
| Av vilken typ är karosseriet, Honda Civic IV? | Sedan |
|---|---|
| Hur snabb är bilen, 1987 Civic IV 1.6i 16V (110 Hp)? | 185 km/t | 114.95 mph |
| Vad har motorn för toppeffekt, Honda Civic Sedan 1987 1.6i 16V (110 Hp)? | 110 hk, 134 Nm 98.83 lb.-ft. |
| Hur stor är motorns volym, Honda Civic Sedan 1987 1.6i 16V (110 Hp)? | 1.6 l 1590 cm3 97.03 cu. in. |
| Hur många cylindrar har motorn, 1987 Honda 1.6i 16V (110 Hp)? | 4 |
| Vilken är typen av drivning, Honda Civic IV Sedan 1987 1.6i 16V (110 Hp)? | Förbränningsmotor. |
| Vad har fördonet för längd, 1987 Honda Civic Sedan ? | 4295 mm 169.09 in. |
| Hur bred är bilen, 1987 Honda Civic Sedan ? | 1695 mm 66.73 in. |
| Hur mycket väger bilen, 1987 Honda Civic IV 1.6i 16V (110 Hp)? | 942 kg 2076.75 lbs. |
| Vad är den maximala tillåtna massan, 1987 Honda Civic IV 1.6i 16V (110 Hp)? | 1410 kg 3108.52 lbs. |
| Information generellt | |
|---|---|
| Märke | Honda |
| Modell | Civic |
| Generation | Civic IV |
| Modifikation (motor) | 1.6i 16V (110 hk) |
| fabrikstillverkning, början | 1987 år |
| fabrikstillverkning, slut | 1991 år |
| Framdrivningssytemets arkitektur | Förbränningsmotor |
| Karosseri | Sedan |
| Prestanda | |
| Bränsleförbrukning - Stadskörning | 8.7 l/100 km
27 US mpg 32.5 UK mpg 11.5 km/l |
| Bränsleförbrukning - Landsvägskörning | 5.7-7.8 l/100 km
41.3 - 30.2 US mpg 49.6 - 36.2 UK mpg 17.5 - 12.8 km/l |
| Typ bränsle | Bensin |
| Toppfart | 185 km/t 114.95 mph |
| Vikt/effektförhållande | 8.6 kg/hk, 116.8 hk/ton |
| Vikt/Vridmoment förhållande | 7 kg/Nm, 142.3 Nm/ton |
| Motor | |
| Effekt | 110 hk @ 6300 varv/min |
| Effekt per liter slagvolym | 69.2 hk/l |
| Vridmoment | 134 Nm @ 5200 varv/min 98.83 lb.-ft. @ 5200 varv/min |
| Motormodell/Motorkod | D16Z2 |
| Cylindervolym | 1590 cm3 97.03 cu. in. |
| Antal cylindrar | 4 |
| Cylinderdiameter | 75 mm 2.95 in. |
| Cylinder, Slaglängd | 90 mm 3.54 in. |
| Mån av förtätning | 9.1:1 |
| Antal klaffar vid förtätning | 4 |
| Motorns aspiration | Naturligt sugmotor |
| Lasthållningsventil | DOHC |
| Motoroljekapacitet | 3.5 l 3.7 US qt | 3.08 UK qt |
| Motoroljespecifikation | Logga in för att se. |
| kylmedel | 5.7 l 6.02 US qt | 5.02 UK qt |
| Volym och vikter | |
| Egen massa | 942 kg 2076.75 lbs. |
| Tillåten massa | 1410 kg 3108.52 lbs. |
| Maximal lastkapacitet | 468 kg 1031.76 lbs. |
| Tankvolym | 45 l 11.89 US gal | 9.9 UK gal |
| Max Taklast | 75 kg 165.35 lbs. |
| Tillåten släpvagnsvikt vid 12% stigning | 700 kg 1543.24 lbs. |
| Tillåten släpvagnsvikt obromsad | 420 kg 925.94 lbs. |
| Max tillåtet kultryck | 50 kg 110.23 lbs. |
| Mått | |
| Längd | 4295 mm 169.09 in. |
| Bredd | 1695 mm 66.73 in. |
| Höjd | 1360 mm 53.54 in. |
| Hjulbas | 2500 mm 98.43 in. |
| Spårvidd fram | 1450 mm 57.09 in. |
| Spårvidd bak | 1455 mm 57.28 in. |
| Frigångshöjd | 150 mm 5.91 in. |
| Vändcirkel | 10.4 m 34.12 ft. |
| Transmission, bromsar och upphängning | |
| Storlek däck | 175/70 R13 |
| Storlek av | 5J x 13 |