
| Av vilken typ är karosseriet, Honda Civic IV Hatchback? | Halvkombi , 3 dörrar, 5 platser |
|---|---|
| Vad har motorn för toppeffekt, Honda Civic Halvkombi 1987 1.4 L (90 Hp)? | 90 hk |
| Vilken är typen av drivning, Honda Civic IV Hatchback Halvkombi 1987 1.4 L (90 Hp)? | Förbränningsmotor. |
| Vad har fördonet för längd, 1987 Honda Civic Halvkombi ? | 3991 mm 157.13 in. |
| Hur bred är bilen, 1987 Honda Civic Halvkombi ? | 1686 mm 66.38 in. |
| Information generellt | |
|---|---|
| Märke | Honda |
| Modell | Civic |
| Generation | Civic IV Hatchback |
| Modifikation (motor) | 1.4 L (90 hk) |
| fabrikstillverkning, början | 1987 år |
| fabrikstillverkning, slut | 1991 år |
| Framdrivningssytemets arkitektur | Förbränningsmotor |
| Karosseri | Halvkombi |
| Antal platser | 5 |
| Antal dörrar | 3 |
| Prestanda | |
| Typ bränsle | Bensin |
| Motor | |
| Effekt | 90 hk |
| Motormodell/Motorkod | D14A1 |
| Motorns aspiration | Naturligt sugmotor |
| Volym och vikter | |
| Tankvolym | 45 l 11.89 US gal | 9.9 UK gal |
| Max Taklast | 75 kg 165.35 lbs. |
| Mått | |
| Längd | 3991 mm 157.13 in. |
| Bredd | 1686 mm 66.38 in. |
| Höjd | 1330 mm 52.36 in. |
| Hjulbas | 2500 mm 98.43 in. |
| Spårvidd fram | 1450 mm 57.09 in. |
| Spårvidd bak | 1450 mm 57.09 in. |
| Dragkoefficient (Cd) | 0.33 |