
| Korimalli, Exeed EX7? | SUV, 5 Ovien, 5 Paikkojen |
|---|---|
| Polttoaineen kulutus, Exeed EX7 1.5T (309 Hp) Extended Range? | 0.8-5.8 l/100 km 294 - 40.6 US mpg 353.1 - 48.7 UK mpg 125 - 17.2 km/l |
| Sähkömoottorin toimintasäde, 1.5T (309 Hp) Extended Range? | 203-245 km 126.14 - 152.24 mi |
| Virrankulutus, Exeed EX7 1.5T (309 Hp) Extended Range? | 20.5 kWh/100 km 32.99 kWh/100 mi 102 MPGe 4.9 km/kWh 3 mi/kWh |
| Huippunopeus, 2026 EX7 1.5T (309 Hp) Extended Range? | 200 km/h | 124.27 mph 0-100 km/h: 7.6 s 0-60 mph: 7.2 s |
| Teho, Exeed EX7 SUV 2026 1.5T (309 Hp) Extended Range? | 309 hv, 332 Nm 244.87 lb.-ft. |
| Sylinteritilavuus, Exeed EX7 SUV 2026 1.5T (309 Hp) Extended Range? | 1.5 l 1499 sm3 91.47 cu. in. |
| Sylinterien lukumäärä, 2026 Exeed 1.5T (309 Hp) Extended Range? | 4, Rivimoottori |
| Vetotapa, Exeed EX7 SUV 2026 1.5T (309 Hp) Extended Range? | Takaveto . PHEV (Ladattava hybridisähköauto). Polttomoottori liikuttaa vain generaattoria ilman mekaanista yhteyttä liikkumiseen. Sähkömoottori liikuttaa takapyöriä. |
| Pituus, 2026 Exeed EX7 SUV? | 4988 mm 196.38 in. |
| Leveys, 2026 Exeed EX7 SUV? | 1975 mm 77.76 in. |
| Nettopaino, 2026 Exeed EX7 1.5T (309 Hp) Extended Range? | 2300 kg 5070.63 lbs. |
| Kokonaispaino, 2026 Exeed EX7 1.5T (309 Hp) Extended Range? | 2700 kg 5952.48 lbs. |
| Tavaratila, 2026 Exeed EX7 SUV? | 668 - 1835 l 23.59 - 64.8 cu. ft. |
| Vaihteiden lukumäärä, Vaihdelaatikko, 2026 Exeed EX7 1.5T (309 Hp) Extended Range? | 1, automaattinen vaihdelaatikko |
| Yleistä tietoa | |
|---|---|
| Merkki | Exeed |
| Malli | EX7 |
| Sukupolvi | EX7 |
| Versio (moottori) | 1.5T (309 hv) Extended Range |
| Tuotannon aloitusvuosi | Huhtikuu, 2026 v |
| Tehoyksikön rakenne | PHEV (Ladattava hybridisähköauto) |
| Korimalli | SUV |
| Paikkojen lukumäärä | 5 |
| Ovien lukumäärä | 5 |
| Esitys | |
| Polttoaineenkulutus - yhdistetty (WLTC) | 0.8-5.8 l/100 km
294 - 40.6 US mpg 353.1 - 48.7 UK mpg 125 - 17.2 km/l |
| Polttoaineen tyyppi | Bensiini / sähkö |
| Kiihtyvyys 0 - 100 km/h | 7.6 s |
| Kiihtyvyys 0 - 62 mph | 7.6 s |
| Kiihtyvyys 0 - 60 mph (Laskettu Auto-Data.net) | 7.2 s |
| Huippunopeus | 200 km/h 124.27 mph |
| Paino/teho suhde | 7.4 kg/hv, 134.3 hv/tonnia |
| Paino/Vääntömomentti suhde | 6.9 kg/Nm, 144.3 Nm/tonnia |
| Sähköautot ja hybridit | |
| Akun bruttokapasiteetti | 41.16 kWh |
| Akun jännite | 400 V |
| Akun teknologia | Litium-rautafosfaatti (LiFePO4) |
| Akun sijainti | Lattian alla |
| Toimintasäde sähköllä | 203-245 km 126.14 - 152.24 mi |
| Sähkönkulutus | 20.5 kWh/100 km
