
| What is the body type, Audi Q2? | SUV, 5 Doors, 5 Seats |
|---|---|
| How ECO is the car, Audi Q2 2.0 TDI (150 Hp) S tronic? | Euro 6 |
| How fast is the car, 2016 Q2 2.0 TDI (150 Hp) S tronic? | 208 km/h | 129.25 mph 0-100 km/h: 8.5 sec 0-60 mph: 8.1 sec |
| How much power, Audi Q2 SUV 2016 2.0 TDI (150 Hp) S tronic? | 150 Hp, 340 Nm 250.77 lb.-ft. |
| What is the engine size, Audi Q2 SUV 2016 2.0 TDI (150 Hp) S tronic? | 2.0 l 1968 cm3 120.09 cu. in. |
| How many cylinders, 2016 Audi 2.0 TDI (150 Hp) S tronic? | 4, Inline |
| What is the drivetrain, Audi Q2 SUV 2016 2.0 TDI (150 Hp) S tronic? | Front wheel drive. Internal Combustion engine. The Internal combustion engine (ICE) drives the front wheels of the vehicle. |
| How long is this vehicle, 2016 Audi Q2 SUV? | 4191 mm 165 in. |
| How wide is the vehicle, 2016 Audi Q2 SUV? | 1794 mm 70.63 in. |
| How much trunk (boot) space, 2016 Audi Q2 SUV? | 405 - 1050 l 14.3 - 37.08 cu. ft. |
| How many gears, What type is the gearbox, 2016 Audi Q2 2.0 TDI (150 Hp) S tronic? | 7, automatic transmission S-tronic |
| Brand | Audi |
|---|---|
| Model | Q2 |
| Generation | Q2 |
| Modification (Engine) | 2.0 TDI (150 Hp) S tronic |
| Start of production | 2016 year |
| End of production | 2018 year |
| Powertrain Architecture | Internal Combustion engine |
| Body type | SUV |
| Seats | 5 |
| Doors | 5 |
| Fuel Type | Diesel |
|---|---|
| Acceleration 0 - 100 km/h | 8.5 sec |
| Acceleration 0 - 62 mph | 8.5 sec |
| Acceleration 0 - 60 mph (Calculated by Auto-Data.net) | 8.1 sec |
| Maximum speed | 208 km/h 129.25 mph |
| Emission standard | Euro 6 |
| Power | 150 Hp @ 3500-4000 rpm. |
|---|---|
| Power per litre | 76.2 Hp/l |
| Torque | 340 Nm @ 1750-3000 rpm. 250.77 lb.-ft. @ 1750-3000 rpm. |
| Engine layout | Front, Transverse |
| Engine Model/Code | DFGA |
| Engine displacement | 1968 cm3 120.09 cu. in. |
| Number of cylinders | 4 |
| Engine configuration | Inline |
| Cylinder Bore | 81 mm 3.19 in. |
| Piston Stroke | 95.5 mm 3.76 in. |
| Compression ratio | 16.2:1 |
| Number of valves per cylinder | 4 |
| Fuel injection system | Diesel Commonrail |
| Engine aspiration | Turbocharger, Intercooler |
| Valvetrain | DOHC |
| Engine oil capacity | 4.7 l 4.97 US qt | 4.14 UK qt |
| Engine oil specification | Log in to see. |
| Coolant | 8 l 8.45 US qt | 7.04 UK qt |
| Engine systems | Particulate filter |
| Trunk (boot) space - minimum | 405 l 14.3 cu. ft. |
|---|---|
| Trunk (boot) space - maximum | 1050 l 37.08 cu. ft. |
| Fuel tank capacity | 55 l 14.53 US gal | 12.1 UK gal |
| Max. roof load | 60 kg 132.28 lbs. |
| Permitted towbar download | 75 kg 165.35 lbs. |
| Length | 4191 mm 165 in. |
|---|---|
| Width | 1794 mm 70.63 in. |
| Width including mirrors | 2009 mm 79.09 in. |
| Height | 1508 mm 59.37 in. |
| Wheelbase | 2601 mm 102.4 in. |
| Front track | 1547 mm 60.91 in. |
| Rear (Back) track | 1541 mm 60.67 in. |
| Front overhang | 828 mm 32.6 in. |
| Rear overhang | 762 mm 30 in. |
| Minimum turning circle (turning diameter) | 11.1 m 36.42 ft. |
| Drivetrain Architecture | The Internal combustion engine (ICE) drives the front wheels of the vehicle. |
|---|---|
| Drive wheel | Front wheel drive |
| Number of gears and type of gearbox | 7 gears, automatic transmission S-tronic |
| Front brakes | Ventilated discs |
| Rear brakes | Disc |
| Assisting systems | ABS (Anti-lock braking system) |
| Steering type | Steering rack and pinion |
| Power steering | Electric Steering |
| Tires size | 205/60 R16; 215/60 R16; 215/55 R17; 215/50 R18; 235/40 R19 |
| Wheel rims size | 6J x 16; 6.5J x 16; 7J x 17; 7J x 18; 8J x 19 |