
| Av vilken typ är karosseriet, Volvo S60 II (facelift 2013)? | Sedan , 4 dörrar, 5 platser |
|---|---|
| Hur stor är bränsleförbrukningen, Volvo S60 II (facelift 2013) Polestar 2.0 T6 (367 Hp) AWD Geartronic? | 7.8 l/100 km 30.2 US mpg 36.2 UK mpg 12.8 km/l |
| Hur ECO är bilen, Volvo S60 Polestar 2.0 T6 (367 Hp) AWD Geartronic? | 179 g/km CO2 Euro 6b |
| Hur snabb är bilen, 2016 S60 II (facelift 2013) Polestar 2.0 T6 (367 Hp) AWD Geartronic? | 250 km/t | 155.34 mph 0-100 km/t: 4.7 s 0-60 mph: 4.5 s |
| Vad har motorn för toppeffekt, Volvo S60 Sedan 2016 Polestar 2.0 T6 (367 Hp) AWD Geartronic? | 367 hk, 470 Nm 346.65 lb.-ft. |
| Hur stor är motorns volym, Volvo S60 Sedan 2016 Polestar 2.0 T6 (367 Hp) AWD Geartronic? | 2.0 l 1969 cm3 120.16 cu. in. |
| Hur många cylindrar har motorn, 2016 Volvo Polestar 2.0 T6 (367 Hp) AWD Geartronic? | 4, Regelbundna |
| Vilken är typen av drivning, Volvo S60 II (facelift 2013) Sedan 2016 Polestar 2.0 T6 (367 Hp) AWD Geartronic? | Fyrhjulsdrift (4x4). Förbränningsmotor. Förbränningsmotorn driver framhjulen permanent och bakhjulen drivs vid behov genom en elektriskt eller mekaniskt styrd koppling. |
| Vad har fördonet för längd, 2016 Volvo S60 Sedan ? | 4635 mm 182.48 in. |
| Hur bred är bilen, 2016 Volvo S60 Sedan ? | 1865 mm 73.43 in. |
| Hur mycket väger bilen, 2016 Volvo S60 II (facelift 2013) Polestar 2.0 T6 (367 Hp) AWD Geartronic? | 1676 kg 3694.95 lbs. |
| Vad är den maximala tillåtna massan, 2016 Volvo S60 II (facelift 2013) Polestar 2.0 T6 (367 Hp) AWD Geartronic? | 2180 kg 4806.08 lbs. |
| Hur mycket bagageutrymme, 2016 Volvo S60 Sedan ? | 380 l 13.42 cu. ft. |
| Hur många växlar har lådan, Vilken typ av växellåda har den, 2016 Volvo S60 II (facelift 2013) Polestar 2.0 T6 (367 Hp) AWD Geartronic? | 8, Automat Geartronic |
| Information generellt | |
|---|---|
| Märke | Volvo |
| Modell | S60 |
| Generation | S60 II (facelift 2013) |
| Modifikation (motor) | Polestar 2.0 T6 (367 hk) AWD Geartronic |
| fabrikstillverkning, början | Juli, 2016 år |
| fabrikstillverkning, slut | Maj, 2018 år |
| Framdrivningssytemets arkitektur | Förbränningsmotor |
| Karosseri | Sedan |
| Antal platser | 5 |
| Antal dörrar | 4 |
| Prestanda | |
| Bränsleförbrukning - Stadskörning (NEDC) | 10.5 l/100 km
22.4 US mpg 26.9 UK mpg 9.5 km/l |
| Bränsleförbrukning - Landsvägskörning (NEDC) | 6.3 l/100 km
37.3 US mpg 44.8 UK mpg 15.9 km/l |
| Bränsleförbrukning - Blandad körning (NEDC) | 7.8 l/100 km
30.2 US mpg 36.2 UK mpg 12.8 km/l |
| CO2-utsläpp (NEDC) | 179 g/km |
| Typ bränsle | Bensin |
| Acceleration 0 - 100 km/t | 4.7 s |
| Acceleration 0 - 62 mph | 4.7 s |