32.99 kWh/100 mi 102 MPGe 4.9 km/kWh 3 mi/kWh |
| Latausportit | Kirjaudu sisään nähdäksesi. |
| Sähkömoottori 1 | |
| Sähkömoottorin teho | 309 hv |
| Vääntömomentti sähkömoottori | 332 Nm 244.87 lb.-ft. |
| Sähkömoottorin malli/koodi | TZ190YMZB0 |
| Sähkömoottorin sijainti | Taka-akseli, poikittain |
| Sähkömoottorin tyyppi | Synkroninen |
| Järjestelmän kokonaisteho | 309 hv |
| Järjestelmän vääntömomentti | 332 Nm 244.87 lb.-ft. |
| Polttomoottori | |
| Teho | 156 hv @ 5200 kierrosta/min |
| Teho työtilavuuslitraa kohden | 104.1 hv/l |
| Vääntömomentti | 220 Nm @ 2500 kierrosta/min 162.26 lb.-ft. @ 2500 kierrosta/min |
| Moottorin asettelu | Edessä, poikittain |
| Moottorin malli/koodi | SQRH4J15 |
| Moottorin tilavuus | 1499 sm3 91.47 cu. in. |
| Sylinterien lukumäärä | 4 |
| Moottorin kokoonpano | Rivimoottori |
| Sylinterien halkaisija | 72 mm 2.83 in. |
| Männän liike | 92 mm 3.62 in. |
| Puristussuhde | 14.5:1 |
| Venttiilien lukumäärä/sylinteri | 4 |
| Polttoaineen ruiskutusjärjestelmä | Suoraruiskutus |
| Moottorin toive | Turboahtimet, Välijäähdytin |
| Kaasunjakelumekanismi | DOHC |
| Tilavuus ja painot | |
| Paino | 2300 kg 5070.63 lbs. |
| Enimmäispaino | 2700 kg 5952.48 lbs. |
| Paino/teho-suhde | 400 kg 881.85 lbs. |
| Matkatavarasäiliön vähimmäistilavuus | 668 l 23.59 cu. ft. |
| Matkatavarasäiliön enimmäistilavuus | 1835 l 64.8 cu. ft. |
| Polttoainesäiliön tilavuus | 67 l 17.7 US gal | 14.74 UK gal |
| Mitat | |
| Pituus | 4988 mm 196.38 in. |
| Leveys | 1975 mm 77.76 in. |
| Korkeus | 1710 mm 67.32 in. |
| Pyörän perusta | 3000 mm 118.11 in. |
| Etupyörän jälki | 1690 mm 66.54 in. |
| Takapyörän jälki | 1695 mm 66.73 in. |
| Maavara | 176 mm 6.93 in. |
| Ilmanvastuskerroin (Cd) | 0.31 |
| Vähimmäiskääntöhalkaisija | 11.3 m 37.07 ft. |
| lähestymiskulma | 18° |
| Jättökulma | 22° |
| Vaihteisto, jarrut ja ripustus | |
| Liikkumisen rakenne | Polttomoottori liikuttaa vain generaattoria ilman mekaanista yhteyttä liikkumiseen. Sähkömoottori liikuttaa takapyöriä. |
| Pyörän ohjaus | Takaveto |
| Vaihteiden lukumäärä ja vaihteiston tyyppi | 1 vaihteinen, automaattinen vaihdelaatikko |
| Etujousitus | Kierrejousi, Kaksoispoikittainen tukivarsi , Poikittainen vakaaja |
| Takajousitus | Itsenäinen monilenkkijousitus stabilisaattorilla |
| Etujarrut | Tuuletetut levyt |
| Takajarrut | Tuuletetut levyt |
| Apujärjestelmät | ABS (Lukkiutumattomat jarrut) |
| ohjaustyyppi | Cremaillere |
| Voimaohjaus | Sähköinen ohjaus |
| Renkaan koko | 255/55 R19; 255/50 R20 |
| Vanteen koko | 19; 20 |