
| Fuel injection system | Diesel Commonrail |
| Engine aspiration | Turbocharger, Intercooler |
| Valvetrain | DOHC |
| Engine oil capacity | 4.7 l 4.97 US qt | 4.14 UK qt |
| Engine oil specification | Log in to see. |
| Coolant | 8 l 8.45 US qt | 7.04 UK qt |
| Engine systems | Particulate filter |
| Space, Volume and weights | |
| Kerb Weight | 1475 kg 3251.82 lbs. |
| Max. weight | 2035 kg 4486.41 lbs. |
| Max load | 560 kg 1234.59 lbs. |
| Trunk (boot) space - minimum | 355 l 12.54 cu. ft. |
| Trunk (boot) space - maximum | 1000 l 35.31 cu. ft. |
| Fuel tank capacity | 55 l 14.53 US gal | 12.1 UK gal |
| Max. roof load | 60 kg 132.28 lbs. |
| Permitted trailer load with brakes (8%) | 1800 kg 3968.32 lbs. |
| Permitted trailer load with brakes (12%) | 1800 kg 3968.32 lbs. |
| Permitted trailer load without brakes | 750 kg 1653.47 lbs. |
| Permitted towbar download | 75 kg 165.35 lbs. |
| Dimensions | |
| Length | 4191 mm 165 in. |
| Width | 1794 mm 70.63 in. |
| Width including mirrors | 2009 mm 79.09 in. |
| Height | 1508 mm 59.37 in. |
| Wheelbase | 2595 mm 102.17 in. |
| Front track | 1547 mm 60.91 in. |
| Rear (Back) track | 1541 mm 60.67 in. |
| Front overhang | 828 mm 32.6 in. |
| Rear overhang | 768 mm 30.24 in. |
| Minimum turning circle (turning diameter) | 11.1 m 36.42 ft. |
| Drivetrain, brakes and suspension specs | |
| Drivetrain Architecture | The Internal combustion engine (ICE) drives the front wheels permanently, and the rear wheels are driven through an electrically or mechanically operated clutch if necessary. |
| Drive wheel | All wheel drive (4x4) |
| Number of gears and type of gearbox | 7 gears, automatic transmission S-tronic |
| Front brakes | Ventilated discs |
| Rear brakes | Disc |
| Assisting systems | ABS (Anti-lock braking system) |
| Steering type | Steering rack and pinion |
| Power steering | Electric Steering |
| Tires size | 205/60 R16; 215/60 R16; 215/55 R17; 215/50 R18; 235/40 R19 |
| Wheel rims size | 6J x 16; 6.5J x 16; 7J x 17; 7J x 18; 8J x 19 |