
| Korimalli, Volvo V60 I Cross Country? | Farmari , Crossover , 5 Ovien, 5 Paikkojen |
|---|---|
| Polttoaineen kulutus, Volvo V60 I Cross Country 2.4 D4 (190 Hp) AWD Geartronic? | 5.7 l/100 km 41.3 US mpg 49.6 UK mpg 17.5 km/l |
| Päästöt, Volvo V60 2.4 D4 (190 Hp) AWD Geartronic? | 149 g/km CO2 Euro 6 |
| Huippunopeus, 2015 V60 I Cross Country 2.4 D4 (190 Hp) AWD Geartronic? | 205 km/h | 127.38 mph 0-100 km/h: 8.9 s 0-60 mph: 8.5 s |
| Teho, Volvo V60 Farmari , Crossover 2015 2.4 D4 (190 Hp) AWD Geartronic? | 190 hv, 440 Nm 324.53 lb.-ft. |
| Sylinteritilavuus, Volvo V60 Farmari , Crossover 2015 2.4 D4 (190 Hp) AWD Geartronic? | 2.4 l 2400 sm3 146.46 cu. in. |
| Sylinterien lukumäärä, 2015 Volvo 2.4 D4 (190 Hp) AWD Geartronic? | 5, Rivimoottori |
| Vetotapa, Volvo V60 I Cross Country Farmari , Crossover 2015 2.4 D4 (190 Hp) AWD Geartronic? | Neliveto. Sisäpolttomoottori. Polttomoottori liikuttaa pysyvästi etupyöriä, ja tarvittaessa takapyörät liikkuvat sähköisesti tai mekaanisesti ohjattavan liittimen avulla. |
| Pituus, 2015 Volvo V60 Farmari , Crossover ? | 4637 mm 182.56 in. |
| Leveys, 2015 Volvo V60 Farmari , Crossover ? | 1866 mm 73.46 in. |
| Nettopaino, 2015 Volvo V60 I Cross Country 2.4 D4 (190 Hp) AWD Geartronic? | 1748 kg 3853.68 lbs. |
| Kokonaispaino, 2015 Volvo V60 I Cross Country 2.4 D4 (190 Hp) AWD Geartronic? | 2300 kg 5070.63 lbs. |
| Tavaratila, 2015 Volvo V60 Farmari , Crossover ? | 430 - 1241 l 15.19 - 43.83 cu. ft. |
| Vaihteiden lukumäärä, Vaihdelaatikko, 2015 Volvo V60 I Cross Country 2.4 D4 (190 Hp) AWD Geartronic? | 6, automaattinen vaihdelaatikko Geartronic |
| Yleistä tietoa | |
|---|---|
| Merkki | Volvo |
| Malli | V60 |
| Sukupolvi | V60 I Cross Country |
| Versio (moottori) | 2.4 D4 (190 hv) AWD Geartronic |
| Tuotannon aloitusvuosi | Kesäkuu, 2015 v |
| Tuotannon lopetusvuosi | Toukokuu, 2018 v |
| Tehoyksikön rakenne | Sisäpolttomoottori |
| Korimalli | Farmari , Crossover |
| Paikkojen lukumäärä | 5 |
| Ovien lukumäärä | 5 |
| Esitys | |
| Polttoaineenkulutus - kaupunki (NEDC) | 6.8 l/100 km
34.6 US mpg 41.5 UK mpg 14.7 km/l |
| Polttoaineenkulutus - maantie (NEDC) | 5.1 l/100 km
46.1 US mpg 55.4 UK mpg 19.6 km/l |
| Polttoaineenkulutus - yhdistetty (NEDC) | 5.7 l/100 km
41.3 US mpg 49.6 UK mpg 17.5 km/l |
| CO2-päästöt (NEDC) | 149 g/km |
| Polttoaineen tyyppi | Diesel-polttoaine |
| Kiihtyvyys 0 - 100 km/h | 8.9 s |
| Kiihtyvyys 0 - 62 mph | 8.9 s |
| Kiihtyvyys 0 - 60 mph (Laskettu Auto-Data.net) | 8.5 s |
| Huippunopeus | 205 km/h 127.38 mph |
| 100 km/h - 0 | 37 m |
| Päästönormi | Euro 6 |
| Paino/teho suhde | 9.2 kg/hv, 108.7 hv/tonnia |
| Paino/Vääntömomentti suhde | 4 kg/Nm, 251.7 Nm/tonnia |
| Moottori | |
| Teho | 190 hv @ 4000 kierrosta/min |
| Teho työtilavuuslitraa kohden | 79.2 hv/l |
| Vääntömomentti | 440 Nm @ 1500-2750 kierrosta/min 324.53 lb.-ft. @ 1500-2750 kierrosta/min |
