
| Av vilken typ är karosseriet, Exeed EX7? | SUV , 5 dörrar, 5 platser |
|---|---|
| Hur stor är bränsleförbrukningen, Exeed EX7 1.5T (309 Hp) Extended Range? | 0.8-5.8 l/100 km 294 - 40.6 US mpg 353.1 - 48.7 UK mpg 125 - 17.2 km/l |
| Hur mycket kan den tillryggalägga på enbart sröm, 1.5T (309 Hp) Extended Range? | 203-245 km 126.14 - 152.24 mi |
| Vad är elförbrukningen, Exeed EX7 1.5T (309 Hp) Extended Range? | 20.5 kWh/100 km 32.99 kWh/100 mi 102 MPGe 4.9 km/kWh 3 mi/kWh |
| Hur snabb är bilen, 2026 EX7 1.5T (309 Hp) Extended Range? | 200 km/t | 124.27 mph 0-100 km/t: 7.6 s 0-60 mph: 7.2 s |
| Vad har motorn för toppeffekt, Exeed EX7 SUV 2026 1.5T (309 Hp) Extended Range? | 309 hk, 332 Nm 244.87 lb.-ft. |
| Hur stor är motorns volym, Exeed EX7 SUV 2026 1.5T (309 Hp) Extended Range? | 1.5 l 1499 cm3 91.47 cu. in. |
| Hur många cylindrar har motorn, 2026 Exeed 1.5T (309 Hp) Extended Range? | 4, Regelbundna |
| Vilken är typen av drivning, Exeed EX7 SUV 2026 1.5T (309 Hp) Extended Range? | Bakhjulsdrift. PHEV (Plug-in hybrid elektrisk bil). Förbränningsmotorn driver endast en generator utan mekanisk anslutning till driften. En elmotor driver bakhjulen. |
| Vad har fördonet för längd, 2026 Exeed EX7 SUV ? | 4988 mm 196.38 in. |
| Hur bred är bilen, 2026 Exeed EX7 SUV ? | 1975 mm 77.76 in. |
| Hur mycket väger bilen, 2026 Exeed EX7 1.5T (309 Hp) Extended Range? | 2300 kg 5070.63 lbs. |
| Vad är den maximala tillåtna massan, 2026 Exeed EX7 1.5T (309 Hp) Extended Range? | 2700 kg 5952.48 lbs. |
| Hur mycket bagageutrymme, 2026 Exeed EX7 SUV ? | 668 - 1835 l 23.59 - 64.8 cu. ft. |
| Hur många växlar har lådan, Vilken typ av växellåda har den, 2026 Exeed EX7 1.5T (309 Hp) Extended Range? | 1, Automat |
| Information generellt | |
|---|---|
| Märke | Exeed |
| Modell | EX7 |
| Generation | EX7 |
| Modifikation (motor) | 1.5T (309 hk) Extended Range |
| fabrikstillverkning, början | April, 2026 år |
| Framdrivningssytemets arkitektur | PHEV (Plug-in hybrid elektrisk bil) |
| Karosseri | SUV |
| Antal platser | 5 |
| Antal dörrar | 5 |
| Prestanda | |
| Bränsleförbrukning - Blandad körning (WLTC) | 0.8-5.8 l/100 km
294 - 40.6 US mpg 353.1 - 48.7 UK mpg 125 - 17.2 km/l |
| Typ bränsle | Hybrid - bensin / elektricitet |
| Acceleration 0 - 100 km/t | 7.6 s |
| Acceleration 0 - 62 mph | 7.6 s |
| Acceleration 0 - 60 mph (Beräknat av Auto-Data.net) | 7.2 s |
| Toppfart | 200 km/t 124.27 mph |
| Vikt/effektförhållande | 7.4 kg/hk, 134.3 hk/ton |
| Vikt/Vridmoment förhållande | 6.9 kg/Nm, 144.3 Nm/ton |
| Elbilar och hybrider | |
| Brutto batterikapacitet | 41.16 kWh |
