
| Av vilken typ är karosseriet, Volkswagen ID. Polo? | Halvkombi , 5 dörrar, 5 platser |
|---|---|
| Hur mycket kan den tillryggalägga på enbart sröm, 55 kWh (211 Hp)? | 418-454 km 259.73 - 282.1 mi |
| Vad är elförbrukningen, Volkswagen ID. Polo 55 kWh (211 Hp)? | 13.3-14.6 kWh/100 km 21.4 - 23.5 kWh/100 mi 157 - 143 MPGe 7.5 - 6.8 km/kWh 4.7 - 4.3 mi/kWh |
| Hur snabb är bilen, 2026 ID. Polo 55 kWh (211 Hp)? | 160 km/t | 99.42 mph 0-100 km/t: 7.1 s 0-60 mph: 6.7 s |
| Vad har motorn för toppeffekt, Volkswagen ID. Polo Halvkombi 2026 55 kWh (211 Hp)? | 211 hk, 290 Nm 213.89 lb.-ft. |
| Vilken är typen av drivning, Volkswagen ID. Polo Halvkombi 2026 55 kWh (211 Hp)? | Framhjulsdrift . BEV (Elbil). En elmotor driver framhjulen. |
| Vad har fördonet för längd, 2026 Volkswagen ID. Polo Halvkombi ? | 4053 mm 159.57 in. |
| Hur bred är bilen, 2026 Volkswagen ID. Polo Halvkombi ? | 1816 mm 71.5 in. |
| Hur mycket väger bilen, 2026 Volkswagen ID. Polo 55 kWh (211 Hp)? | 1501 kg 3309.14 lbs. |
| Vad är den maximala tillåtna massan, 2026 Volkswagen ID. Polo 55 kWh (211 Hp)? | 2020 kg 4453.34 lbs. |
| Hur mycket bagageutrymme, 2026 Volkswagen ID. Polo Halvkombi ? | 441 - 1240 l 15.57 - 43.79 cu. ft. |
| Hur många växlar har lådan, Vilken typ av växellåda har den, 2026 Volkswagen ID. Polo 55 kWh (211 Hp)? | 1, Automat |
| Information generellt | |
|---|---|
| Märke | Volkswagen |
| Modell | ID. Polo |
| Generation | ID. Polo |
| Modifikation (motor) | 55 kWh (211 hk) |
| fabrikstillverkning, början | April, 2026 år |
| Framdrivningssytemets arkitektur | BEV (Elbil) |
| Karosseri | Halvkombi |
| Antal platser | 5 |
| Antal dörrar | 5 |
| Prestanda | |
| Typ bränsle | Elektricitet |
| Acceleration 0 - 100 km/t | 7.1 s |
| Acceleration 0 - 62 mph | 7.1 s |
| Acceleration 0 - 60 mph (Beräknat av Auto-Data.net) | 6.7 s |
| Toppfart | 160 km/t 99.42 mph |
| Vikt/effektförhållande | 7.1 kg/hk, 140.6 hk/ton |
| Vikt/Vridmoment förhållande | 5.2 kg/Nm, 193.2 Nm/ton |
| Elbilar och hybrider | |
| Brutto batterikapacitet | 55 kWh |
| Netto (användbar) batterikapacitet | 52 kWh |
| Batterispänning | 356.1 V |
| Batteriteknik | Litium-nickel mangan koboltoxid (Li-NMC) |
| Batteriets plats | Nedanför golvet |
| Räckvidd el. (WLTP) | 418-454 km 259.73 - 282.1 mi |
| Genomsnittlig Energiförbrukning (WLTP) | 13.3-14.6 kWh/100 km
21.4 - 23.5 kWh/100 mi 157 - 143 MPGe 7.5 - 6.8 km/kWh 4.7 - 4.3 mi/kWh |
| Laddningsportar | Logga in för att se. |
| Elmotor 1 | |
| Elektrisk motoreffekt | 211 hk |
| Elektrisk Vridmoment | 290 Nm 213.89 lb.-ft. |
| Elmotorns placering | Framaxel, tvärgående |
| Typ av elektrisk motor | Synkron |
| Systemkraft | 211 hk |
| System Vridmoment | 290 Nm 213.89 lb.-ft. |
| Volym och vikter | |
| Egen massa | 1501 kg 3309.14 lbs. |
| Tillåten massa | 2020 kg 4453.34 lbs. |
| Maximal lastkapacitet | 519 kg 1144.2 lbs. |
| Minimalt volym av bagagehylla | 441 l 15.57 cu. ft. |
| Maximal volym av bagagehylla | 1240 l 43.79 cu. ft. |
| Max Taklast | 75 kg 165.35 lbs. |
| Tillåten släpvagnsvikt vid 8% stigning | 1200 kg 2645.55 lbs. |
| Tillåten släpvagnsvikt vid 12% stigning | 1200 kg 2645.55 lbs. |
| Tillåten släpvagnsvikt obromsad | 750 kg 1653.47 lbs. |
| Max tillåtet kultryck | 75 kg 165.35 lbs. |
| Mått | |
| Längd | 4053 mm 159.57 in. |
| Bredd | 1816 mm 71.5 in. |
| Bredd inkl. backspeglar | 2000 mm 78.74 in. |
| Höjd | 1530 mm 60.24 in. |
| Hjulbas | 2600 mm 102.36 in. |
| Spårvidd fram | 1522 mm 59.92 in. |
| Spårvidd bak | 1522 mm 59.92 in. |
| främre överhäng | 750 mm 29.53 in. |
| bakre överhäng | 703 mm 27.68 in. |
| Dragkoefficient (Cd) | 0.264 |
| Vändcirkel | 10.9 m 35.76 ft. |
| Approach vinkel | 14.3° |
| Avgångsvinkel | 18.6° |
| rampvinkeln | 10.9° |
| Transmission, bromsar och upphängning | |
| Drivverkets arkitektur | En elmotor driver framhjulen. |
| Bedrivning | Framhjulsdrift |
| Antal växlar och typ av växellåda | 1 växlar, Automat |
| Hjulupphängning fram | Oberoende typ McPherson med spiralfjäder och antirullstång |
| Hjulupphängning bak | Spiralfjäder, Vridning |
| Hjälpsystem | ABS (Antiblockeringssystem) |
| Styrsystem | Rack och drev |
| Servostyrning | Elektrisk förstärkare |
| Storlek däck | 215/55 R17; 215/50 R18; 225/40 R19 |
| Storlek av | 7J x 17; 7J x 18; 8J x 19 |