
| De ce tip este caroseria, Skoda Superb II? | Liftback, 5 Uşi, 5 scaune |
|---|---|
| Care este consumul de combustibil, Skoda Superb II 1.4 TSI (125 Hp)? | 6.8 l/100 km 34.6 US mpg 41.5 UK mpg 14.7 km/l |
| Cât de ECO este mașina, Skoda Superb 1.4 TSI (125 Hp)? | 157-162 g/km CO2 Euro 5 |
| Cât de rapidă este mașina, 2008 Superb II 1.4 TSI (125 Hp)? | 201 km/h | 124.9 mph 0-100 km/h: 10.5 sec 0-60 mph: 10 sec |
| Care este puterea motorului, Skoda Superb Liftback 2008 1.4 TSI (125 Hp)? | 125 CP, 200 Nm 147.51 lb.-ft. |
| Care este volumul motorului, Skoda Superb Liftback 2008 1.4 TSI (125 Hp)? | 1.4 l 1390 cm3 84.82 cu. in. |
| Câți cilindri are motorul, 2008 Skoda 1.4 TSI (125 Hp)? | 4, in linie |
| Care este sistemul de transmisie, Skoda Superb II Liftback 2008 1.4 TSI (125 Hp)? | Tracţiunea faţă. Motor cu combustie interna. MAI conduce roțile din față ale vehiculului. |
| Care este lungimea vehiculului, 2008 Skoda Superb Liftback? | 4838 mm 190.47 in. |
| Care este lățimea vehiculului, 2008 Skoda Superb Liftback? | 1817 mm 71.54 in. |
| Care este greutatea vehiculului, 2008 Skoda Superb II 1.4 TSI (125 Hp)? | 1425-1442 kg 3141.59 - 3179.07 lbs. |
| Care este masa maximă admisă, 2008 Skoda Superb II 1.4 TSI (125 Hp)? | 2040-2045 kg 4497.43 - 4508.45 lbs. |
| Cât de mult spațiu portbagaj, 2008 Skoda Superb Liftback? | 595 - 1700 l 21.01 - 60.03 cu. ft. |
| Câte transmisii are cutia, Ce tip este cutia de viteze, 2008 Skoda Superb II 1.4 TSI (125 Hp)? | 6, cutie manuală |
| Informații generale | |
|---|---|
| Marcă | Skoda |
| Model | Superb |
| Generație | Superb II |
| Modificare (Tip motor) | 1.4 TSI (125 CP) |
| Anul inceperii productiei | August, 2008 an |
| Anul opririi productiei | Mai, 2013 an |
| Arhitectura grupului propulsor | Motor cu combustie interna |
| Tipul caroseriei | Liftback |
| Număr de scaune | 5 |
| Număr de uşi | 5 |
| Performanță | |
| Consumul de combustibil - urban (NEDC) | 8.9-9 l/100 km
26.4 - 26.1 US mpg 31.7 - 31.4 UK mpg 11.2 - 11.1 km/l |
| Consumul de combustibil - extra-urban (NEDC) | 5.4-5.6 l/100 km
43.6 - 42 US mpg 52.3 - 50.4 UK mpg 18.5 - 17.9 km/l |
| Consumul de combustibil - mixt (NEDC) | 6.8 l/100 km
34.6 US mpg 41.5 UK mpg 14.7 km/l |
| Emisii CO2 (NEDC) | 157-162 g/km |
| Tipul de combustibil | Benzină |
| Acceleraţie 0 - 100 km/h | 10.5 sec |
| Acceleraţie 0 - 62 mph | 10.5 sec |
| Acceleraţie 0 - 60 mph (Calculat de Auto-Data.net) | 10 sec |
| Viteza maximă | 201 km/h 124.9 mph |
| Standardul ecologic | Euro 5 |
| Raport greutate/putere | 11.4 kg/CP, 87.7 CP/tonă |
| Raport greutate/Cuplu | 7.1 kg/Nm, 140.4 Nm/tonă |
| Motorul | |
| Putere | 125 CP @ 5000 rot/min |
| Putere pe litru volum de lucru | 89.9 CP/l |
