
| What is the body type, Volkswagen Transporter (T7) Panel Van? | Van, 4-5 Doors, 2-3 Seats |
|---|---|
| What is the fuel economy, Volkswagen Transporter (T7) Panel Van 2.5 (232 Hp) eHybrid CVT L1H1? | 3.6-7.7 l/100 km 65.3 - 30.5 US mpg 78.5 - 36.7 UK mpg 27.8 - 13 km/l |
| How ECO is the car, Volkswagen Transporter 2.5 (232 Hp) eHybrid CVT L1H1? | 83-100 g/km CO2 Euro 6e |
| What is the range of pure electric driving, 2.5 (232 Hp) eHybrid CVT L1H1? | 49-56 km 30.45 - 34.8 mi |
| What is electricity consumption, Volkswagen Transporter (T7) Panel Van 2.5 (232 Hp) eHybrid CVT L1H1? | 12.3-13.9 kWh/100 km 19.79 - 22.37 kWh/100 mi 170 - 151 MPGe 8.1 - 7.2 km/kWh 5.1 - 4.5 mi/kWh |
| How fast is the car, 2025 Transporter (T7) Panel Van 2.5 (232 Hp) eHybrid CVT L1H1? | 160 km/h | 99.42 mph 0-100 km/h: 11 sec 0-60 mph: 10.5 sec |
| How much power, Volkswagen Transporter Van 2025 2.5 (232 Hp) eHybrid CVT L1H1? | 232 Hp, 205 Nm 151.2 lb.-ft. |
| What is the engine size, Volkswagen Transporter Van 2025 2.5 (232 Hp) eHybrid CVT L1H1? | 2.5 l 2488 cm3 151.83 cu. in. |
| How many cylinders, 2025 Volkswagen 2.5 (232 Hp) eHybrid CVT L1H1? | 4, Inline |
| What is the drivetrain, Volkswagen Transporter (T7) Panel Van Van 2025 2.5 (232 Hp) eHybrid CVT L1H1? | Front wheel drive. PHEV (Plug-in Hybrid Electric Vehicle). The Internal combustion engine (ICE) and electric motor drive the front wheels of the car with the ability to work in full electric or mixed mode. |
| How long is this vehicle, 2025 Volkswagen Transporter Van? | 5050 mm 198.82 in. |
| How wide is the vehicle, 2025 Volkswagen Transporter Van? | 2275 mm 89.57 in. |
| What is the curb weight, 2025 Volkswagen Transporter (T7) Panel Van 2.5 (232 Hp) eHybrid CVT L1H1? | 1963-2013 kg 4327.67 - 4437.91 lbs. |
| What is the gross weight, 2025 Volkswagen Transporter (T7) Panel Van 2.5 (232 Hp) eHybrid CVT L1H1? | 3025 kg 6668.98 lbs. |
| How much trunk (boot) space, 2025 Volkswagen Transporter Van? | 5198 l 183.57 cu. ft. |
| How many gears, What type is the gearbox, 2025 Volkswagen Transporter (T7) Panel Van 2.5 (232 Hp) eHybrid CVT L1H1? | automatic transmission CVT |
| General information | |
|---|---|
| Brand | Volkswagen |
| Model | Transporter |
| Generation | Transporter (T7) Panel Van |
| Modification (Engine) | 2.5 (232 Hp) eHybrid CVT L1H1 |
| Start of production | 2025 year |
| Powertrain Architecture | PHEV (Plug-in Hybrid Electric Vehicle) |
| Body type | Van |
| Seats | 2-3 |
| Doors | 4-5 |
| Performance specs | |
| Fuel consumption at Low speed (WLTP) | 6.6-7 l/100 km
35.6 - 33.6 US mpg 42.8 - 40.4 UK mpg 15.2 - 14.3 km/l |
| Fuel consumption at Medium speed (WLTP) | 4.9-6.3 l/100 km
48 - 37.3 US mpg 57.6 - 44.8 UK mpg 20.4 - 15.9 km/l |
| Fuel consumption at high speed (WLTP) | 6.1-6.5 l/100 km
38.6 - 36.2 US mpg 46.3 - 43.5 UK mpg 16.4 - 15.4 km/l |
| Fuel consumption at very high speed (WLTP) | 8.7-9.9 l/100 km
27 - 23.8 US mpg 32.5 - 28.5 UK mpg 11.5 - 10.1 km/l |
| Combined fuel consumption (WLTP) | 3.6-7.7 l/100 km
65.3 - 30.5 US mpg 78.5 - 36.7 UK mpg 27.8 - 13 km/l |
| CO2 emissions (WLTP) | 83-100 g/km |
| Fuel Type | Petrol / electricity |
