
| De ce tip este caroseria, Volvo V60 I Cross Country? | Combi, Crossover, 5 Uşi, 5 scaune |
|---|---|
| Care este consumul de combustibil, Volvo V60 I Cross Country 2.4 D4 (190 Hp) AWD Geartronic? | 5.7 l/100 km 41.3 US mpg 49.6 UK mpg 17.5 km/l |
| Cât de ECO este mașina, Volvo V60 2.4 D4 (190 Hp) AWD Geartronic? | 149 g/km CO2 Euro 6 |
| Cât de rapidă este mașina, 2015 V60 I Cross Country 2.4 D4 (190 Hp) AWD Geartronic? | 205 km/h | 127.38 mph 0-100 km/h: 8.9 sec 0-60 mph: 8.5 sec |
| Care este puterea motorului, Volvo V60 Combi, Crossover 2015 2.4 D4 (190 Hp) AWD Geartronic? | 190 CP, 440 Nm 324.53 lb.-ft. |
| Care este volumul motorului, Volvo V60 Combi, Crossover 2015 2.4 D4 (190 Hp) AWD Geartronic? | 2.4 l 2400 cm3 146.46 cu. in. |
| Câți cilindri are motorul, 2015 Volvo 2.4 D4 (190 Hp) AWD Geartronic? | 5, in linie |
| Care este sistemul de transmisie, Volvo V60 I Cross Country Combi, Crossover 2015 2.4 D4 (190 Hp) AWD Geartronic? | Tracţiune integrală (4x4). Motor cu combustie interna. MAI pune în mișcare roțile din față permanent, iar dacă este necesar prin ambreiajul comandat electric sau mecanic, roțile din spate sunt puse în mișcare. |
| Care este lungimea vehiculului, 2015 Volvo V60 Combi, Crossover? | 4637 mm 182.56 in. |
| Care este lățimea vehiculului, 2015 Volvo V60 Combi, Crossover? | 1866 mm 73.46 in. |
| Care este greutatea vehiculului, 2015 Volvo V60 I Cross Country 2.4 D4 (190 Hp) AWD Geartronic? | 1748 kg 3853.68 lbs. |
| Care este masa maximă admisă, 2015 Volvo V60 I Cross Country 2.4 D4 (190 Hp) AWD Geartronic? | 2300 kg 5070.63 lbs. |
| Cât de mult spațiu portbagaj, 2015 Volvo V60 Combi, Crossover? | 430 - 1241 l 15.19 - 43.83 cu. ft. |
| Câte transmisii are cutia, Ce tip este cutia de viteze, 2015 Volvo V60 I Cross Country 2.4 D4 (190 Hp) AWD Geartronic? | 6, cutie automată Geartronic |
| Informații generale | |
|---|---|
| Marcă | Volvo |
| Model | V60 |
| Generație | V60 I Cross Country |
| Modificare (Tip motor) | 2.4 D4 (190 CP) AWD Geartronic |
| Anul inceperii productiei | Iunie, 2015 an |
| Anul opririi productiei | Mai, 2018 an |
| Arhitectura grupului propulsor | Motor cu combustie interna |
| Tipul caroseriei | Combi, Crossover |
| Număr de scaune | 5 |
| Număr de uşi | 5 |
| Performanță | |
| Consumul de combustibil - urban (NEDC) | 6.8 l/100 km
34.6 US mpg 41.5 UK mpg 14.7 km/l |
| Consumul de combustibil - extra-urban (NEDC) | 5.1 l/100 km
46.1 US mpg 55.4 UK mpg 19.6 km/l |
| Consumul de combustibil - mixt (NEDC) | 5.7 l/100 km
41.3 US mpg 49.6 UK mpg 17.5 km/l |
| Emisii CO2 (NEDC) | 149 g/km |
| Tipul de combustibil | Motorină |
| Acceleraţie 0 - 100 km/h | 8.9 sec |
| Acceleraţie 0 - 62 mph | 8.9 sec |
| Acceleraţie 0 - 60 mph (Calculat de Auto-Data.net) | 8.5 sec |
| Viteza maximă | 205 km/h 127.38 mph |
| 100 km/h - 0 | 37 m |
| Standardul ecologic | Euro 6 |
| Raport greutate/putere | 9.2 kg/CP, 108.7 CP/tonă |
| Raport greutate/Cuplu | 4 kg/Nm, 251.7 Nm/tonă |
| Motorul | |
| Putere | 190 CP @ 4000 rot/min |
| Putere pe litru volum de lucru | 79.2 CP/l |
| Cuplu | 440 Nm @ 1500-2750 rot/min 324.53 lb.-ft. @ 1500-2750 rot/min |
