
| Korimalli, BMW 5-sarja Sedan Long (G38)? | Sedan , 4 Ovien, 5 Paikkojen |
|---|---|
| Polttoaineen kulutus, BMW 5-sarja Sedan Long (G38) 530Li (252 Hp) Steptronic? | 6.5-6.8 l/100 km 36.2 - 34.6 US mpg 43.5 - 41.5 UK mpg 15.4 - 14.7 km/l |
| Huippunopeus, 2017 5-sarja Sedan Long (G38) 530Li (252 Hp) Steptronic? | 250 km/h | 155.34 mph 0-100 km/h: 6.9 s 0-60 mph: 6.6 s |
| Teho, BMW 5-sarja Sedan 2017 530Li (252 Hp) Steptronic? | 252 hv, 350 Nm 258.15 lb.-ft. |
| Sylinteritilavuus, BMW 5-sarja Sedan 2017 530Li (252 Hp) Steptronic? | 2.0 l 1998 sm3 121.93 cu. in. |
| Sylinterien lukumäärä, 2017 BMW 530Li (252 Hp) Steptronic? | 4, Rivimoottori |
| Vetotapa, BMW 5-sarja Sedan Long (G38) Sedan 2017 530Li (252 Hp) Steptronic? | Takaveto . Sisäpolttomoottori. Polttomoottori liikuttaa auton takapyöriä. |
| Pituus, 2017 BMW 5-sarja Sedan ? | 5087 mm 200.28 in. |
| Leveys, 2017 BMW 5-sarja Sedan ? | 1868 mm 73.54 in. |
| Nettopaino, 2017 BMW 5-sarja Sedan Long (G38) 530Li (252 Hp) Steptronic? | 1710 kg 3769.9 lbs. |
| Vaihteiden lukumäärä, Vaihdelaatikko, 2017 BMW 5-sarja Sedan Long (G38) 530Li (252 Hp) Steptronic? | 8, automaattinen vaihdelaatikko Steptronic |
| Yleistä tietoa | |
|---|---|
| Merkki | BMW |
| Malli | 5-sarja |
| Sukupolvi | 5-sarja Sedan Long (G38) |
| Versio (moottori) | 530Li (252 hv) Steptronic |
| Tuotannon aloitusvuosi | Kesäkuu, 2017 v |
| Tuotannon lopetusvuosi | Syyskuu, 2020 v |
| Tehoyksikön rakenne | Sisäpolttomoottori |
| Korimalli | Sedan |
| Paikkojen lukumäärä | 5 |
| Ovien lukumäärä | 4 |
| Esitys | |
| Polttoaineenkulutus - yhdistetty (NEDC) | 6.5-6.8 l/100 km
36.2 - 34.6 US mpg 43.5 - 41.5 UK mpg 15.4 - 14.7 km/l |
| Polttoaineen tyyppi | Bensiini |
| Kiihtyvyys 0 - 100 km/h | 6.9 s |
| Kiihtyvyys 0 - 62 mph | 6.9 s |
| Kiihtyvyys 0 - 60 mph (Laskettu Auto-Data.net) | 6.6 s |
| Huippunopeus | 250 km/h, Sähköisesti rajoitettu 155.34 mph |
| Paino/teho suhde | 6.8 kg/hv, 147.4 hv/tonnia |
| Paino/Vääntömomentti suhde | 4.9 kg/Nm, 204.7 Nm/tonnia |
| Moottori | |
| Teho | 252 hv @ 5200-6500 kierrosta/min |
| Teho työtilavuuslitraa kohden | 126.1 hv/l |
| Vääntömomentti | 350 Nm @ 1450-4800 kierrosta/min 258.15 lb.-ft. @ 1450-4800 kierrosta/min |
| Moottorin asettelu | Edessä, pitkittäin |
| Moottorin malli/koodi | B48B20D |
| Moottorin tilavuus | 1998 sm3 121.93 cu. in. |
| Sylinterien lukumäärä | 4 |
| Moottorin kokoonpano | Rivimoottori |
| Sylinterien halkaisija | 82 mm 3.23 in. |
| Männän liike | 94.6 mm 3.72 in. |
| Puristussuhde | 10.2:1 |
| Venttiilien lukumäärä/sylinteri | 4 |
| Polttoaineen ruiskutusjärjestelmä | Suoraruiskutus |
| Moottorin toive | Twin-scroll turbo, Välijäähdytin |
| Kaasunjakelumekanismi | VALVETRONIC, Double-VANOS |
| Moottorin öljytilavuus | 5.25 l 5.55 US qt | 4.62 UK qt |
| Moottoriöljyn eritelmät | Kirjaudu sisään nähdäksesi. |
| Moottorijärjestelmät | Käynnistys- & pysäytysjärjestelmä |
| Tilavuus ja painot | |
| Paino | 1710 kg 3769.9 lbs. |
| Polttoainesäiliön tilavuus | 68 l 17.96 US gal | 14.96 UK gal |
| Mitat | |
| Pituus | 5087 mm 200.28 in. |
| Leveys | 1868 mm 73.54 in. |
| Korkeus | 1500 mm 59.06 in. |
| Pyörän perusta | 3108 mm 122.36 in. |
| Vaihteisto, jarrut ja ripustus | |
| Liikkumisen rakenne | Polttomoottori liikuttaa auton takapyöriä. |
| Pyörän ohjaus | Takaveto |
| Vaihteiden lukumäärä ja vaihteiston tyyppi | 8 vaihteinen, automaattinen vaihdelaatikko Steptronic |
| Etujousitus | Kierrejousi, Kaksoispoikittainen tukivarsi , Poikittainen vakaaja |
| Takajousitus | Itsenäinen monilenkkijousitus stabilisaattorilla |
| Etujarrut | Tuuletetut levyt |
| Takajarrut | Tuuletetut levyt |
| Apujärjestelmät | ABS (Lukkiutumattomat jarrut) |
| ohjaustyyppi | Cremaillere |
| Voimaohjaus | Sähköinen ohjaus |
| Renkaan koko | Eturenkaat: 245/45 R18; 245/40 R19 Takarenkaat: 245/45 R18; 275/35 R19 |
| Vanteen koko | Etuvanteet: 8J x 18; 8J x 19 Takavanteet: 8J x 18; 9J x 19 |