| What is the body type, BYD Sea Lion 05 II? | SUV, 5 Doors, 5 Seats |
|---|---|
| What is the range of pure electric driving, 68.55 kWh (326 Hp) Electric? | 630 km 391.46 mi |
| How fast is the car, 2026 Sea Lion 05 II 68.55 kWh (326 Hp) Electric? | 200 km/h | 124.27 mph 0-100 km/h: 5.9 sec 0-60 mph: 5.6 sec |
| How much power, BYD Sea Lion 05 SUV 2026 68.55 kWh (326 Hp) Electric? | 326 Hp, 270 Nm 199.14 lb.-ft. |
| What is the drivetrain, BYD Sea Lion 05 II SUV 2026 68.55 kWh (326 Hp) Electric? | Rear wheel drive. BEV (Electric Vehicle). One electric motor drives the rear wheels. |
| How long is this vehicle, 2026 BYD Sea Lion 05 SUV? | 4620 mm 181.89 in. |
| How wide is the vehicle, 2026 BYD Sea Lion 05 SUV? | 1860 mm 73.23 in. |
| What is the curb weight, 2026 BYD Sea Lion 05 II 68.55 kWh (326 Hp) Electric? | 1840 kg 4056.51 lbs. |
| How much trunk (boot) space, 2026 BYD Sea Lion 05 SUV? | 600 l 21.19 cu. ft. |
| How many gears, What type is the gearbox, 2026 BYD Sea Lion 05 II 68.55 kWh (326 Hp) Electric? | 1, automatic transmission |
| General information | |
|---|---|
| Brand | BYD |
| Model | Sea Lion 05 |
| Generation | Sea Lion 05 II |
| Modification (Engine) | 68.55 kWh (326 Hp) Electric |
| Start of production | April, 2026 year |
| Powertrain Architecture | BEV (Electric Vehicle) |
| Body type | SUV |
| Seats | 5 |
| Doors | 5 |
| Performance specs | |
| Fuel Type | Electricity |
| Acceleration 0 - 100 km/h | 5.9 sec |
| Acceleration 0 - 62 mph | 5.9 sec |
| Acceleration 0 - 60 mph (Calculated by Auto-Data.net) | 5.6 sec |
| Maximum speed | 200 km/h 124.27 mph |
| Weight-to-power ratio | 5.6 kg/Hp, 177.2 Hp/tonne |
| Weight-to-torque ratio | 6.8 kg/Nm, 146.7 Nm/tonne |
| Electric cars and hybrids specs | |
| Gross battery capacity | 68.55 kWh |
| Battery technology | Lithium iron phosphate (LiFePO4) |
| Battery location | Below the floor |
| All-electric range (CLTC) | 630 km 391.46 mi |
| Charging ports | Log in to see. |
| Electric motor 1 | |
| Electric motor power | 326 Hp |
| Electric motor Torque | 270 Nm 199.14 lb.-ft. |
| Electric motor location | Rear axle, Transverse |
| Electric motor type | Synchronous |
| System power | 326 Hp |
| System torque | 270 Nm 199.14 lb.-ft. |
| Space, Volume and weights | |
| Kerb Weight | 1840 kg 4056.51 lbs. |
| Trunk (boot) space - minimum | 600 l 21.19 cu. ft. |
| Dimensions | |
| Length | 4620 mm 181.89 in. |
| Width | 1860 mm 73.23 in. |
| Height | 1630 mm 64.17 in. |
| Wheelbase | 2770 mm 109.06 in. |
| Front track | 1565 mm 61.61 in. |
| Rear (Back) track | 1565 mm 61.61 in. |
| Minimum turning circle (turning diameter) | 9.4 m 30.84 ft. |
| Drivetrain, brakes and suspension specs | |
| Drivetrain Architecture | One electric motor drives the rear wheels. |
| Drive wheel | Rear wheel drive |
| Number of gears and type of gearbox | 1 gears, automatic transmission |
| Front suspension | Independent type McPherson |
| Rear suspension | Independent multi-link suspension |
| Front brakes | Ventilated discs |
| Rear brakes | Disc |
| Assisting systems | ABS (Anti-lock braking system) |
| Steering type | Steering rack and pinion |
| Power steering | Electric Steering |
| Tires size | 235/50 R18 |
| Wheel rims size | 18 |