| Turația maximă a motorului | 5200 rot/min |
| Dispunerea motorului | Faţă, Transversal |
| Model/Cod motor | D5244T21 |
| Volumul motorului | 2400 cm3 146.46 cu. in. |
| Numărul de cilindri | 5 |
| Configurația motorului | in linie |
| Diametrul cilindrilor | 81 mm 3.19 in. |
| Cursa cilindrilor | 93.2 mm 3.67 in. |
| Raport de compresie | 16.5:1 |
| Numărul de supape per cilindru | 4 |
| Sistem de injecție de combustibil | Commonrail Diesel |
| Aspirația motorului | Dublu turbo (twin-turbo), Intercooler |
| Distribuție | DOHC |
| Capacitate baie ulei | 5.9 l 6.23 US qt | 5.19 UK qt |
| Specificația uleiului de motor | Autentificați-vă pentru a vedea. |
| Cantitate lichid de răcire | 8.9 l 9.4 US qt | 7.83 UK qt |
| Sisteme motor | Sistem Start & Stop Filtru de particule |
| Volum și greutăți | |
| Masă proprie | 1748 kg 3853.68 lbs. |
| Masă maximă autorizată | 2300 kg 5070.63 lbs. |
| Încarcatura maxima | 552 kg 1216.95 lbs. |
| Volumul minim al portbagajului | 430 l 15.19 cu. ft. |
| Volumul maxim al portbagajului | 1241 l 43.83 cu. ft. |
| Volumul rezervorului | 67.5 l 17.83 US gal | 14.85 UK gal |
| Sarcina maxima capota | 75 kg 165.35 lbs. |
| Sarcina maxima remorca cu sistem de franare (12%) | 1800 kg 3968.32 lbs. |
| Sarcina maxima remorca fara sistem de franare | 750 kg 1653.47 lbs. |
| Masa maxima admisa a remorcii la imbinarea cu carligul de remorcare | 90 kg 198.42 lbs. |
| Dimensiuni | |
| Lungime | 4637 mm 182.56 in. |
| Lăţime | 1866 mm 73.46 in. |
| Latime cu oglizile inchise | 1899 mm 74.76 in. |
| Latime (inclus oglinzi) | 2097 mm 82.56 in. |
| Înălţime | 1545 mm 60.83 in. |
| Ampatament | 2774 mm 109.21 in. |
| Ecartament faţă | 1609-1619 mm 63.35 - 63.74 in. |
| Ecartament spate | 1567-1577 mm 61.69 - 62.09 in. |
| consola frontala | 943 mm 37.13 in. |
| consola spate | 920 mm 36.22 in. |
| Garda la sol | 201 mm 7.91 in. |
| Coeficientul aerodinamic (Cx) | 0.34 |
| Diametrul minim al cercului de virare | 11.4 m 37.4 ft. |
| Unghi Abordarea | 19.4° |
| Unghi de plecare | 25.7° |
| unghiul de rampă | 20.7° |
| Adâncime de trecere prin vad | 300 mm 11.81 in. |
| Transmisie, frânare și suspensie | |
| Arhitectura sistemului de transmisie | MAI pune în mișcare roțile din față permanent, iar dacă este necesar prin ambreiajul comandat electric sau mecanic, roțile din spate sunt puse în mișcare. |
| Tractiune | Tracţiune integrală (4x4) |
| Numărul de viteze și tipul cutiei de viteze | 6 trepte, cutie automată Geartronic |
| Suspensie faţă (front suspension) | Independent, tip McPherson cu arcuri elicoidale și bară stabilizatoare |
| Suspensie spate (rear suspension) | Suspensie independentă cu arc multi-legături cu stabilizator |
| Frâne faţă (Front brakes) | discuri ventilate, 316x28 mm |
| Frâne spate (Rear brakes) | disc, 302x11 mm |
| Sisteme de asistență | ABS (Sistem de antiblocare a roților) |
| Tipul de virare (steering type) | cremaliere |
| Servodirecţie | Electrică |
| Dimensiunea pneurilor | 215/55 R16; 235/55 R17; 235/50 R18; 235/45 R19 |
| Dimensiunea jantelor | 7J x 16; 7.5J x 17; 7.5J x 18; 8J x 19 |