| Suurin moottorin kierrosluku | 5200 kierrosta/min |
| Moottorin asettelu | Edessä, poikittain |
| Moottorin malli/koodi | D5244T21 |
| Moottorin tilavuus | 2400 sm3 146.46 cu. in. |
| Sylinterien lukumäärä | 5 |
| Moottorin kokoonpano | Rivimoottori |
| Sylinterien halkaisija | 81 mm 3.19 in. |
| Männän liike | 93.2 mm 3.67 in. |
| Puristussuhde | 16.5:1 |
| Venttiilien lukumäärä/sylinteri | 4 |
| Polttoaineen ruiskutusjärjestelmä | Diesel - Common rail |
| Moottorin toive | Twin Turbo, Välijäähdytin |
| Kaasunjakelumekanismi | DOHC |
| Moottorin öljytilavuus | 5.9 l 6.23 US qt | 5.19 UK qt |
| Moottoriöljyn eritelmät | Kirjaudu sisään nähdäksesi. |
| jäähdytysneste | 8.9 l 9.4 US qt | 7.83 UK qt |
| Moottorijärjestelmät | Käynnistys- & pysäytysjärjestelmä Hiukkassuodatin |
| Tilavuus ja painot | |
| Paino | 1748 kg 3853.68 lbs. |
| Enimmäispaino | 2300 kg 5070.63 lbs. |
| Paino/teho-suhde | 552 kg 1216.95 lbs. |
| Matkatavarasäiliön vähimmäistilavuus | 430 l 15.19 cu. ft. |
| Matkatavarasäiliön enimmäistilavuus | 1241 l 43.83 cu. ft. |
| Polttoainesäiliön tilavuus | 67.5 l 17.83 US gal | 14.85 UK gal |
| Sallittu kattokuorma | 75 kg 165.35 lbs. |
| Sallittu perävaunumassa jarruin (12%) | 1800 kg 3968.32 lbs. |
| Sallittu perävaunumassa jarruitta | 750 kg 1653.47 lbs. |
| Sallittu vetoaisakuorma | 90 kg 198.42 lbs. |
| Mitat | |
| Pituus | 4637 mm 182.56 in. |
| Leveys | 1866 mm 73.46 in. |
| Leveys ulkopeilit taitettuina | 1899 mm 74.76 in. |
| Leveys sis. ulkopeilit | 2097 mm 82.56 in. |
| Korkeus | 1545 mm 60.83 in. |
| Pyörän perusta | 2774 mm 109.21 in. |
| Etupyörän jälki | 1609-1619 mm 63.35 - 63.74 in. |
| Takapyörän jälki | 1567-1577 mm 61.69 - 62.09 in. |
| etuylitys | 943 mm 37.13 in. |
| takaylitys | 920 mm 36.22 in. |
| Maavara | 201 mm 7.91 in. |
| Ilmanvastuskerroin (Cd) | 0.34 |
| Vähimmäiskääntöhalkaisija | 11.4 m 37.4 ft. |
| lähestymiskulma | 19.4° |
| Jättökulma | 25.7° |
| ylityskulma | 20.7° |
| kahluusyvyys | 300 mm 11.81 in. |
| Vaihteisto, jarrut ja ripustus | |
| Liikkumisen rakenne | Polttomoottori liikuttaa pysyvästi etupyöriä, ja tarvittaessa takapyörät liikkuvat sähköisesti tai mekaanisesti ohjattavan liittimen avulla. |
| Pyörän ohjaus | Neliveto |
| Vaihteiden lukumäärä ja vaihteiston tyyppi | 6 vaihteinen, automaattinen vaihdelaatikko Geartronic |
| Etujousitus | Itsenäinen, tyyppi McPherson kierrejousella ja kallistuksenvakaimella |
| Takajousitus | Itsenäinen monilenkkijousitus stabilisaattorilla |
| Etujarrut | Tuuletetut levyt , 316x28 mm |
| Takajarrut | Levy , 302x11 mm |
| Apujärjestelmät | ABS (Lukkiutumattomat jarrut) |
| ohjaustyyppi | Cremaillere |
| Voimaohjaus | Sähköinen ohjaus |
| Renkaan koko | 215/55 R16; 235/55 R17; 235/50 R18; 235/45 R19 |
| Vanteen koko | 7J x 16; 7.5J x 17; 7.5J x 18; 8J x 19 |