
| What is the body type, Hyundai Staria (facelift 2026)? | Minivan, 5 Doors, 9 Seats |
|---|---|
| What is the range of pure electric driving, Wagon 84 kWh (218 Hp) Electric 9 Seat? | 400 km 248.55 mi |
| How fast is the car, 2026 Staria (facelift 2026) Wagon 84 kWh (218 Hp) Electric 9 Seat? | 184 km/h | 114.33 mph |
| How much power, Hyundai Staria Minivan 2026 Wagon 84 kWh (218 Hp) Electric 9 Seat? | 218 Hp, 350 Nm 258.15 lb.-ft. |
| What is the drivetrain, Hyundai Staria (facelift 2026) Minivan 2026 Wagon 84 kWh (218 Hp) Electric 9 Seat? | Front wheel drive. BEV (Electric Vehicle). One electric motor drives the front wheels. |
| How long is this vehicle, 2026 Hyundai Staria Minivan? | 5255 mm 206.89 in. |
| How wide is the vehicle, 2026 Hyundai Staria Minivan? | 1995 mm 78.54 in. |
| How many gears, What type is the gearbox, 2026 Hyundai Staria (facelift 2026) Wagon 84 kWh (218 Hp) Electric 9 Seat? | 1, automatic transmission |
| General information | |
|---|---|
| Brand | Hyundai |
| Model | Staria |
| Generation | Staria (facelift 2026) |
| Modification (Engine) | Wagon 84 kWh (218 Hp) Electric 9 Seat |
| Start of production | January, 2026 year |
| Powertrain Architecture | BEV (Electric Vehicle) |
| Body type | Minivan |
| Seats | 9 |
| Doors | 5 |
| Performance specs | |
| Fuel Type | Electricity |
| Maximum speed | 184 km/h 114.33 mph |
| Electric cars and hybrids specs | |
| Gross battery capacity | 84 kWh |
| Battery voltage | 800 V |
| Battery technology | Lithium-ion (Li-Ion) |
| Battery location | Below the floor |
| All-electric range (WLTP) | 400 km 248.55 mi |
| Charging ports | Log in to see. |
| Electric motor 1 | |
| Electric motor power | 218 Hp |
| Electric motor Torque | 350 Nm 258.15 lb.-ft. |
| Electric motor location | Front axle, Transverse |
| Electric motor type | Synchronous |
| System power | 218 Hp |
| System torque | 350 Nm 258.15 lb.-ft. |
| Space, Volume and weights | |
| Permitted trailer load with brakes (12%) | 2000 kg 4409.25 lbs. |
| Permitted trailer load without brakes | 750 kg 1653.47 lbs. |
| Dimensions | |
| Length | 5255 mm 206.89 in. |
| Width | 1995 mm 78.54 in. |
| Height | 1990 mm 78.35 in. |
| Wheelbase | 3275 mm 128.94 in. |
| Ride height (ground clearance) | 186 mm 7.32 in. |
| Drivetrain, brakes and suspension specs | |
| Drivetrain Architecture | One electric motor drives the front wheels. |
| Drive wheel | Front wheel drive |
| Number of gears and type of gearbox | 1 gears, automatic transmission |
| Front brakes | Ventilated discs |
| Rear brakes | Ventilated discs |
| Assisting systems | ABS (Anti-lock braking system) |
| Steering type | Steering rack and pinion |
| Power steering | Electric Steering |
| Wheel rims size | 17 |