| Acceleration 0 - 100 km/h | 11 sec |
| Acceleration 0 - 62 mph | 11 sec |
| Acceleration 0 - 60 mph (Calculated by Auto-Data.net) | 10.5 sec |
| Maximum speed | 160 km/h 99.42 mph |
| Emission standard | Euro 6e |
| Weight-to-power ratio | 8.5 kg/Hp, 118.2 Hp/tonne |
| Weight-to-torque ratio | 9.6 kg/Nm, 104.4 Nm/tonne |
| Electric cars and hybrids specs | |
| Net (usable) battery capacity | 16.5 kWh |
| Battery voltage | 323 V |
| Battery technology | Lithium nickel manganese cobalt oxides (Li-NMC) |
| Battery location | Below the floor |
| All-electric range (WLTP) | 49-56 km 30.45 - 34.8 mi |
| Average Energy consumption (WLTP) | 12.3-13.9 kWh/100 km
19.79 - 22.37 kWh/100 mi 170 - 151 MPGe 8.1 - 7.2 km/kWh 5.1 - 4.5 mi/kWh |
| Charging ports | Log in to see. |
| Electric motor 1 | |
| Electric motor power | 152 Hp |
| Electric motor Torque | 320 Nm 236.02 lb.-ft. |
| Electric motor location | Integrated into the transmission |
| Electric motor type | Synchronous |
| System power | 232 Hp |
| Internal combustion engine specs | |
| Power | 118 Hp |
| Power per litre | 47.4 Hp/l |
| Torque | 205 Nm 151.2 lb.-ft. |
| Engine layout | Front, Transverse |
| Engine Model/Code | Duratec |
| Engine displacement | 2488 cm3 151.83 cu. in. |
| Number of cylinders | 4 |
| Engine configuration | Inline |
| Cylinder Bore | 89 mm 3.5 in. |
| Piston Stroke | 100 mm 3.94 in. |
| Number of valves per cylinder | 4 |
| Fuel injection system | Multi-port manifold injection |
| Engine aspiration | Naturally aspirated engine |
| Valvetrain | DOHC, VCT |
| Engine systems | Start & Stop System |
| Space, Volume and weights | |
| Kerb Weight | 1963-2013 kg 4327.67 - 4437.91 lbs. |
| Max. weight | 3025 kg 6668.98 lbs. |
| Max load | 1012-1062 kg 2231.08 - 2341.31 lbs. |
| Trunk (boot) space - maximum | 5198 l 183.57 cu. ft. |
| Fuel tank capacity | 55 l 14.53 US gal | 12.1 UK gal |
| Max. roof load | 170 kg 374.79 lbs. |
| Permitted trailer load with brakes (12%) | 2300 kg 5070.63 lbs. |
| Permitted trailer load without brakes | 750 kg 1653.47 lbs. |
| Permitted towbar download | 92 kg 202.83 lbs. |
| Dimensions | |
| Length | 5050 mm 198.82 in. |
| Width including mirrors | 2275 mm 89.57 in. |
| Height | 1970 mm 77.56 in. |
| Wheelbase | 3100 mm 122.05 in. |
| Front overhang | 958 mm 37.72 in. |
| Rear overhang | 992 mm 39.06 in. |
| Ride height (ground clearance) | 164 mm 6.46 in. |
| Minimum turning circle (turning diameter) | 11.9-12.5 m 39.04 - 41.01 ft. |
| Approach angle | 16.4° |
| Departure angle | 16.5° |
| Ramp-over (brakeover) angle | 13.1° |
| Drivetrain, brakes and suspension specs | |
| Drivetrain Architecture | The Internal combustion engine (ICE) and electric motor drive the front wheels of the car with the ability to work in full electric or mixed mode. |
| Drive wheel | Front wheel drive |
| Number of gears and type of gearbox | automatic transmission CVT |
| Assisting systems | ABS (Anti-lock braking system) |
| Steering type | Steering rack and pinion |
| Power steering | Electric Steering |
| Tires size | 215/65 R16; 215/60 R17; 235/50 R19 |
| Wheel rims size | 6.5J x 16; 6.5J x 17; 7.5J x 19 |