| Acceleration 0 - 60 mph (Beräknat av Auto-Data.net) | 4.5 s |
| Toppfart | 250 km/t, Elektroniskt begränsat 155.34 mph |
| 100 km/t - 0 | 37 m |
| Miljöklass | Euro 6b |
| Vikt/effektförhållande | 4.6 kg/hk, 219 hk/ton |
| Vikt/Vridmoment förhållande | 3.6 kg/Nm, 280.4 Nm/ton |
| Motor | |
| Effekt | 367 hk @ 6000 varv/min |
| Effekt per liter slagvolym | 186.4 hk/l |
| Vridmoment | 470 Nm @ 3100-5100 varv/min 346.65 lb.-ft. @ 3100-5100 varv/min |
| Maximalt motorvarvtal | 7000 varv/min |
| Motorlayout | Främre, tvärgående |
| Motormodell/Motorkod | B4204T43 |
| Cylindervolym | 1969 cm3 120.16 cu. in. |
| Antal cylindrar | 4 |
| Motorkonfiguration | Regelbundna |
| Cylinderdiameter | 82 mm 3.23 in. |
| Cylinder, Slaglängd | 93.2 mm 3.67 in. |
| Mån av förtätning | 8.6:1 |
| Antal klaffar vid förtätning | 4 |
| Bränsleinsprutningssystem | Direkt insprutning |
| Motorns aspiration | Turbokompressor och Kompressor, Laddluftkylare |
| Lasthållningsventil | DOHC |
| Motoroljekapacitet | 5.4 l 5.71 US qt | 4.75 UK qt |
| Motoroljespecifikation | Logga in för att se. |
| kylmedel | 8.3 l 8.77 US qt | 7.3 UK qt |
| Motorsystem | Start & stopp system |
| Volym och vikter | |
| Egen massa | 1676 kg 3694.95 lbs. |
| Tillåten massa | 2180 kg 4806.08 lbs. |
| Maximal lastkapacitet | 504 kg 1111.13 lbs. |
| Minimalt volym av bagagehylla | 380 l 13.42 cu. ft. |
| Tankvolym | 67.5 l 17.83 US gal | 14.85 UK gal |
| Max Taklast | 75 kg 165.35 lbs. |
| Mått | |
| Längd | 4635 mm 182.48 in. |
| Bredd | 1865 mm 73.43 in. |
| Bredd med backspeglar vikta | 1899 mm 74.76 in. |
| Bredd inkl. backspeglar | 2097 mm 82.56 in. |
| Höjd | 1484 mm 58.43 in. |
| Hjulbas | 2776 mm 109.29 in. |
| Spårvidd fram | 1578 mm 62.13 in. |
| Spårvidd bak | 1575 mm 62.01 in. |
| främre överhäng | 943 mm 37.13 in. |
| bakre överhäng | 916 mm 36.06 in. |
| Frigångshöjd | 124 mm 4.88 in. |
| Dragkoefficient (Cd) | 0.28 |
| Vändcirkel | 11.9 m 39.04 ft. |
| Transmission, bromsar och upphängning | |
| Drivverkets arkitektur | Förbränningsmotorn driver framhjulen permanent och bakhjulen drivs vid behov genom en elektriskt eller mekaniskt styrd koppling. |
| Bedrivning | Fyrhjulsdrift (4x4) |
| Antal växlar och typ av växellåda | 8 växlar, Automat Geartronic |
| Hjulupphängning fram | Oberoende typ McPherson med spiralfjäder och antirullstång |
| Hjulupphängning bak | Oberoende flerlänksfjäderupphängning med stabilisator |
| Bromssystem fram | Vent skivor, 371x32 mm |
| Bromssystem bak | disk- ventil , 302x22 mm |
| Hjälpsystem | ABS (Antiblockeringssystem) |
| Styrsystem | Rack och drev |
| Servostyrning | Elektrisk förstärkare |
| Storlek däck | 245/35 ZR20 |
| Storlek av | 8J x 20 |