
| Korimalli, Skoda Octavia III Combi (facelift 2017)? | Farmari , 5 Ovien, 5 Paikkojen |
|---|---|
| Polttoaineen kulutus, Skoda Octavia III Combi (facelift 2017) 1.5 TSI (150 Hp) DSG? | 5.1-5.5 l/100 km 46.1 - 42.8 US mpg 55.4 - 51.4 UK mpg 19.6 - 18.2 km/l |
| Päästöt, Skoda Octavia 1.5 TSI (150 Hp) DSG? | 113-116 g/km CO2 Euro 6d-Temp |
| Huippunopeus, 2017 Octavia III Combi (facelift 2017) 1.5 TSI (150 Hp) DSG? | 214 km/h | 132.97 mph 0-100 km/h: 8.4 s 0-60 mph: 8 s |
| Teho, Skoda Octavia Farmari 2017 1.5 TSI (150 Hp) DSG? | 150 hv, 250 Nm 184.39 lb.-ft. |
| Sylinteritilavuus, Skoda Octavia Farmari 2017 1.5 TSI (150 Hp) DSG? | 1.5 l 1498 sm3 91.41 cu. in. |
| Sylinterien lukumäärä, 2017 Skoda 1.5 TSI (150 Hp) DSG? | 4, Rivimoottori |
| Vetotapa, Skoda Octavia III Combi (facelift 2017) Farmari 2017 1.5 TSI (150 Hp) DSG? | Etuveto . Sisäpolttomoottori. Polttomoottori liikuttaa auton etupyöriä. |
| Pituus, 2017 Skoda Octavia Farmari ? | 4667 mm 183.74 in. |
| Leveys, 2017 Skoda Octavia Farmari ? | 1814 mm 71.42 in. |
| Nettopaino, 2017 Skoda Octavia III Combi (facelift 2017) 1.5 TSI (150 Hp) DSG? | 1242 kg 2738.14 lbs. |
| Kokonaispaino, 2017 Skoda Octavia III Combi (facelift 2017) 1.5 TSI (150 Hp) DSG? | 1887 kg 4160.12 lbs. |
| Tavaratila, 2017 Skoda Octavia Farmari ? | 610 - 1740 l 21.54 - 61.45 cu. ft. |
| Vaihteiden lukumäärä, Vaihdelaatikko, 2017 Skoda Octavia III Combi (facelift 2017) 1.5 TSI (150 Hp) DSG? | 7, automaattinen vaihdelaatikko DSG |
| Yleistä tietoa | |
|---|---|
| Merkki | Skoda |
| Malli | Octavia |
| Sukupolvi | Octavia III Combi (facelift 2017) |
| Versio (moottori) | 1.5 TSI (150 hv) DSG |
| Tuotannon aloitusvuosi | Elokuu, 2017 v |
| Tuotannon lopetusvuosi | Tammikuu, 2020 v |
| Tehoyksikön rakenne | Sisäpolttomoottori |
| Korimalli | Farmari |
| Paikkojen lukumäärä | 5 |
| Ovien lukumäärä | 5 |
| Esitys | |
| Polttoaineenkulutus - kaupunki (NEDC, WLTP vastaava) | 6.4-6.7 l/100 km
36.8 - 35.1 US mpg 44.1 - 42.2 UK mpg 15.6 - 14.9 km/l |
| Polttoaineenkulutus - maantie (NEDC, WLTP vastaava) | 4.1-4.3 l/100 km
57.4 - 54.7 US mpg 68.9 - 65.7 UK mpg 24.4 - 23.3 km/l |
| Polttoaineenkulutus - yhdistetty (NEDC, WLTP vastaava) | 5.1-5.5 l/100 km
46.1 - 42.8 US mpg 55.4 - 51.4 UK mpg 19.6 - 18.2 km/l |
| CO2-päästöt (NEDC, WLTP vastaava) | 113-116 g/km |
| Polttoaineen tyyppi | Bensiini |
| Kiihtyvyys 0 - 100 km/h | 8.4 s |
| Kiihtyvyys 0 - 62 mph | 8.4 s |
| Kiihtyvyys 0 - 60 mph (Laskettu Auto-Data.net) | 8 s |
| Huippunopeus | 214 km/h 132.97 mph |
| Päästönormi | Euro 6d-Temp |
| Paino/teho suhde | 8.3 kg/hv, 120.8 hv/tonnia |
