
| Av vilken typ är karosseriet, BMW 5 Series Sedan Long (G38)? | Sedan , 4 dörrar, 5 platser |
|---|---|
| Hur stor är bränsleförbrukningen, BMW 5 Series Sedan Long (G38) 540Li (340 Hp) Steptronic? | 7.6 l/100 km 30.9 US mpg 37.2 UK mpg 13.2 km/l |
| Hur snabb är bilen, 2017 5 Series Sedan Long (G38) 540Li (340 Hp) Steptronic? | 250 km/t | 155.34 mph 0-100 km/t: 5.6 s 0-60 mph: 5.3 s |
| Vad har motorn för toppeffekt, BMW 5 Series Sedan 2017 540Li (340 Hp) Steptronic? | 340 hk, 450 Nm 331.9 lb.-ft. |
| Hur stor är motorns volym, BMW 5 Series Sedan 2017 540Li (340 Hp) Steptronic? | 3.0 l 2998 cm3 182.95 cu. in. |
| Hur många cylindrar har motorn, 2017 BMW 540Li (340 Hp) Steptronic? | 6, Regelbundna |
| Vilken är typen av drivning, BMW 5 Series Sedan Long (G38) Sedan 2017 540Li (340 Hp) Steptronic? | Bakhjulsdrift. Förbränningsmotor. Förbränningsmotorn driver bakhjulen på bilen. |
| Vad har fördonet för längd, 2017 BMW 5 Series Sedan ? | 5087 mm 200.28 in. |
| Hur bred är bilen, 2017 BMW 5 Series Sedan ? | 1868 mm 73.54 in. |
| Hur mycket väger bilen, 2017 BMW 5 Series Sedan Long (G38) 540Li (340 Hp) Steptronic? | 1840 kg 4056.51 lbs. |
| Hur många växlar har lådan, Vilken typ av växellåda har den, 2017 BMW 5 Series Sedan Long (G38) 540Li (340 Hp) Steptronic? | 8, Automat Steptronic |
| Märke | BMW |
|---|---|
| Modell | 5 Series |
| Generation | 5 Series Sedan Long (G38) |
| Modifikation (motor) | 540Li (340 hk) Steptronic |
| fabrikstillverkning, början | Juni, 2017 år |
| fabrikstillverkning, slut | September, 2020 år |
| Framdrivningssytemets arkitektur | Förbränningsmotor |
| Karosseri | Sedan |
| Antal platser | 5 |
| Antal dörrar | 4 |
| Bränsleförbrukning - Blandad körning (NEDC) | 7.6 l/100 km
30.9 US mpg 37.2 UK mpg 13.2 km/l |
|---|---|
| Typ bränsle | Bensin |
| Acceleration 0 - 100 km/t | 5.6 s |
| Acceleration 0 - 62 mph | 5.6 s |
| Acceleration 0 - 60 mph (Beräknat av Auto-Data.net) | 5.3 s |
| Toppfart | 250 km/t, Elektroniskt begränsat 155.34 mph |
| Vikt/effektförhållande | 5.4 kg/hk, 184.8 hk/ton |
| Vikt/Vridmoment förhållande | 4.1 kg/Nm, 244.6 Nm/ton |
| Effekt | 340 hk @ 5500-6500 varv/min |
|---|---|
| Effekt per liter slagvolym | 113.4 hk/l |
| Vridmoment | 450 Nm @ 1380-5200 varv/min 331.9 lb.-ft. @ 1380-5200 varv/min |
| Motorlayout | Främre, längsgående |
| Motormodell/Motorkod | B58B30A |
| Cylindervolym | 2998 cm3 182.95 cu. in. |
| Antal cylindrar | 6 |
| Motorkonfiguration | Regelbundna |
| Cylinderdiameter | 82 mm 3.23 in. |
| Cylinder, Slaglängd | 94.6 mm 3.72 in. |
| Mån av förtätning | 11:1 |
| Antal klaffar vid förtätning | 4 |
| Bränsleinsprutningssystem | Direkt insprutning |
| Motorns aspiration | Twin-scroll turbo, Laddluftkylare |
| Lasthållningsventil | VALVETRONIC, Double-VANOS |
| Motoroljekapacitet | 6.5 l 6.87 US qt | 5.72 UK qt |
| Motoroljespecifikation | Logga in för att se. |
| Motorsystem | Start & stopp system |
| Egen massa | 1840 kg 4056.51 lbs. |
|---|---|
| Tankvolym | 68 l 17.96 US gal | 14.96 UK gal |
| Längd | 5087 mm 200.28 in. |
|---|---|
| Bredd | 1868 mm 73.54 in. |
| Höjd | 1500 mm 59.06 in. |
| Hjulbas | 3108 mm 122.36 in. |
| Drivverkets arkitektur | Förbränningsmotorn driver bakhjulen på bilen. |
|---|---|
| Bedrivning | Bakhjulsdrift |
| Antal växlar och typ av växellåda | 8 växlar, Automat Steptronic |
| Hjulupphängning fram | Spiralfjäder, Dubbel transversell länkarm , Transversell stabilizor |
| Hjulupphängning bak | Oberoende flerlänksfjäderupphängning med stabilisator |
| Bromssystem fram | Vent skivor |
| Bromssystem bak | disk- ventil |
| Hjälpsystem | ABS (Antiblockeringssystem) |
| Styrsystem | Rack och drev |
| Servostyrning | Elektrisk förstärkare |
| Storlek däck | Framdäck: 245/45 R18; 245/40 R19 Bakdäck: 245/45 R18; 275/35 R19 |
| Storlek av | Framfälgar: 8J x 18; 8J x 19 Bakfälgar: 8J x 18; 9J x 19 |