
| Korimalli, Volkswagen ID. Polo? | Viistoperä (Hatchback) , 5 Ovien, 5 Paikkojen |
|---|---|
| Sähkömoottorin toimintasäde, 55 kWh (211 Hp)? | 418-454 km 259.73 - 282.1 mi |
| Virrankulutus, Volkswagen ID. Polo 55 kWh (211 Hp)? | 13.3-14.6 kWh/100 km 21.4 - 23.5 kWh/100 mi 157 - 143 MPGe 7.5 - 6.8 km/kWh 4.7 - 4.3 mi/kWh |
| Huippunopeus, 2026 ID. Polo 55 kWh (211 Hp)? | 160 km/h | 99.42 mph 0-100 km/h: 7.1 s 0-60 mph: 6.7 s |
| Teho, Volkswagen ID. Polo Viistoperä (Hatchback) 2026 55 kWh (211 Hp)? | 211 hv, 290 Nm 213.89 lb.-ft. |
| Vetotapa, Volkswagen ID. Polo Viistoperä (Hatchback) 2026 55 kWh (211 Hp)? | Etuveto . BEV (Sähköauto). Yksi sähkömoottori liikuttaa etupyöriä. |
| Pituus, 2026 Volkswagen ID. Polo Viistoperä (Hatchback) ? | 4053 mm 159.57 in. |
| Leveys, 2026 Volkswagen ID. Polo Viistoperä (Hatchback) ? | 1816 mm 71.5 in. |
| Nettopaino, 2026 Volkswagen ID. Polo 55 kWh (211 Hp)? | 1501 kg 3309.14 lbs. |
| Kokonaispaino, 2026 Volkswagen ID. Polo 55 kWh (211 Hp)? | 2020 kg 4453.34 lbs. |
| Tavaratila, 2026 Volkswagen ID. Polo Viistoperä (Hatchback) ? | 441 - 1240 l 15.57 - 43.79 cu. ft. |
| Vaihteiden lukumäärä, Vaihdelaatikko, 2026 Volkswagen ID. Polo 55 kWh (211 Hp)? | 1, automaattinen vaihdelaatikko |
| Yleistä tietoa | |
|---|---|
| Merkki | Volkswagen |
| Malli | ID. Polo |
| Sukupolvi | ID. Polo |
| Versio (moottori) | 55 kWh (211 hv) |
| Tuotannon aloitusvuosi | Huhtikuu, 2026 v |
| Tehoyksikön rakenne | BEV (Sähköauto) |
| Korimalli | Viistoperä (Hatchback) |
| Paikkojen lukumäärä | 5 |
| Ovien lukumäärä | 5 |
| Esitys | |
| Polttoaineen tyyppi | Sähkö |
| Kiihtyvyys 0 - 100 km/h | 7.1 s |
| Kiihtyvyys 0 - 62 mph | 7.1 s |
| Kiihtyvyys 0 - 60 mph (Laskettu Auto-Data.net) | 6.7 s |
| Huippunopeus | 160 km/h 99.42 mph |
| Paino/teho suhde | 7.1 kg/hv, 140.6 hv/tonnia |
| Paino/Vääntömomentti suhde | 5.2 kg/Nm, 193.2 Nm/tonnia |
| Sähköautot ja hybridit | |
| Akun bruttokapasiteetti | 55 kWh |
| Akun (käyttökelpoinen) nettokapasiteetti | 52 kWh |
| Akun jännite | 356.1 V |
| Akun teknologia | Litium-nikkeli-mangaani-kobolttioksidi (Li-NMC) |
| Akun sijainti | Lattian alla |
| Toimintasäde sähköllä (WLTP) | 418-454 km 259.73 - 282.1 mi |
| Sähkönkulutus (WLTP) | 13.3-14.6 kWh/100 km
21.4 - 23.5 kWh/100 mi 157 - 143 MPGe 7.5 - 6.8 km/kWh 4.7 - 4.3 mi/kWh |
| Latausportit | Kirjaudu sisään nähdäksesi. |
| Sähkömoottori 1 | |
| Sähkömoottorin teho | 211 hv |
| Vääntömomentti sähkömoottori | 290 Nm 213.89 lb.-ft. |
| Sähkömoottorin sijainti | Etuakseli, poikittain |
| Sähkömoottorin tyyppi | Synkroninen |
| Järjestelmän kokonaisteho | 211 hv |
| Järjestelmän vääntömomentti | 290 Nm 213.89 lb.-ft. |
| Tilavuus ja painot | |
| Paino | 1501 kg 3309.14 lbs. |
| Enimmäispaino | 2020 kg 4453.34 lbs. |
| Paino/teho-suhde | 519 kg 1144.2 lbs. |
| Matkatavarasäiliön vähimmäistilavuus | 441 l 15.57 cu. ft. |
| Matkatavarasäiliön enimmäistilavuus | 1240 l 43.79 cu. ft. |
| Sallittu kattokuorma | 75 kg 165.35 lbs. |
| Sallittu perävaunumassa jarruin (8%) | 1200 kg 2645.55 lbs. |
| Sallittu perävaunumassa jarruin (12%) | 1200 kg 2645.55 lbs. |
| Sallittu perävaunumassa jarruitta | 750 kg 1653.47 lbs. |
| Sallittu vetoaisakuorma | 75 kg 165.35 lbs. |
| Mitat | |
| Pituus | 4053 mm 159.57 in. |
| Leveys | 1816 mm 71.5 in. |
| Leveys sis. ulkopeilit | 2000 mm 78.74 in. |
| Korkeus | 1530 mm 60.24 in. |
| Pyörän perusta | 2600 mm 102.36 in. |
| Etupyörän jälki | 1522 mm 59.92 in. |
| Takapyörän jälki | 1522 mm 59.92 in. |
| etuylitys | 750 mm 29.53 in. |
| takaylitys | 703 mm 27.68 in. |
| Ilmanvastuskerroin (Cd) | 0.264 |
| Vähimmäiskääntöhalkaisija | 10.9 m 35.76 ft. |
| lähestymiskulma | 14.3° |
| Jättökulma | 18.6° |
| ylityskulma | 10.9° |
| Vaihteisto, jarrut ja ripustus | |
| Liikkumisen rakenne | Yksi sähkömoottori liikuttaa etupyöriä. |
| Pyörän ohjaus | Etuveto |
| Vaihteiden lukumäärä ja vaihteiston tyyppi | 1 vaihteinen, automaattinen vaihdelaatikko |
| Etujousitus | Itsenäinen, tyyppi McPherson kierrejousella ja kallistuksenvakaimella |
| Takajousitus | Kierrejousi, Vääntö |
| Apujärjestelmät | ABS (Lukkiutumattomat jarrut) |
| ohjaustyyppi | Cremaillere |
| Voimaohjaus | Sähköinen ohjaus |
| Renkaan koko | 215/55 R17; 215/50 R18; 225/40 R19 |
| Vanteen koko | 7J x 17; 7J x 18; 8J x 19 |