
| What is the body type, Volvo S60 II Cross Country? | Sedan, 4 Doors, 5 Seats |
|---|---|
| What is the fuel economy, Volvo S60 II Cross Country 2.0 T5 (245 Hp) AWD Geartronic? | 7.4 l/100 km 31.8 US mpg 38.2 UK mpg 13.5 km/l |
| How ECO is the car, Volvo S60 2.0 T5 (245 Hp) AWD Geartronic? | 168 g/km CO2 Euro 6 |
| How fast is the car, 2016 S60 II Cross Country 2.0 T5 (245 Hp) AWD Geartronic? | 210 km/h | 130.49 mph 0-100 km/h: 6.7 sec 0-60 mph: 6.4 sec |
| How much power, Volvo S60 Sedan 2016 2.0 T5 (245 Hp) AWD Geartronic? | 245 Hp, 350 Nm 258.15 lb.-ft. |
| What is the engine size, Volvo S60 Sedan 2016 2.0 T5 (245 Hp) AWD Geartronic? | 2.0 l 1969 cm3 120.16 cu. in. |
| How many cylinders, 2016 Volvo 2.0 T5 (245 Hp) AWD Geartronic? | 4, Inline |
| What is the drivetrain, Volvo S60 II Cross Country Sedan 2016 2.0 T5 (245 Hp) AWD Geartronic? | All wheel drive (4x4). Internal Combustion engine. The Internal combustion engine (ICE) drives the front wheels permanently, and the rear wheels are driven through an electrically or mechanically operated clutch if necessary. |
| How long is this vehicle, 2016 Volvo S60 Sedan? | 4637 mm 182.56 in. |
| How wide is the vehicle, 2016 Volvo S60 Sedan? | 1866 mm 73.46 in. |
| What is the curb weight, 2016 Volvo S60 II Cross Country 2.0 T5 (245 Hp) AWD Geartronic? | 1647 kg 3631.01 lbs. |
| What is the gross weight, 2016 Volvo S60 II Cross Country 2.0 T5 (245 Hp) AWD Geartronic? | 2210 kg 4872.22 lbs. |
| How much trunk (boot) space, 2016 Volvo S60 Sedan? | 380 l 13.42 cu. ft. |
| How many gears, What type is the gearbox, 2016 Volvo S60 II Cross Country 2.0 T5 (245 Hp) AWD Geartronic? | 8, automatic transmission Geartronic |
| General information | |
|---|---|
| Brand | Volvo |
| Model | S60 |
| Generation | S60 II Cross Country |
| Modification (Engine) | 2.0 T5 (245 Hp) AWD Geartronic |
| Start of production | April, 2016 year |
| End of production | May, 2018 year |
| Powertrain Architecture | Internal Combustion engine |
| Body type | Sedan |
| Seats | 5 |
| Doors | 4 |
| Performance specs | |
| Fuel consumption (economy) - urban (NEDC) | 9.8 l/100 km
24 US mpg 28.8 UK mpg 10.2 km/l |
| Fuel consumption (economy) - extra urban (NEDC) | 6 l/100 km
39.2 US mpg 47.1 UK mpg 16.7 km/l |
| Fuel consumption (economy) - combined (NEDC) | 7.4 l/100 km
31.8 US mpg 38.2 UK mpg 13.5 km/l |
| CO2 emissions (NEDC) | 168 g/km |
| Fuel Type | Petrol (Gasoline) |
| Acceleration 0 - 100 km/h | 6.7 sec |
| Acceleration 0 - 62 mph | 6.7 sec |
| Acceleration 0 - 60 mph (Calculated by Auto-Data.net) | 6.4 sec |
| Maximum speed | 210 km/h 130.49 mph |
| 100 km/h - 0 | 37 m |
| Emission standard | Euro 6 |
| Weight-to-power ratio | 6.7 kg/Hp, 148.8 Hp/tonne |
| Weight-to-torque ratio | 4.7 kg/Nm, 212.5 Nm/tonne |
| Engine specs | |
| Power | 245 Hp @ 5500 rpm. |
| Power per litre | 124.4 Hp/l |
| Torque | 350 Nm @ 1500-4800 rpm. 258.15 lb.-ft. @ 1500-4800 rpm. |
| Maximum engine speed | 6000 rpm. |
| Engine layout | Front, Transverse |
| Engine Model/Code | B4204T11 |
| Engine displacement | 1969 cm3 120.16 cu. in. |
| Number of cylinders | 4 |
| Engine configuration | Inline |
| Cylinder Bore | 82 mm 3.23 in. |
| Piston Stroke | 93.2 mm 3.67 in. |
| Compression ratio | 10.8:1 |
| Number of valves per cylinder | 4 |
| Fuel injection system | Direct injection |
| Engine aspiration | Turbocharger |
| Valvetrain | DOHC |
| Engine oil capacity | 5.4 l 5.71 US qt | 4.75 UK qt |
| Engine oil specification | Log in to see. |
| Coolant | 8.3 l 8.77 US qt | 7.3 UK qt |
| Engine systems | Start & Stop System |
| Space, Volume and weights | |
| Kerb Weight | 1647 kg 3631.01 lbs. |
| Max. weight | 2210 kg 4872.22 lbs. |
| Max load | 563 kg 1241.2 lbs. |
| Trunk (boot) space - minimum | 380 l 13.42 cu. ft. |
| Fuel tank capacity | 67.5 l 17.83 US gal | 14.85 UK gal |
| Max. roof load | 75 kg 165.35 lbs. |
| Permitted trailer load with brakes (12%) | 1800 kg 3968.32 lbs. |
| Permitted trailer load without brakes | 750 kg 1653.47 lbs. |
| Permitted towbar download | 90 kg 198.42 lbs. |
| Dimensions | |
| Length | 4637 mm 182.56 in. |
| Width | 1866 mm 73.46 in. |
| Width with mirrors folded | 1899 mm 74.76 in. |
| Width including mirrors | 2097 mm 82.56 in. |
| Height | 1539 mm 60.59 in. |
| Wheelbase | 2774 mm 109.21 in. |
| Front track | 1609-1619 mm 63.35 - 63.74 in. |
| Rear (Back) track | 1567-1577 mm 61.69 - 62.09 in. |
| Front overhang | 943 mm 37.13 in. |
| Rear overhang | 920 mm 36.22 in. |
| Ride height (ground clearance) | 201 mm 7.91 in. |
| Drag coefficient (Cd) | 0.28 |
| Minimum turning circle (turning diameter) | 11.4 m 37.4 ft. |
| Drivetrain, brakes and suspension specs | |
| Drivetrain Architecture | The Internal combustion engine (ICE) drives the front wheels permanently, and the rear wheels are driven through an electrically or mechanically operated clutch if necessary. |
| Drive wheel | All wheel drive (4x4) |
| Number of gears and type of gearbox | 8 gears, automatic transmission Geartronic |
| Front suspension | Independent, type McPherson with coil spring and anti-roll bar |
| Rear suspension | Independent multi-link spring suspension with stabilizer |
| Front brakes | Ventilated discs, 316x28 mm |
| Rear brakes | Disc, 302x11 mm |
| Assisting systems | ABS (Anti-lock braking system) |
| Steering type | Steering rack and pinion |
| Power steering | Electric Steering |
| Tires size | 215/65 R16; 235/55 R17; 235/50 R18; 235/45 R19 |
| Wheel rims size | 7J x 16; 7.5J x 17; 7.5J x 18; 8J x 19 |