
| What is the body type, Skoda Octavia III Combi (facelift 2017)? | Station wagon (estate), 5 Doors, 5 Seats |
|---|---|
| What is the fuel economy, Skoda Octavia III Combi (facelift 2017) 1.5 TSI (150 Hp) DSG? | 5.1-5.5 l/100 km 46.1 - 42.8 US mpg 55.4 - 51.4 UK mpg 19.6 - 18.2 km/l |
| How ECO is the car, Skoda Octavia 1.5 TSI (150 Hp) DSG? | 113-116 g/km CO2 Euro 6d-Temp |
| How fast is the car, 2017 Octavia III Combi (facelift 2017) 1.5 TSI (150 Hp) DSG? | 214 km/h | 132.97 mph 0-100 km/h: 8.4 sec 0-60 mph: 8 sec |
| How much power, Skoda Octavia Station wagon (estate) 2017 1.5 TSI (150 Hp) DSG? | 150 Hp, 250 Nm 184.39 lb.-ft. |
| What is the engine size, Skoda Octavia Station wagon (estate) 2017 1.5 TSI (150 Hp) DSG? | 1.5 l 1498 cm3 91.41 cu. in. |
| How many cylinders, 2017 Skoda 1.5 TSI (150 Hp) DSG? | 4, Inline |
| What is the drivetrain, Skoda Octavia III Combi (facelift 2017) Station wagon (estate) 2017 1.5 TSI (150 Hp) DSG? | Front wheel drive. Internal Combustion engine. The Internal combustion engine (ICE) drives the front wheels of the vehicle. |
| How long is this vehicle, 2017 Skoda Octavia Station wagon (estate)? | 4667 mm 183.74 in. |
| How wide is the vehicle, 2017 Skoda Octavia Station wagon (estate)? | 1814 mm 71.42 in. |
| What is the curb weight, 2017 Skoda Octavia III Combi (facelift 2017) 1.5 TSI (150 Hp) DSG? | 1242 kg 2738.14 lbs. |
| What is the gross weight, 2017 Skoda Octavia III Combi (facelift 2017) 1.5 TSI (150 Hp) DSG? | 1887 kg 4160.12 lbs. |
| How much trunk (boot) space, 2017 Skoda Octavia Station wagon (estate)? | 610 - 1740 l 21.54 - 61.45 cu. ft. |
| How many gears, What type is the gearbox, 2017 Skoda Octavia III Combi (facelift 2017) 1.5 TSI (150 Hp) DSG? | 7, automatic transmission DSG |
| General information | |
|---|---|
| Brand | Skoda |
| Model | Octavia |
| Generation | Octavia III Combi (facelift 2017) |
| Modification (Engine) | 1.5 TSI (150 Hp) DSG |
| Start of production | August, 2017 year |
| End of production | January, 2020 year |
| Powertrain Architecture | Internal Combustion engine |
| Body type | Station wagon (estate) |
| Seats | 5 |
| Doors | 5 |
| Performance specs | |
| Fuel consumption (economy) - urban (NEDC, WLTP equivalent) | 6.4-6.7 l/100 km
36.8 - 35.1 US mpg 44.1 - 42.2 UK mpg 15.6 - 14.9 km/l |
| Fuel consumption (economy) - extra urban (NEDC, WLTP equivalent) | 4.1-4.3 l/100 km
57.4 - 54.7 US mpg 68.9 - 65.7 UK mpg 24.4 - 23.3 km/l |
| Fuel consumption (economy) - combined (NEDC, WLTP equivalent) | 5.1-5.5 l/100 km
46.1 - 42.8 US mpg 55.4 - 51.4 UK mpg 19.6 - 18.2 km/l |
| CO2 emissions (NEDC, WLTP equivalent) | 113-116 g/km |
| Fuel Type | Petrol (Gasoline) |
| Acceleration 0 - 100 km/h | 8.4 sec |
| Acceleration 0 - 62 mph | 8.4 sec |
| Acceleration 0 - 60 mph (Calculated by Auto-Data.net) | 8 sec |
| Maximum speed | 214 km/h 132.97 mph |
| Emission standard | Euro 6d-Temp |
| Weight-to-power ratio | 8.3 kg/Hp, 120.8 Hp/tonne |
| Weight-to-torque ratio | 5 kg/Nm, 201.3 Nm/tonne |
| Engine specs | |
| Power | 150 Hp @ 5000-6000 rpm. |
| Power per litre | 100.1 Hp/l |
| Torque | 250 Nm @ 1500-3500 rpm. 184.39 lb.-ft. @ 1500-3500 rpm. |
| Engine layout | Front, Transverse |
| Engine Model/Code | EA211evo / DADA |
| Engine displacement | 1498 cm3 91.41 cu. in. |
| Number of cylinders | 4 |
| Engine configuration | Inline |
| Cylinder Bore | 74.5 mm 2.93 in. |
| Piston Stroke | 85.9 mm 3.38 in. |
| Compression ratio | 10.5:1 |
| Number of valves per cylinder | 4 |
| Fuel injection system | Direct injection |
| Engine aspiration | Turbocharger, Intercooler |
| Valvetrain | DOHC |
| Engine oil capacity | 4.3 l 4.54 US qt | 3.78 UK qt |
| Engine oil specification | Log in to see. |
| Engine systems | Start & Stop System Particulate filter |
| Space, Volume and weights | |
| Kerb Weight | 1242 kg 2738.14 lbs. |
| Max. weight | 1887 kg 4160.12 lbs. |
| Max load | 645 kg 1421.98 lbs. |
| Trunk (boot) space - minimum | 610 l 21.54 cu. ft. |
| Trunk (boot) space - maximum | 1740 l 61.45 cu. ft. |
| Fuel tank capacity | 50 l 13.21 US gal | 11 UK gal |
| Max. roof load | 75 kg 165.35 lbs. |
| Permitted trailer load with brakes (12%) | 1500 kg 3306.93 lbs. |
| Permitted trailer load without brakes | 650 kg 1433 lbs. |
| Permitted towbar download | 75 kg 165.35 lbs. |
| Dimensions | |
| Length | 4667 mm 183.74 in. |
| Width | 1814 mm 71.42 in. |
| Width including mirrors | 2017 mm 79.41 in. |
| Height | 1465 mm 57.68 in. |
| Wheelbase | 2686 mm 105.75 in. |
| Front track | 1543 mm 60.75 in. |
| Rear (Back) track | 1534 mm 60.39 in. |
| Front overhang | 890 mm 35.04 in. |
| Rear overhang | 1091 mm 42.95 in. |
| Ride height (ground clearance) | 141 mm 5.55 in. |
| Drag coefficient (Cd) | 0.320 |
| Minimum turning circle (turning diameter) | 10.6 m 34.78 ft. |
| Approach angle | 14° |
| Departure angle | 12.4° |
| Drivetrain, brakes and suspension specs | |
| Drivetrain Architecture | The Internal combustion engine (ICE) drives the front wheels of the vehicle. |
| Drive wheel | Front wheel drive |
| Number of gears and type of gearbox | 7 gears, automatic transmission DSG |
| Front suspension | Independent, type McPherson with coil spring and anti-roll bar |
| Rear suspension | Coil spring, Torsion |
| Front brakes | Ventilated discs |
| Rear brakes | Disc |
| Assisting systems | ABS (Anti-lock braking system) |
| Steering type | Steering rack and pinion |
| Power steering | Electric Steering |
| Tires size | 205/55 R16; 225/45 R17; 225/40 R18 |
| Wheel rims size | 6.5J x 16; 7J x 17; 7.5J x 18 |