
| What is the body type, Tata Harrier (facelift 2023)? | SUV, 5 Doors, 5 Seats |
|---|---|
| What is the range of pure electric driving, 75 kWh (396 Hp) EV AWD? | 622 km 386.49 mi |
| How much power, Tata Harrier SUV 2025 75 kWh (396 Hp) EV AWD? | 396 Hp, 504 Nm 371.73 lb.-ft. |
| What is the drivetrain, Tata Harrier (facelift 2023) SUV 2025 75 kWh (396 Hp) EV AWD? | All wheel drive (4x4). BEV (Electric Vehicle). One electric motor drives the front wheels, one electric motor drives the rear wheels. |
| How long is this vehicle, 2025 Tata Harrier SUV? | 4607 mm 181.38 in. |
| How wide is the vehicle, 2025 Tata Harrier SUV? | 1922 mm 75.67 in. |
| How much trunk (boot) space, 2025 Tata Harrier SUV? | 502 l 17.73 cu. ft. |
| How many gears, What type is the gearbox, 2025 Tata Harrier (facelift 2023) 75 kWh (396 Hp) EV AWD? | 1, automatic transmission |
| General information | |
|---|---|
| Brand | Tata |
| Model | Harrier |
| Generation | Harrier (facelift 2023) |
| Modification (Engine) | 75 kWh (396 Hp) EV AWD |
| Start of production | July, 2025 year |
| Powertrain Architecture | BEV (Electric Vehicle) |
| Body type | SUV |
| Seats | 5 |
| Doors | 5 |
| Performance specs | |
| Fuel Type | Electricity |
| Electric cars and hybrids specs | |
| Gross battery capacity | 75 kWh |
| Battery technology | Lithium iron phosphate (LiFePO4) |
| Battery location | Below the floor |
| All-electric range | 622 km 386.49 mi |
| Charging ports | Log in to see. |
| Electric motor 1 | |
| Electric motor power | 238 Hp |
| Electric motor Torque | 315 Nm 232.33 lb.-ft. |
| Electric motor location | Rear axle, Transverse |
| Electric motor type | Synchronous |
| Electric motor 2 | |
| Electric motor power | 158 Hp |
| Electric motor Torque | 189 Nm 139.4 lb.-ft. |
| Electric motor location | Front axle, Transverse |
| Electric motor type | Asynchronous |
| System power | 396 Hp |
| System torque | 504 Nm 371.73 lb.-ft. |
| Space, Volume and weights | |
| Trunk (boot) space - minimum | 502 l 17.73 cu. ft. |
| Dimensions | |
| Length | 4607 mm 181.38 in. |
| Width | 1922 mm 75.67 in. |
| Height | 1740 mm 68.5 in. |
| Wheelbase | 2741 mm 107.91 in. |
| Front track | 1636 mm 64.41 in. |
| Rear (Back) track | 1650 mm 64.96 in. |
| Front overhang | 884 mm 34.8 in. |
| Rear overhang | 982 mm 38.66 in. |
| Minimum turning circle (turning diameter) | 11.5 m 37.73 ft. |
| Approach angle | 25.3° |
| Departure angle | 26.4° |
| Ramp-over (brakeover) angle | 16.6° |
| Wading depth | 600 mm 23.62 in. |
| Drivetrain, brakes and suspension specs | |
| Drivetrain Architecture | One electric motor drives the front wheels, one electric motor drives the rear wheels. |
| Drive wheel | All wheel drive (4x4) |
| Number of gears and type of gearbox | 1 gears, automatic transmission |
| Front suspension | Independent type McPherson, Transverse stabilizer |
| Rear suspension | Independent multi-link suspension, Transverse stabilizer |
| Front brakes | Disc |
| Rear brakes | Disc |
| Assisting systems | ABS (Anti-lock braking system) |
| Steering type | Steering rack and pinion |
| Power steering | Electric Steering |
| Tires size | 245/60 R18; 245/55 R19 |
| Wheel rims size | 18; 19 |