
| What is the body type, Volvo S60 II (facelift 2013)? | Sedan, 4 Doors, 5 Seats |
|---|---|
| What is the fuel economy, Volvo S60 II (facelift 2013) Polestar 2.0 T6 (367 Hp) AWD Geartronic? | 7.8 l/100 km 30.2 US mpg 36.2 UK mpg 12.8 km/l |
| How ECO is the car, Volvo S60 Polestar 2.0 T6 (367 Hp) AWD Geartronic? | 179 g/km CO2 Euro 6b |
| How fast is the car, 2016 S60 II (facelift 2013) Polestar 2.0 T6 (367 Hp) AWD Geartronic? | 250 km/h | 155.34 mph 0-100 km/h: 4.7 sec 0-60 mph: 4.5 sec |
| How much power, Volvo S60 Sedan 2016 Polestar 2.0 T6 (367 Hp) AWD Geartronic? | 367 Hp, 470 Nm 346.65 lb.-ft. |
| What is the engine size, Volvo S60 Sedan 2016 Polestar 2.0 T6 (367 Hp) AWD Geartronic? | 2.0 l 1969 cm3 120.16 cu. in. |
| How many cylinders, 2016 Volvo Polestar 2.0 T6 (367 Hp) AWD Geartronic? | 4, Inline |
| What is the drivetrain, Volvo S60 II (facelift 2013) Sedan 2016 Polestar 2.0 T6 (367 Hp) AWD Geartronic? | All wheel drive (4x4). Internal Combustion engine. The Internal combustion engine (ICE) drives the front wheels permanently, and the rear wheels are driven through an electrically or mechanically operated clutch if necessary. |
| How long is this vehicle, 2016 Volvo S60 Sedan? | 4635 mm 182.48 in. |
| How wide is the vehicle, 2016 Volvo S60 Sedan? | 1865 mm 73.43 in. |
| What is the curb weight, 2016 Volvo S60 II (facelift 2013) Polestar 2.0 T6 (367 Hp) AWD Geartronic? | 1676 kg 3694.95 lbs. |
| What is the gross weight, 2016 Volvo S60 II (facelift 2013) Polestar 2.0 T6 (367 Hp) AWD Geartronic? | 2180 kg 4806.08 lbs. |
| How much trunk (boot) space, 2016 Volvo S60 Sedan? | 380 l 13.42 cu. ft. |
| How many gears, What type is the gearbox, 2016 Volvo S60 II (facelift 2013) Polestar 2.0 T6 (367 Hp) AWD Geartronic? | 8, automatic transmission Geartronic |
| General information | |
|---|---|
| Brand | Volvo |
| Model | S60 |
| Generation | S60 II (facelift 2013) |
| Modification (Engine) | Polestar 2.0 T6 (367 Hp) AWD Geartronic |
| Start of production | July, 2016 year |
| End of production | May, 2018 year |
| Powertrain Architecture | Internal Combustion engine |
| Body type | Sedan |
| Seats | 5 |
| Doors | 4 |
| Performance specs | |
| Fuel consumption (economy) - urban (NEDC) | 10.5 l/100 km
22.4 US mpg 26.9 UK mpg 9.5 km/l |
| Fuel consumption (economy) - extra urban (NEDC) | 6.3 l/100 km
37.3 US mpg 44.8 UK mpg 15.9 km/l |
| Fuel consumption (economy) - combined (NEDC) | 7.8 l/100 km
30.2 US mpg 36.2 UK mpg 12.8 km/l |
| CO2 emissions (NEDC) | 179 g/km |
| Fuel Type | Petrol (Gasoline) |
| Acceleration 0 - 100 km/h | 4.7 sec |
| Acceleration 0 - 62 mph | 4.7 sec |
| Acceleration 0 - 60 mph (Calculated by Auto-Data.net) | 4.5 sec |
| Maximum speed | 250 km/h, Electronically limited 155.34 mph |
| 100 km/h - 0 | 37 m |
| Emission standard | Euro 6b |
| Weight-to-power ratio | 4.6 kg/Hp, 219 Hp/tonne |
| Weight-to-torque ratio | 3.6 kg/Nm, 280.4 Nm/tonne |
| Engine specs | |
| Power | 367 Hp @ 6000 rpm. |
| Power per litre | 186.4 Hp/l |
| Torque | 470 Nm @ 3100-5100 rpm. 346.65 lb.-ft. @ 3100-5100 rpm. |
| Maximum engine speed | 7000 rpm. |
| Engine layout | Front, Transverse |
| Engine Model/Code | B4204T43 |
| Engine displacement | 1969 cm3 120.16 cu. in. |
| Number of cylinders | 4 |
| Engine configuration | Inline |
| Cylinder Bore | 82 mm 3.23 in. |
| Piston Stroke | 93.2 mm 3.67 in. |
| Compression ratio | 8.6:1 |
| Number of valves per cylinder | 4 |
| Fuel injection system | Direct injection |
| Engine aspiration | Turbocharging and Supercharger, Intercooler |
| Valvetrain | DOHC |
| Engine oil capacity | 5.4 l 5.71 US qt | 4.75 UK qt |
| Engine oil specification | Log in to see. |
| Coolant | 8.3 l 8.77 US qt | 7.3 UK qt |
| Engine systems | Start & Stop System |
| Space, Volume and weights | |
| Kerb Weight | 1676 kg 3694.95 lbs. |
| Max. weight | 2180 kg 4806.08 lbs. |
| Max load | 504 kg 1111.13 lbs. |
| Trunk (boot) space - minimum | 380 l 13.42 cu. ft. |
| Fuel tank capacity | 67.5 l 17.83 US gal | 14.85 UK gal |
| Max. roof load | 75 kg 165.35 lbs. |
| Dimensions | |
| Length | 4635 mm 182.48 in. |
| Width | 1865 mm 73.43 in. |
| Width with mirrors folded | 1899 mm 74.76 in. |
| Width including mirrors | 2097 mm 82.56 in. |
| Height | 1484 mm 58.43 in. |
| Wheelbase | 2776 mm 109.29 in. |
| Front track | 1578 mm 62.13 in. |
| Rear (Back) track | 1575 mm 62.01 in. |
| Front overhang | 943 mm 37.13 in. |
| Rear overhang | 916 mm 36.06 in. |
| Ride height (ground clearance) | 124 mm 4.88 in. |
| Drag coefficient (Cd) | 0.28 |
| Minimum turning circle (turning diameter) | 11.9 m 39.04 ft. |
| Drivetrain, brakes and suspension specs | |
| Drivetrain Architecture | The Internal combustion engine (ICE) drives the front wheels permanently, and the rear wheels are driven through an electrically or mechanically operated clutch if necessary. |
| Drive wheel | All wheel drive (4x4) |
| Number of gears and type of gearbox | 8 gears, automatic transmission Geartronic |
| Front suspension | Independent, type McPherson with coil spring and anti-roll bar |
| Rear suspension | Independent multi-link spring suspension with stabilizer |
| Front brakes | Ventilated discs, 371x32 mm |
| Rear brakes | Ventilated discs, 302x22 mm |
| Assisting systems | ABS (Anti-lock braking system) |
| Steering type | Steering rack and pinion |
| Power steering | Electric Steering |
| Tires size | 245/35 ZR20 |
| Wheel rims size | 8J x 20 |