
| Korimalli, BMW 5-sarja Sedan Long (G38)? | Sedan , 4 Ovien, 5 Paikkojen |
|---|---|
| Polttoaineen kulutus, BMW 5-sarja Sedan Long (G38) 540Li (340 Hp) Steptronic? | 7.6 l/100 km 30.9 US mpg 37.2 UK mpg 13.2 km/l |
| Huippunopeus, 2017 5-sarja Sedan Long (G38) 540Li (340 Hp) Steptronic? | 250 km/h | 155.34 mph 0-100 km/h: 5.6 s 0-60 mph: 5.3 s |
| Teho, BMW 5-sarja Sedan 2017 540Li (340 Hp) Steptronic? | 340 hv, 450 Nm 331.9 lb.-ft. |
| Sylinteritilavuus, BMW 5-sarja Sedan 2017 540Li (340 Hp) Steptronic? | 3.0 l 2998 sm3 182.95 cu. in. |
| Sylinterien lukumäärä, 2017 BMW 540Li (340 Hp) Steptronic? | 6, Rivimoottori |
| Vetotapa, BMW 5-sarja Sedan Long (G38) Sedan 2017 540Li (340 Hp) Steptronic? | Takaveto . Sisäpolttomoottori. Polttomoottori liikuttaa auton takapyöriä. |
| Pituus, 2017 BMW 5-sarja Sedan ? | 5087 mm 200.28 in. |
| Leveys, 2017 BMW 5-sarja Sedan ? | 1868 mm 73.54 in. |
| Nettopaino, 2017 BMW 5-sarja Sedan Long (G38) 540Li (340 Hp) Steptronic? | 1840 kg 4056.51 lbs. |
| Vaihteiden lukumäärä, Vaihdelaatikko, 2017 BMW 5-sarja Sedan Long (G38) 540Li (340 Hp) Steptronic? | 8, automaattinen vaihdelaatikko Steptronic |
| Merkki | BMW |
|---|---|
| Malli | 5-sarja |
| Sukupolvi | 5-sarja Sedan Long (G38) |
| Versio (moottori) | 540Li (340 hv) Steptronic |
| Tuotannon aloitusvuosi | Kesäkuu, 2017 v |
| Tuotannon lopetusvuosi | Syyskuu, 2020 v |
| Tehoyksikön rakenne | Sisäpolttomoottori |
| Korimalli | Sedan |
| Paikkojen lukumäärä | 5 |
| Ovien lukumäärä | 4 |
| Polttoaineenkulutus - yhdistetty (NEDC) | 7.6 l/100 km
30.9 US mpg 37.2 UK mpg 13.2 km/l |
|---|---|
| Polttoaineen tyyppi | Bensiini |
| Kiihtyvyys 0 - 100 km/h | 5.6 s |
| Kiihtyvyys 0 - 62 mph | 5.6 s |
| Kiihtyvyys 0 - 60 mph (Laskettu Auto-Data.net) | 5.3 s |
| Huippunopeus | 250 km/h, Sähköisesti rajoitettu 155.34 mph |
| Paino/teho suhde | 5.4 kg/hv, 184.8 hv/tonnia |
| Paino/Vääntömomentti suhde | 4.1 kg/Nm, 244.6 Nm/tonnia |
| Teho | 340 hv @ 5500-6500 kierrosta/min |
|---|---|
| Teho työtilavuuslitraa kohden | 113.4 hv/l |
| Vääntömomentti | 450 Nm @ 1380-5200 kierrosta/min 331.9 lb.-ft. @ 1380-5200 kierrosta/min |
| Moottorin asettelu | Edessä, pitkittäin |
| Moottorin malli/koodi | B58B30A |
| Moottorin tilavuus | 2998 sm3 182.95 cu. in. |
| Sylinterien lukumäärä | 6 |
| Moottorin kokoonpano | Rivimoottori |
| Sylinterien halkaisija | 82 mm 3.23 in. |
| Männän liike | 94.6 mm 3.72 in. |
| Puristussuhde | 11:1 |
| Venttiilien lukumäärä/sylinteri | 4 |
| Polttoaineen ruiskutusjärjestelmä | Suoraruiskutus |
| Moottorin toive | Twin-scroll turbo, Välijäähdytin |
| Kaasunjakelumekanismi | VALVETRONIC, Double-VANOS |
| Moottorin öljytilavuus | 6.5 l 6.87 US qt | 5.72 UK qt |
| Moottoriöljyn eritelmät | Kirjaudu sisään nähdäksesi. |
| Moottorijärjestelmät | Käynnistys- & pysäytysjärjestelmä |
| Paino | 1840 kg 4056.51 lbs. |
|---|---|
| Polttoainesäiliön tilavuus | 68 l 17.96 US gal | 14.96 UK gal |
| Pituus | 5087 mm 200.28 in. |
|---|---|
| Leveys | 1868 mm 73.54 in. |
| Korkeus | 1500 mm 59.06 in. |
| Pyörän perusta | 3108 mm 122.36 in. |
| Liikkumisen rakenne | Polttomoottori liikuttaa auton takapyöriä. |
|---|---|
| Pyörän ohjaus | Takaveto |
| Vaihteiden lukumäärä ja vaihteiston tyyppi | 8 vaihteinen, automaattinen vaihdelaatikko Steptronic |
| Etujousitus | Kierrejousi, Kaksoispoikittainen tukivarsi , Poikittainen vakaaja |
| Takajousitus | Itsenäinen monilenkkijousitus stabilisaattorilla |
| Etujarrut | Tuuletetut levyt |
| Takajarrut | Tuuletetut levyt |
| Apujärjestelmät | ABS (Lukkiutumattomat jarrut) |
| ohjaustyyppi | Cremaillere |
| Voimaohjaus | Sähköinen ohjaus |
| Renkaan koko | Eturenkaat: 245/45 R18; 245/40 R19 Takarenkaat: 245/45 R18; 275/35 R19 |
| Vanteen koko | Etuvanteet: 8J x 18; 8J x 19 Takavanteet: 8J x 18; 9J x 19 |