| Cuplu | 200 Nm @ 1500-4000 rot/min 147.51 lb.-ft. @ 1500-4000 rot/min |
| Dispunerea motorului | Faţă, Transversal |
| Model/Cod motor | EA111 / CAXC |
| Volumul motorului | 1390 cm3 84.82 cu. in. |
| Numărul de cilindri | 4 |
| Configurația motorului | in linie |
| Diametrul cilindrilor | 76.5 mm 3.01 in. |
| Cursa cilindrilor | 75.6 mm 2.98 in. |
| Raport de compresie | 10:1 |
| Numărul de supape per cilindru | 4 |
| Sistem de injecție de combustibil | Injecţie directă |
| Aspirația motorului | Turbosuflantă, Intercooler |
| Distribuție | DOHC |
| Capacitate baie ulei | 3.6 l 3.8 US qt | 3.17 UK qt |
| Specificația uleiului de motor | Autentificați-vă pentru a vedea. |
| Cantitate lichid de răcire | 7.7 l 8.14 US qt | 6.78 UK qt |
| Volum și greutăți | |
| Masă proprie | 1425-1442 kg 3141.59 - 3179.07 lbs. |
| Masă maximă autorizată | 2040-2045 kg 4497.43 - 4508.45 lbs. |
| Încarcatura maxima | 603-615 kg 1329.39 - 1355.84 lbs. |
| Volumul minim al portbagajului | 595 l 21.01 cu. ft. |
| Volumul maxim al portbagajului | 1700 l 60.03 cu. ft. |
| Volumul rezervorului | 60 l 15.85 US gal | 13.2 UK gal |
| Sarcina maxima capota | 100 kg 220.46 lbs. |
| Sarcina maxima remorca cu sistem de franare (12%) | 1500 kg 3306.93 lbs. |
| Sarcina maxima remorca fara sistem de franare | 750 kg 1653.47 lbs. |
| Masa maxima admisa a remorcii la imbinarea cu carligul de remorcare | 80 kg 176.37 lbs. |
| Dimensiuni | |
| Lungime | 4838 mm 190.47 in. |
| Lăţime | 1817 mm 71.54 in. |
| Latime (inclus oglinzi) | 2009 mm 79.09 in. |
| Înălţime | 1462 mm 57.56 in. |
| Ampatament | 2761 mm 108.7 in. |
| Ecartament faţă | 1545 mm 60.83 in. |
| Ecartament spate | 1518 mm 59.76 in. |
| consola frontala | 964 mm 37.95 in. |
| consola spate | 1113 mm 43.82 in. |
| Garda la sol | 139 mm 5.47 in. |
| Coeficientul aerodinamic (Cx) | 0.30 |
| Diametrul minim al cercului de virare | 11.5 m 37.73 ft. |
| Unghi Abordarea | 14.5° |
| Unghi de plecare | 12° |
| Transmisie, frânare și suspensie | |
| Arhitectura sistemului de transmisie | MAI conduce roțile din față ale vehiculului. |
| Tractiune | Tracţiunea faţă |
| Numărul de viteze și tipul cutiei de viteze | 6 trepte, cutie manuală |
| Suspensie faţă (front suspension) | Independent, tip McPherson cu arcuri elicoidale și bară stabilizatoare |
| Suspensie spate (rear suspension) | Suspensie independentă cu arc multi-legături cu stabilizator |
| Frâne faţă (Front brakes) | discuri ventilate |
| Frâne spate (Rear brakes) | disc |
| Sisteme de asistență | ABS (Sistem de antiblocare a roților) |
| Tipul de virare (steering type) | cremaliere |
| Servodirecţie | Electrică |
| Dimensiunea pneurilor | 205/55 R16; 225/45 R17; 225/40 R18 |
| Dimensiunea jantelor | 7J x 16; 7.5J x 17; 7.5J x 18 |