
| Av vilken typ är karosseriet, Tata Harrier (facelift 2023)? | SUV , 5 dörrar, 5 platser |
|---|---|
| Hur mycket kan den tillryggalägga på enbart sröm, 75 kWh (396 Hp) EV AWD? | 622 km 386.49 mi |
| Vad har motorn för toppeffekt, Tata Harrier SUV 2025 75 kWh (396 Hp) EV AWD? | 396 hk, 504 Nm 371.73 lb.-ft. |
| Vilken är typen av drivning, Tata Harrier (facelift 2023) SUV 2025 75 kWh (396 Hp) EV AWD? | Fyrhjulsdrift (4x4). BEV (Elbil). En elmotor driver framhjulen, en elmotor driver bakhjulen. |
| Vad har fördonet för längd, 2025 Tata Harrier SUV ? | 4607 mm 181.38 in. |
| Hur bred är bilen, 2025 Tata Harrier SUV ? | 1922 mm 75.67 in. |
| Hur mycket bagageutrymme, 2025 Tata Harrier SUV ? | 502 l 17.73 cu. ft. |
| Hur många växlar har lådan, Vilken typ av växellåda har den, 2025 Tata Harrier (facelift 2023) 75 kWh (396 Hp) EV AWD? | 1, Automat |
| Information generellt | |
|---|---|
| Märke | Tata |
| Modell | Harrier |
| Generation | Harrier (facelift 2023) |
| Modifikation (motor) | 75 kWh (396 hk) EV AWD |
| fabrikstillverkning, början | Juli, 2025 år |
| Framdrivningssytemets arkitektur | BEV (Elbil) |
| Karosseri | SUV |
| Antal platser | 5 |
| Antal dörrar | 5 |
| Prestanda | |
| Typ bränsle | Elektricitet |
| Elbilar och hybrider | |
| Brutto batterikapacitet | 75 kWh |
| Batteriteknik | Litiumjärnfosfat (LiFePO4) |
| Batteriets plats | Nedanför golvet |
| Räckvidd el. | 622 km 386.49 mi |
| Laddningsportar | Logga in för att se. |
| Elmotor 1 | |
| Elektrisk motoreffekt | 238 hk |
| Elektrisk Vridmoment | 315 Nm 232.33 lb.-ft. |
| Elmotorns placering | Bakaxel, tvärgående |
| Typ av elektrisk motor | Synkron |
| Elmotor 2 | |
| Elektrisk motoreffekt | 158 hk |
| Elektrisk Vridmoment | 189 Nm 139.4 lb.-ft. |
| Elmotorns placering | Framaxel, tvärgående |
| Typ av elektrisk motor | Asynkron |
| Systemkraft | 396 hk |
| System Vridmoment | 504 Nm 371.73 lb.-ft. |
| Volym och vikter | |
| Minimalt volym av bagagehylla | 502 l 17.73 cu. ft. |
| Mått | |
| Längd | 4607 mm 181.38 in. |
| Bredd | 1922 mm 75.67 in. |
| Höjd | 1740 mm 68.5 in. |
| Hjulbas | 2741 mm 107.91 in. |
| Spårvidd fram | 1636 mm 64.41 in. |
| Spårvidd bak | 1650 mm 64.96 in. |
| främre överhäng | 884 mm 34.8 in. |
| bakre överhäng | 982 mm 38.66 in. |
| Vändcirkel | 11.5 m 37.73 ft. |
| Approach vinkel | 25.3° |
| Avgångsvinkel | 26.4° |
| rampvinkeln | 16.6° |
| plaskdjup | 600 mm 23.62 in. |
| Transmission, bromsar och upphängning | |
| Drivverkets arkitektur | En elmotor driver framhjulen, en elmotor driver bakhjulen. |
| Bedrivning | Fyrhjulsdrift (4x4) |
| Antal växlar och typ av växellåda | 1 växlar, Automat |
| Hjulupphängning fram | Självständig typ McPrherson , Transversell stabilizor |
| Hjulupphängning bak | Oberoende flerlänksupphängning, Transversell stabilizor |
| Bromssystem fram | Skivor |
| Bromssystem bak | Disk |
| Hjälpsystem | ABS (Antiblockeringssystem) |
| Styrsystem | Rack och drev |
| Servostyrning | Elektrisk förstärkare |
| Storlek däck | 245/60 R18; 245/55 R19 |
| Storlek av | 18; 19 |