| Paino/Vääntömomentti suhde | 5 kg/Nm, 201.3 Nm/tonnia |
| Moottori | |
| Teho | 150 hv @ 5000-6000 kierrosta/min |
| Teho työtilavuuslitraa kohden | 100.1 hv/l |
| Vääntömomentti | 250 Nm @ 1500-3500 kierrosta/min 184.39 lb.-ft. @ 1500-3500 kierrosta/min |
| Moottorin asettelu | Edessä, poikittain |
| Moottorin malli/koodi | EA211evo / DADA |
| Moottorin tilavuus | 1498 sm3 91.41 cu. in. |
| Sylinterien lukumäärä | 4 |
| Moottorin kokoonpano | Rivimoottori |
| Sylinterien halkaisija | 74.5 mm 2.93 in. |
| Männän liike | 85.9 mm 3.38 in. |
| Puristussuhde | 10.5:1 |
| Venttiilien lukumäärä/sylinteri | 4 |
| Polttoaineen ruiskutusjärjestelmä | Suoraruiskutus |
| Moottorin toive | Turboahtimet, Välijäähdytin |
| Kaasunjakelumekanismi | DOHC |
| Moottorin öljytilavuus | 4.3 l 4.54 US qt | 3.78 UK qt |
| Moottoriöljyn eritelmät | Kirjaudu sisään nähdäksesi. |
| Moottorijärjestelmät | Käynnistys- & pysäytysjärjestelmä Hiukkassuodatin |
| Tilavuus ja painot | |
| Paino | 1242 kg 2738.14 lbs. |
| Enimmäispaino | 1887 kg 4160.12 lbs. |
| Paino/teho-suhde | 645 kg 1421.98 lbs. |
| Matkatavarasäiliön vähimmäistilavuus | 610 l 21.54 cu. ft. |
| Matkatavarasäiliön enimmäistilavuus | 1740 l 61.45 cu. ft. |
| Polttoainesäiliön tilavuus | 50 l 13.21 US gal | 11 UK gal |
| Sallittu kattokuorma | 75 kg 165.35 lbs. |
| Sallittu perävaunumassa jarruin (12%) | 1500 kg 3306.93 lbs. |
| Sallittu perävaunumassa jarruitta | 650 kg 1433 lbs. |
| Sallittu vetoaisakuorma | 75 kg 165.35 lbs. |
| Mitat | |
| Pituus | 4667 mm 183.74 in. |
| Leveys | 1814 mm 71.42 in. |
| Leveys sis. ulkopeilit | 2017 mm 79.41 in. |
| Korkeus | 1465 mm 57.68 in. |
| Pyörän perusta | 2686 mm 105.75 in. |
| Etupyörän jälki | 1543 mm 60.75 in. |
| Takapyörän jälki | 1534 mm 60.39 in. |
| etuylitys | 890 mm 35.04 in. |
| takaylitys | 1091 mm 42.95 in. |
| Maavara | 141 mm 5.55 in. |
| Ilmanvastuskerroin (Cd) | 0.320 |
| Vähimmäiskääntöhalkaisija | 10.6 m 34.78 ft. |
| lähestymiskulma | 14° |
| Jättökulma | 12.4° |
| Vaihteisto, jarrut ja ripustus | |
| Liikkumisen rakenne | Polttomoottori liikuttaa auton etupyöriä. |
| Pyörän ohjaus | Etuveto |
| Vaihteiden lukumäärä ja vaihteiston tyyppi | 7 vaihteinen, automaattinen vaihdelaatikko DSG |
| Etujousitus | Itsenäinen, tyyppi McPherson kierrejousella ja kallistuksenvakaimella |
| Takajousitus | Kierrejousi, Vääntö |
| Etujarrut | Tuuletetut levyt |
| Takajarrut | Levy |
| Apujärjestelmät | ABS (Lukkiutumattomat jarrut) |
| ohjaustyyppi | Cremaillere |
| Voimaohjaus | Sähköinen ohjaus |
| Renkaan koko | 205/55 R16; 225/45 R17; 225/40 R18 |
| Vanteen koko | 6.5J x 16; 7J x 17; 7.5J x 18 |