| Batterispänning | 400 V |
| Batteriteknik | Litiumjärnfosfat (LiFePO4) |
| Batteriets plats | Nedanför golvet |
| Räckvidd el. | 203-245 km 126.14 - 152.24 mi |
| Genomsnittlig Energiförbrukning | 20.5 kWh/100 km
32.99 kWh/100 mi 102 MPGe 4.9 km/kWh 3 mi/kWh |
| Laddningsportar | Logga in för att se. |
| Elmotor 1 | |
| Elektrisk motoreffekt | 309 hk |
| Elektrisk Vridmoment | 332 Nm 244.87 lb.-ft. |
| Elmotor modell/kod | TZ190YMZB0 |
| Elmotorns placering | Bakaxel, tvärgående |
| Typ av elektrisk motor | Synkron |
| Systemkraft | 309 hk |
| System Vridmoment | 332 Nm 244.87 lb.-ft. |
| Förbränningsmotor | |
| Effekt | 156 hk @ 5200 varv/min |
| Effekt per liter slagvolym | 104.1 hk/l |
| Vridmoment | 220 Nm @ 2500 varv/min 162.26 lb.-ft. @ 2500 varv/min |
| Motorlayout | Främre, tvärgående |
| Motormodell/Motorkod | SQRH4J15 |
| Cylindervolym | 1499 cm3 91.47 cu. in. |
| Antal cylindrar | 4 |
| Motorkonfiguration | Regelbundna |
| Cylinderdiameter | 72 mm 2.83 in. |
| Cylinder, Slaglängd | 92 mm 3.62 in. |
| Mån av förtätning | 14.5:1 |
| Antal klaffar vid förtätning | 4 |
| Bränsleinsprutningssystem | Direkt insprutning |
| Motorns aspiration | Turbokompressor , Laddluftkylare |
| Lasthållningsventil | DOHC |
| Volym och vikter | |
| Egen massa | 2300 kg 5070.63 lbs. |
| Tillåten massa | 2700 kg 5952.48 lbs. |
| Maximal lastkapacitet | 400 kg 881.85 lbs. |
| Minimalt volym av bagagehylla | 668 l 23.59 cu. ft. |
| Maximal volym av bagagehylla | 1835 l 64.8 cu. ft. |
| Tankvolym | 67 l 17.7 US gal | 14.74 UK gal |
| Mått | |
| Längd | 4988 mm 196.38 in. |
| Bredd | 1975 mm 77.76 in. |
| Höjd | 1710 mm 67.32 in. |
| Hjulbas | 3000 mm 118.11 in. |
| Spårvidd fram | 1690 mm 66.54 in. |
| Spårvidd bak | 1695 mm 66.73 in. |
| Frigångshöjd | 176 mm 6.93 in. |
| Dragkoefficient (Cd) | 0.31 |
| Vändcirkel | 11.3 m 37.07 ft. |
| Approach vinkel | 18° |
| Avgångsvinkel | 22° |
| Transmission, bromsar och upphängning | |
| Drivverkets arkitektur | Förbränningsmotorn driver endast en generator utan mekanisk anslutning till driften. En elmotor driver bakhjulen. |
| Bedrivning | Bakhjulsdrift |
| Antal växlar och typ av växellåda | 1 växlar, Automat |
| Hjulupphängning fram | Spiralfjäder, Dubbel transversell länkarm , Transversell stabilizor |
| Hjulupphängning bak | Oberoende flerlänksfjäderupphängning med stabilisator |
| Bromssystem fram | Vent skivor |
| Bromssystem bak | disk- ventil |
| Hjälpsystem | ABS (Antiblockeringssystem) |
| Styrsystem | Rack och drev |
| Servostyrning | Elektrisk förstärkare |
| Storlek däck | 255/55 R19; 255/50 R20 |
| Storlek av | 19; 20 |